Skocz do zawartości

Dori z piwem zmagania


dori

Rekomendowane odpowiedzi

"Czekoladowa fantazja" czyli warka 24 trafiła wczoraj do butelek po 3 tygodniach fermentacji cichej. Do refermentacji dodałam 150g zwykłego cukru. Smak zapowiada się obiecująco :), kolorek też całkiem fajny, bardzo ciemny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

raczej nie, po takiej dawce to mogłabym wyprodukować "granaty" lub "wulkany" ;). To już przerabiałam, teraz dodaję znacznie mniej surowca do refermentacji. 200g można dodać, ale suchego ekstraktu, a nie cukru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapowiada się, że "uCieszny Browarek" będzie musiał zawiesić działalność :) na kilka tygodni z powodu zmiany siedziby i co za tym idzie braku czasu na warzenie. Na szczęście jakieś zapasy na parapetówkę mam już zrobione :).

 

I przynajmniej po przeprowadzce będę miała trochę lepsze warunki... chłodna piwniczka specjalnie na piwko ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I przynajmniej po przeprowadzce będę miała trochę lepsze warunki... chłodna piwniczka specjalnie na piwko ;)

To chyba wychodzi na to że tej zimy będziemy razem ważyć piwo dolnej fermentacji - razem ale osobno :) Tylko pilnuj by ci przy przeprowadzce *majątku* nie wypili ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluje ! Po przeprowadzce przybędzie ci powierzchni magazynowej na potrojenie produkcji ;-)

Zgadzam się od razu możesz przystosować jedno pomieszczenie do magazynowania a drugie do produkcji, agregaty chłodnicze trochę kosztują ale na pewno się opłaci :);) Będziesz w pełni profesjonalną piwowarką. A może od razu wstawisz sobie takie tanki jak są w CK :)

Edytowane przez jacorregis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś warka nr 25 poszła do butelek z dodatkiem 150g glukozy. Po 3 tygodniach cichej fermentacji piwo bardzo ładnie się sklarowało :/. Zawartość ekstraktu spadła do 5Blg.

 

PS

Wczoraj z przerażeniem odkryłam, że wszystkie Witbiery zostały już skonsumowane, całe 80 butelek :rolleyes: jakoś szybko się rozeszło.

 

Więc po przeprowadzce muszę ostro się wziąć do pracy :/ tym bardziej że ani pustych butelek, ani powierzchni magazynowej mi teraz nie brakuje :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Przeprowadzka troszkę przeciąga się w czasie, a zapasy topnieją w zastraszającym tempie :). Postanowiłam więc jednak coś uwarzyć "na starych śmieciach" ;).

 

Mój browarek wzbogacił się w między czasie o sterylizator do butelek, metalową szczotkę do mycia butelek i spory zapas różnych drożdży, chmieli i słodu. Wciąż oczekuję na przesyłkę z Czech z surowcami :) będę więc miała z czego warzyć :)

Warka 26

Hefe-Weizen

 

Zasyp:

- 2,7 kg słodu pszenicznego

- 2,0 kg słodu Pale Ale

 

z zacieraniem poszłam na łatwiznę. Zwykle przy Weizenach stosowałam zacieranie dekokcyjne. Dziś jednak z tego zrezygnowałam. Wszystkie słody dodane do 12l wody o temp. 46C.

 

Przerwy:

44C - 20 minut

63C - 40 minut

72C - 25 minut (negatywna próba jodowa)

 

podgrzane do 76C, a teraz oczekuje w kadzi na filtrację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takich problemów z filtracją to jeszcze nie miałam :) Praktycznie nic nie leci :)

Załamałam się :)

Raz tak miałem, przelałem więc brzeczkę z powrotem do gara, poprzetykałem dziurki szpilką czy nożem. Podgrzałem do odpowiedniej temperatury. Wlałem wodę na podbicie, bo wcześniej tego nie zrobiłem, bo chciałem być sprytny :)

Koniec końców filtracja trwała z jakieś 3h, ale za to piwko zdobyło 5. miejsce na konkursie w Grodzisku, bo to Grodzisz był. ;)

Także jak to mówią nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sytuacja już mniej więcej jest opanowana ;) wysładzanie idzie troszkę lepiej. Tak czy inaczej chyba zmienię sposób filtracji.

Ja też myślałam, że tą pszeniczkę wystawię do konkursu w Pradze, ale po tych przebojach to nie wiem, czy coś z niej wyjdzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyszło 19l o ekstrakcie 15Blg - czyli znów dość mocne, jak dla mnie za mocne, ale nie chciało mi się już kombinować z dolewaniem wody. Następne zrobię sobie słabsze ;)

Przez kombinacje z filtracją brzeczka wyszła bardzo mętna. Mam nadzieję, że wyjdzie z tego piwo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam wiadro z BA. Tyle, że po pierwszej warce dowerciłem 2x więcej dziurek. Między tymi oryginalnymi "liniami" dowierciłem po dwie "linie" i jeszcze po kilka dziur na krawędzi (w sumie ok. 300 dodatkowo). Średnica jak orginał.

Filtrat zachrzania aż miło, chociaż nie eksperymentowałem jeszcze z dodatami niesłodowymi (może za tydzień).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też się zastanawiałm, czy nie dowiercić dodatkowych dziurek, może tak zrobię ;) Mąż jednak już mi obiecał, że zrobi mi jakiś filtr rurkowy. Zobaczymy co się lepiej sprawdzi :)

W sumie w tej kadzi z BA przefiltrowałm już 26 warek i nie było aż tak źle :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mogłabyś napisać co to za konkurs albo jakiś link.

 

Pozdrawiam

Dość ogólne info dostałam na maila. Na pewno są dwie kategorie - Czech Pale Lager i kategoria open. Należy przesłać 5l piwa ;).

Właśnie poprosiłam o więcej szczegółów. Jak tylko dostanę odpowiedź opiszę co i jak :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś pszeniczka z warki 26 została przelana na cichą. Piwo słabo odfermentowało - tylko do 7Blg. Mam nadzieję, że na cichej jeszcze trochę dofermentuję. Przez te przeboje z filtracją piwko jest bardzo mętne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko: dlaczego zdecydowałaś zlać na cichą przy 7 Blg? Może warto było jeszcze trochę poczekać?

hmm... przez lenistwo - rzadko mierzę ekstrakt. Zmierzyłam dopiero po przelaniu, czyli było już "po ptokach". Ale mam nadzieję, że piwku to nie zaszkodzi - dofermentuje na cichej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.