Skocz do zawartości

Dori z piwem zmagania


dori

Rekomendowane odpowiedzi

A na jakich drożdżach ten Dubbel?

drożdże to Wyeast 1388 - Belgian Strong Ale.

 

Gotowanie 80 minut

Chmielenie:

25g Marynki (szyszki) na początku gotowania

20g Żateckiego (granulat) w 60 minucie gotowania

 

Ekstrakt brzeczki nastawnej 17,5Blg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Warka 36 Ale na drożdżach S-33 powędrowała wczoraj do butelek z 150g glukozy. Piwo mimo 3 tygodniowej cichej jest bardzo mętne.

Warka 37 Dubbel również wczoraj została przelana na cichą.

Dziś został rozlana warka 35 czyli mocna wersja Wita z dodatkiem 150g glukozy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
20g Żateckiego (granulat) w 60 minucie gotowania

A skąd wytrzasnęłaś ?

no jak to skąd? :cool: z kraju pochodzenia :) a zapasy żateckiego zarówno w postaci szyszek jak i granulatu zrobiłam takie, że chyba nie będę w stanie tego zużyć :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

WARKA 38 - DUBBEL II

 

Zasyp:

- 3,5 kg słodu pilzneńskiego

- 0,4 kg słodu pszenicznego

- 1,0 kg słodu monachijskiego II

- 0,6 kg słodu Caramunich I

- 0,5 kg cukru białego (do gotowania)

 

 

Przerwy:

10 minut w 52C

60 minut w 63C

40 minut w 72C

 

Później filtracyjny koszmar - skończyło się dowierceniem dziurek w wiadrze ;)

 

Gotowanie 65 minut

30g Marynki (szyszki) na początku gotowania

25g Żateckiego (granulat), mech irlandzki i cukier 15 minut przed końcem gotowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Dziś warka 38 powędrowała do butelek z 150g glukozy. Piwko zapowiada się ciekawie, niestety mimo długiej cichej nadal jest mętne, nie wiem czy to kwestia drożdży (Belgian Strong Ale) czy czegoś innego :beer: Czy ktoś ma doświadczenia z tymi drożdżami?

 

... i na razie browarek musi zawiesić działalność, mam nadzieję że na niedługo... a teraz znikam na kilka dni, wrócę z pomocnikiem lub pomocnicą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...

Wczoraj mój browarek wznowił działalność. Postanowiłam uwarzyć coś podobnego do mojej "Czekoladowej Fantazji" (warka 24). Było to jedo z najbardziej udanych moich piw.

 

Warka 39 Czekoladowa Fantazja II

 

Zasyp:

 

2,0 kg słód pilzneński

2,0 kg słód monachijski II

0,3 kg słód pszeniczny jasny

0,3 kg słód pszeniczny ciemny

0,25 kg słód Carawheat

0,25 kg słód pszeniczny czekoladowy

0,05 kg słód Carafa III

0,06 kg słód zakwaszający

 

Przerwy:

10 minut w 55°C

45 minut w 63°C

20 minut w 72°C

 

Słód Carafa i pszeniczny czekoladowy dodany po negatywnej próbie jodowej. Po dowierceniu dziurek w filtratorze BA filtracja poszła jak burza, nie mogłam nadążyć z grzaniem wody do wysładzania.

 

Gotowanie 90 minut

40g Marynki w szyszkach na początku gotowania

30g Żateckiego w granulacie na 5 minut przed końcem gotowania

 

Wyszło 20l o ekstrakcie około 15Blg. Zadane starterem Irish Ale. Dziś jest już piękna piana :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem pod wrażeniem. Myślałem, że piwowarstwo jest domeną tylko mężczyzn, a tu proszę.... Aż miło poczytać.

Jako, że nie warzyłem jeszcze z dolną fermentacją, a w mojej piwnicy temperatura oscyluje teraz w granicach 12°C ,to chyba zapożyczę któryś z przepisów :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie Twoje ulubione jak zawsze pszeniczne. No ale najważniejsze że smakuje. JK

Już pomału mam zamiar wrócić nie tylko do warzenia ale i do degustacji więc i powraca moja ulubiona pszenica.

Jakąś widzę u siebie tendencję, że próbuję do prawie każdego piwa wcisnąć słód pszeniczny :beer:. W najbliższym czasie mam zamiar kupić drożdże do weizena i uwarzyć kilka pszeniczniaków :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem pod wrażeniem. Myślałem, że piwowarstwo jest domeną tylko mężczyzn, a tu proszę.... Aż miło poczytać.

Jako, że nie warzyłem jeszcze z dolną fermentacją, a w mojej piwnicy temperatura oscyluje teraz w granicach 12°C ,to chyba zapożyczę któryś z przepisów :beer:

Jeśli chcesz uwarzyć jakiegoś lagera to może według mojej receptury na warkę nr 30 wyszło bardzo dobre piwko, tylko że dość goryczkowe. Ja takie lubię ale nie każdemu może odpowiadać :(

A jeśli chodzi o dominację mężczyzn w piwowarstwie to chyba jest ona niestety faktem, ale jak widać zdarzają sie wyjątki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 3 tygodnie później...

Dziś chciałam uwarzyć jakieś dobre piwko, ale chyba nie dane mi będzie :beer: Rano mąż zmielił mi słody, ja musiałam zająć się Małą, później obiad, spacer z Maleństwem, jak już wreszcie około 14-tej podgrzałam sobie wodę do warzenia, przyszła sąsiadka... później Młoda była głodna... jak już wreszcie wsypałam słody, zatarłam i chciałam podgrzać do filtracji to... brakło mi gazu :/ Teraz muszę czekać do 20-tej aż mąż wróci z treningu i zmieni mi butlę. Nie wiem czy coś z tego piwa będzie i kiedy uda mi się go dokończyć, bo na domiar złego jutro wracam do pracy po macierzyńskim :):/ :/

No to się wyżaliłam :/

Pocieszcie biedną Dorotkę bo za chwilę zacznę ryczeć :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem problem z filtracją pszenicznego i filtrował się ponad dobę (olałem i skoczyłem do chaty).

Piwo wyszło przednie.

Skończysz dziś później, ale piwo będzie napewno znakomite. A co warzysz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa tygodnie temu zbiłem termometr. Mam ześrutowane słody, sprzet.. CZAS (wracam do pracy w środe na noc)... i nie moge warzyc, a termomertów nie ma, od miesiąca producenci nie nadążają z produkcją i do tego przerwa świąteczno-noworoczna :beer: Zamówiłem jeden blisko tydzień temu, ale ani widu ani słychu o nim.

Edytowane przez Makaron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.