Skocz do zawartości

Dori z piwem zmagania


dori

Rekomendowane odpowiedzi

Po dwumiesięcznej przerwie mój browarek (jeszcze bez nazwy) wznowił działalność. Właśnie trwa przerwa w kadzi filtracyjnej. Ale po kolei...

 

Warka nr 21

WITBIER

 

Zasyp:

2,3 kg słód pilzneński

1,0 kg słód pszeniczny jasny

1,2 kg płatki pszeniczne

 

Płatki skleikowałam w 3l wody.

Kleik przelałam do gara zaciernego dodałam 8l zimnej wody. Temperatura ustaliła się na 49C. Następnie wsypałam całość słodu.

Przerwy:

45C -20minut

65C - 90minut (pozytywna próba jodowa)

72C - 40minut (negatywna próba jodowa)

Duża ilość surowców niesłodowanych sprawia, że zacier bardzo długo się scukrza :). A teraz czeka mnie zapewne horror związany z filtracją...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przełomem czerwca/lipca Cię na warzenie wzięło? :)

Nie mogła wytrzymać :)

To chyba jedyne logiczne wytłumaczenie :)

 

Piwo gotowało się 70 minut. Na początku gotowania dodałam 20g granulatu Marynki.

Wyszło 20,5l brzeczki o ekstrakcie 14Blg. Starter drożdżowy 3944 Belgian Witbier zadany w temperaturze 26C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka numer 21 ładnie fermentuje, a teraz powstaje kolejna wariacja na temat Witbier'a :)

 

Warka nr 22

WITBIER II

 

Zasyp:

- 2,0 kg słód pilzneński

- 0,5 kg słód pszeniczny jasny

- 0,8 kg płatki pszeniczne

- 0,2 kg mąka pszenna

- 0,4 kg płatki owsiane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A filtracja trwa już czwartą godzinę, i końca nie widać :)

Tak się właśnie zastanawiam, jak wygląda skuteczność różnych sposobów filtrowania. Worek zacierno/filtracyjny próbowałem na dwa sposoby - bez pozytywnego rezultatu. Kadzi filtracyjnej nie miałem okazji testować, natomiast filtrator z rurek - zachwycił mnie szybkością filtrowania. Powiem szczerze, że rurkami filtrowałem tylko raz - pszeniczniaka, ale czas filtracji i to raczej dziesiątki minut a nie godziny. Ten sposób filtracji ma jedną wadę - trzeba cały czas dolewać wody żeby do rurki nie dostało się powietrze, ale reszta to raczej same zalety.

Mam nadzieje że jutro zabiorę się za piwo, i przy filtracji zrobię dokumentacje - ile cały proces trwa, jak wygląda klarowność brzeczki po, itp.

 

T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtracja trwała 5 godzin, filtrat bardzo mętny :) w sumie po tym zasypie można się było tego spodziewać.

Gotowanie 60 minut.

Na początku gotowania 25g Marynki (granulat)

w 45 minucie gotowania 8g kolendry i 10g curacao

w 55 minucie gotowania 7g kolendry i 10g curacao

 

tzi liczę, że zdasz relację z warzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie czytam i też mi się już chce warzyć... Żeby nie powiedzieć że mnie skręca... No ale, raz powiedziane - trzeba dotrzymać. Jedyne co mogę zrobić to gonić teraz ekipę i Pana Developera, żeby móc jak najszybciej warzyć w swoim własnym domu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy 7 blg jak nie zejdzie niżej w ciągu dwu pomiarów w ciągu dwu dni to ja bym zlewał na cichą. Wszystko zależy jak często dokonujesz pomiarów. Jeśli od 2 dni już nie ruszyło w dół to przy okazji następnego pomiaru już bym zlał, niech na cichej dofermentowuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te drożdże jakieś leniwe są :)

Dziś zmierzyłam zawartość ekstraktu w obu Witbierach: warka 21 - 5Blg, warka 22 - 3Blg. W obu przypadkach jeszcze widać oznaki intensywnej fermentacji, więc z przelewaniem na cichą jeszcze poczekam.

Zapach i smak super, szczególnie aromatyzowanej warki 22 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezły czas :). Mój rekord to około 5-7 dni. A fermentacja w jakiej temperaturze się u Ciebie odbywała ?

Temperatura 22-23C. Dziwnie ta fermentacja przebiegała - zobaczymy co z tego wyjdzie :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.