Skocz do zawartości

Dori z piwem zmagania


dori

Rekomendowane odpowiedzi

WARKA 179

AMERYKAŃSKA PSZENICA

 

Zasyp:

- 6kg słód pszeniczny

- 6kg słód pilzneński

 

Zacieranie:

15 minut w 44C

5 minut w 55C

40 minut w 64C

25 minut w 72C

 

Gotowanie: 65 minut

30g Simcoe na 63 minuty

30g Centennial na 20 minut

60g Citra na 0 minut

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Dziś klasyczny Hefe-Weizen. Teorię przerobiłam na blogu, czas na praktykę :)

 

WARKA 180

HEFE- WEIZEN

 

Zasyp:

- 6kg słód pszeniczny jasny

- 4kg słód pilzneński

 

Zacieranie:

- 20 minut w 44C

- 45 minut w 64C

- 20 minut w 72C

 

Gotowanie: 65 minut

Chmielenie:

50g Hallertauer Mittefruh na 60 minut

 

Teraz się gotuje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

@dori

Ma pytanie techniczne. Widzę na zdjęciu że zamiast rurki klasycznej używasz węza. Napisz proszę czy wąż przeciskasz przez uszczelkę gumową w fermentatorze czy wyciągasz ja? No i jakiej średnicy wąż stosujesz?

Po moim ostatnim gejzerze w waizenie też mam zamiar spróbować tej metody ale zastanawia mnie szczelność rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dori

Ma pytanie techniczne. Widzę na zdjęciu że zamiast rurki klasycznej używasz węza. Napisz proszę czy wąż przeciskasz przez uszczelkę gumową w fermentatorze czy wyciągasz ja? No i jakiej średnicy wąż stosujesz?

Po moim ostatnim gejzerze w waizenie też mam zamiar spróbować tej metody ale zastanawia mnie szczelność rozwiązania.

Wężyk to standardowy wężyk igielitowy 10mm. Otwory są robione specjalnie pod średnicę wężyka, nie stosujemy uszczelek.

Połączenie jest szczelne, bo zawsze "bulka" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Cytat z komentarzy do artykułu na blogu:

Leszek: A jak z odfermentowaniem? tzn jakie BLG ?

Dorota: Szczerze, nie sprawdzałam, rzadko sprawdzam. Sądząc po smaku odfermentowało dość mocno, pewnie w okolicach 1,5-2,5Blg.

Rzadko sprawdzasz przy brewkitach, czy rzadko sprawdzasz w ogóle? Dlaczego?

 

We wpisach na blogu kilka razy pojawia się wzmianka o dropsach fermentacyjnych. Często ich używasz?

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat z komentarzy do artykułu na blogu:

Leszek: A jak z odfermentowaniem? tzn jakie BLG ?

Dorota: Szczerze, nie sprawdzałam, rzadko sprawdzam. Sądząc po smaku odfermentowało dość mocno, pewnie w okolicach 1,5-2,5Blg.

Rzadko sprawdzasz przy brewkitach, czy rzadko sprawdzasz w ogóle? Dlaczego?

 

We wpisach na blogu kilka razy pojawia się wzmianka o dropsach fermentacyjnych. Często ich używasz?

Ogólnie rzadko sprawdzam :) Dlaczego? z lenistwa, nie czuję takiej potrzeby, na tym etapie i tak już nic nie zmienię... Generalnie dość długo przetrzymuję piwa na burzliwej, zazwyczaj później stosuję cichą, więc co miało przefermentować i tak przefermentowało. Piwo robię dla siebie i jestem już w stanie na podstawie smaku określić czy piwo odfermentowało płytko, czy głęboko. Oczywiście nikogo nie namawiam do naśladownictwa, szczególnie początkującym polecam robienie pomiarów, sprawdzanie smaku, z czasem nabierzecie doświadczenia i będziecie mogli powiązać jedno z drugim. Polecam robienie pomiarów chcąc ściśle trzymać się danego stylu, np. wysyłając piwo na konkurs.

 

Jeśli chodzi o dropsy to przede wszystkim stosuję do piw z brewkitów, ekstraktów, tam gdzie nie powstaje zbyt dużo osadów. Fermentację można prowadzić w jednym fermentorze z kranikiem i bezpośrednio z tego fermentora rozlewać do butelek i wówczas dropsy są rewelacyjne - nic się nie brudzi, nie rozsypuje, nie trzeba przelewać, robić roztworów, idealnie odważona ilość surowca, nagazowanie jest w sam raz. Wystarczy odwinąć cukierek z folii, wrzucić go do butelki i nalać piwa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dawno mnie tu nie było, w między czasie powstał CDA i kilka warek testowych z ekstraktów, a dziś taki mały eksperyment :)

 

WARKA 183

 

Zasyp:

6,0kg słód pilzneński

0,7kg słód pszeniczny jasny

 

Zacieranie:

60 minut w 63C

10 minut w 72C

 

Gotowanie 60 minut

Chmielenie i dodatki:

40g Styrian Goldings na 60 minut

20g Saaz na 20 minut

20g Styrian Goldings na 10 minut

30g Saaz na 0 minut

 

1,2 kg glukozy na 10 minut

15g kolendry na 3 minuty

5g mchu irlandzkiego na 10 minut

3g pożywki Wyeast na 10 minut

 

Wybicie 19,5l brzeczki o ekstrakcie 19,8Blg. zadane drożdżami Bioferm Champ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.