Skocz do zawartości

Dori z piwem zmagania


dori

Rekomendowane odpowiedzi

Dori, a próbowałaś już swoją warkę #54 Russian Imperial Stout? Bo pisałaś, że słodka a chcę się za coś podobnego zabrać właśnie.

Przepraszam, że dopiero teraz odpowiadam, ale cały weekend byłam bez netu.

Piwo jak na mój gust wyszło rewelacyjne, a z czasem robi się coraz lepsze :lol: W tej chwili nie jest już bardzo słodkie. Mam zamiar niebawem je powtórzyć :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic się nie stało. To dobra wiadomość, bo słody i drożdże już do mnie jadą :lol: Mam jeszcze pytanie: jak dodawałaś cukier - prosto z worka czy jakoś go wcześniej preparowałaś?

Do ciemnych piw często karmelizuję cukier według metody opisanej przez Darko http://www.piwo.org/forum/t1145-Cukier-kandyzowany-%26%238211-domowa-produkcja.html. Oczywiście możesz też dodać zwykły cukier. W tym piwie jest takie bogactwo smaków i zapachów, że właściwie różnica nie będzie chyba wyczuwalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WARKA 80

MONACHIJSKIE JASNE

 

Zasyp:

3,0kg pilzneński

1,0kg wiedeński

0,4kg carapils

0,1kg zakwaszający

 

Zacieranie

10 minut w 55°C

20 minut w 63°C

1/3 gęstego zacieru przeniesiona do dekokcji, 20 minut w 72°C, 10 minut gotowanie, zawrócenie do zacieru głównego

25 minut w 72°C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gotowanie 60 minut

Chmielenie:

20g Tettnager +20g Lubelski T45 na początku gotowania

10g Tettnager + mech irlandzki w 45 minucie gotowania

 

Wyszło 21l o ekstrakcie 12°Blg. Zadane drożdżami WLP 833 German Bock Lager.

 

 

Wczoraj rozlałam też Koźlaka (warka 73) z 150g cukru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas nadrobić zaległości :)

 

WARKA 81

MONACHIJSKIE CIEMNE

Warzone 01.02.2010

Receptura moja, wykonanie Janusza :)

 

Zasyp:

2,5kg monachijski

1,0kg pilzneński

0,3kg carahell

0,3kg melanoidynowy

0,3kg żywiecki palony

 

Zacieranie:

30 minut w 64°C

30 minut w 72°C

żywiecki palony dodany przy podnoszeniu temp do 76°C

 

Gotowanie 60 minut

Chmielenie:

35g Lubelskiego T45 na początku gotowania

10g Lubelskiego T45 w 40 minucie gotowania

 

Wyszło 18,5l brzeczki o ekstrakcie 13,5°Blg. Zadane starterem WLP838 Southern German Lager.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten słód palony z Żywca jest jak czekoladowy więc nie powinno być żle. W razie potrzeby pomogę wypić.

Ja szacuję, że ma ok 1000EBC. Jeżeli ktoś mi poda normę określania EBC słodu to mogę go zbadać, mam dostęp spektrofotometru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten słód palony z Żywca jest jak czekoladowy więc nie powinno być żle. W razie potrzeby pomogę wypić.

Ja szacuję' date=' że ma ok 1000EBC. Jeżeli ktoś mi poda normę określania EBC słodu to mogę go zbadać, mam dostęp spektrofotometru.[/quote']

Gdzieś kopyr pisał że on porównuje słód żywiecki do Carafa typ1, czyli by się zgadzało, ale jak dasz radę to możesz sprawdzić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten słód palony z Żywca jest jak czekoladowy więc nie powinno być żle. W razie potrzeby pomogę wypić.

myślę że jednak będzie czerń a'la Kongo , mój w porównaniu do tego piwa to białas :)

Edytowane przez anteks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :/

i na co się zdecydowąłś ;-)?

Jak monachijskie ciemne to niech Cię ręka boska broni przed użyciem palonego żywieckiego w ilości większej niż 50 g :/ :/

Przesadzasz. W moim jest go 200g i jeszcze 100g CarafaIII i kolor wyszedł (teoretycznie wg ProMash) 59EBC a górna granica stylu to 73.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.