Skocz do zawartości

Dori z piwem zmagania


dori

Rekomendowane odpowiedzi

Jesteśmy na szczęście w tej komfortowej sytuacji, że możemy sobie sami uwarzyć własne BPA :)

Co do nowego GCh, to już nie mogę się doczekać premiery :)

 

PS

moim zapiskom stuknęło 1000 postów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do warki 128 - wyszło tego 41l o ekstrakcie 12,9°Blg. 18l zadane paczką S-33 reszta starterem Wyeast1726 Belgian Abbey II. Ciekawa jestem porównania efektów fermentacji tej samej brzeczki dwoma szczepami...

to ja uprzejmie poproszę o jak najbardziej pogłębioną recenzję gdyż temat suche vs. płynne szalenie mnie intryguje trochę z uwagi na cenę (w tym wypadku sześć zeta vs trzy, cztery dychy, a to już sporo...) jak również z uwagi na łatwość i szybkość stosowania

 

prawdę mówiąc trzymam kciuki za S-33 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do warki 128 - wyszło tego 41l o ekstrakcie 12' date='9°Blg. 18l zadane paczką S-33 reszta starterem Wyeast1726 Belgian Abbey II. Ciekawa jestem porównania efektów fermentacji tej samej brzeczki dwoma szczepami...[/quote']

to ja uprzejmie poproszę o jak najbardziej pogłębioną recenzję gdyż temat suche vs. płynne szalenie mnie intryguje trochę z uwagi na cenę (w tym wypadku sześć zeta vs trzy, cztery dychy, a to już sporo...) jak również z uwagi na łatwość i szybkość stosowania

 

prawdę mówiąc trzymam kciuki za S-33 :)

Dam znać jaki będzie efekt :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AIPA z warki 127 powędrowała na cichą. Do połowy dałam 30g Cascade do drugiej 30g Willamette. Nie mam doświadczenia w chmieleniu na zimno. Nie bardzo chciałam używać jakiś skarpet, wydaje mi się to niezbyt higieniczne, dlatego granulat wsypałam bezpośrednio do piwa, mam nadzieję, że opadnie ładnie na dno. Nie wiem czy chmielu nie będzie za mało, może jeszcze dosypię... Jakieś sugestie od bardziej rozeznanych temacie amerykańskich piw?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AIPA z warki 127 powędrowała na cichą. Do połowy dałam 30g Cascade do drugiej 30g Willamette. Nie mam doświadczenia w chmieleniu na zimno. Nie bardzo chciałam używać jakiś skarpet, wydaje mi się to niezbyt higieniczne, dlatego granulat wsypałam bezpośrednio do piwa, mam nadzieję, że opadnie ładnie na dno. Nie wiem czy chmielu nie będzie za mało, może jeszcze dosypię... Jakieś sugestie od bardziej rozeznanych temacie amerykańskich piw?

Na razie nachmieliłem na zimno dwa amerykańskie: bursztynowe i pszenicę. Pierwsze na dwadzieścia kilka litrów dodałem 40g i wyszło moim zdaniem rewelacyjnie. Drugie 30g na podobna ilość i też jest ciekawy efekt. Obydwa chmielenia na zasadzie "wrzutu bezpośredniego" granulatu.

Edytowane przez jkocurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę chmieliłem amerykanami :smilies: i stwierdzam, że amarillo lub/i citra daje najfajniejsze i wyraźne efekty. Mój wędzony na 100% lager, chmielony właśnie tymi chmielami, którym częstowałem w Żywcu był tak zdominowany tymi chmielami, że nie było czuć wędzonki. Aromat zamaskował nawet dym :D. Do AIPA to tylko amarillo i citra :okey:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AIPA z warki 127 powędrowała na cichą. Do połowy dałam 30g Cascade do drugiej 30g Willamette. Nie mam doświadczenia w chmieleniu na zimno. Nie bardzo chciałam używać jakiś skarpet, wydaje mi się to niezbyt higieniczne, dlatego granulat wsypałam bezpośrednio do piwa, mam nadzieję, że opadnie ładnie na dno. Nie wiem czy chmielu nie będzie za mało, może jeszcze dosypię... Jakieś sugestie od bardziej rozeznanych temacie amerykańskich piw?

Chmieliny niestety lubią sobie popływać w całej objętości czasem, ale jest na to sposób.

Przy przelewaniu zawiąż na wylotowym końcu wężyka kawałek pończochy. Ja ją moczę ją w piro przed użyciem. Działa świetnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja zrobiłem raz w ten sposób, że 60g (tyle sypałem na cichą) najpierw zalałem gorącą wodą, zrobiła się z tego papka, która wylądowała na dnie fermentora. Na tą papkę zlałem piwo na cichą. Po ciche praktycznie nic nie pływało w piwie chmieliny były na dnie a aromat świetny.

Ps na cichą dawałem po 20g amarillo cascade i citra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AIPA z warki 127 powędrowała na cichą. Do połowy dałam 30g Cascade do drugiej 30g Willamette. Nie mam doświadczenia w chmieleniu na zimno. Nie bardzo chciałam używać jakiś skarpet' date=' wydaje mi się to niezbyt higieniczne, dlatego granulat wsypałam bezpośrednio do piwa, mam nadzieję, że opadnie ładnie na dno. Nie wiem czy chmielu nie będzie za mało, może jeszcze dosypię... Jakieś sugestie od bardziej rozeznanych temacie amerykańskich piw?[/quote']

Chmieliny niestety lubią sobie popływać w całej objętości czasem, ale jest na to sposób.

Przy przelewaniu zawiąż na wylotowym końcu wężyka kawałek pończochy. Ja ją moczę ją w piro przed użyciem. Działa świetnie.

Zamiast pończochy świetnie też się sprawdza filtr z oplotu, zamontowany identycznie jak w kadzi filtracyjnej. Kilka razy chmieliłem na zimno i zawsze sypałem chmiel luzem, nie ma siły żeby całkowicie opadł na dno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za uwagi :) Niestety ani Amarillo, ani Citry w tej chwili nie posiadam :) Z ciekawości, Kentaki ile dawałeś chmielu do chmielenia na zimno?

50g na zimno sypałem do burzliwej - fakt trochę aromatu wyleciało podczas burzliwej emisji CO2 ale ostatecznie chmiel (farfocle) został w gęstwie. Można też zapodać na cichą ,ale wtedy przy zlewaniu chmiel (farfocle) może zassać do butelek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam pytanie natury ogólnej a propos BPA robionego według receptury dori. Tydzień temu robiłem to piwo tylko, że zastosowałem drożdże Wyeast 3724 Belgian Saison. Sądzicie, że wyjdzie z tego coś ciekawego? Oczywiście poczekam i sam zobaczę ale jako, że jestem żółtodziobem (to moja 4.warka) to ciekawość mnie już zżera... :] I czy uważacie, że na święta bedzie już do picia? :] Pierwsze moje piwo ( BBA ) po kilku dniach od zabutelkowania było już w ciągłej konsumpcji i było wyśmienite. :] ( choć niby powinno ze dwa miesiące leżakować )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjdzie z tego ciekawe piwo :) Na pewno o trochę bogatszym bukiecie smakowo-zapachowym niż robione na WPL Belgian Ale lub jego odpowiedniku Wyeast Belgian Ardennes, ale na pewno dobre.

Pierwszą degustację myślę, że spokojnie można w Święta przeprowadzić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

[quote name='dori

]WARKA 122

WEIZEN

 

Zasyp:

5' date='5kg słód pszeniczny

4,5kg słód pilzneński

 

Zacieranie:

20 minut w 44°C

10 minut w 56°C

20 minut w 64°C

40 minut w 72°C

 

Gotowanie 65 minut

Chmielenie:

50g Sybilli (granulat) w 5 minucie gotowania.

 

--------------------------

 

WARKA 123

WEIZEN

 

Zasyp:

6,0kg pszeniczny

3,5kg pilzneński

0,4kg melanoidynowy

0,3kg zakwaszający

0,1kg Carawheat

 

Zacieranie:

20 minut w 44°C

10 minut w 56°C

20 minut w 64°C

40 minut w 72°C

 

Gotowanie 65 minut

Chmielenie:

40g Lubelskiego (granulat) w 5 minucie gotowania

20g Lubelskiego (granulat) w 45 minucie gotowania[/quote']

Dori,

mam prośbę - czy mogłabyś podzielić się opiniami z porównania obu tych warek?

ze składu wynikałoby że to dwa różne weizeny wyszły, a ja jestem właśnie na etapie szukania receptury na najfajniejszego weizena - dwóch nie zrobię :D

wcześniej robiłem hefe-weizen z zestawu BA i wyszło całkiem smaczne, ale to było moje pierwsze piwo zacierane więc popełniłem wszelkie możliwe błedy sprzętowo-techniczne (sam fakt że wogóle wyszło traktuję jako sukces) - teraz jak już jako-tako opanowałem kwestie filtracji i wysładzania chciałbym uwarzyć możliwie najlepszą pszenicę

 

przem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

18.12.2011

 

powrót do ekstraktów :)

 

WARKA 129

PIWO HORAL - gotowy zestaw ze słodowni i wytwórni ekstraktów słodowych Bruntal

1,7kg ekstrakt słodowy jasny

11g chmiel Premiant

6g drożdże Muntons Gold

 

Ekstrakt rozpuszczony w 10l wody, brzeczka doprowadzona do wrzenia. Na początku gotowania dodany chmiel. Gotowanie 90 minut.

Otrzymałam 8,5l brzeczki o ekstrakcie 14Blg.

 

Dziś mam zamiar rozlać do butelek z pominięciem cichej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć :)

powrót do ekstraktów :)

WARKA 129

PIWO HORAL- gotowy zestaw ze słodowni i wytwórni ekstraktów słodowych Bruntal

 

Rozumiem że to próba przed wprowadzeniem towaru do sprzedaży :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WARKA 130

JASNY CZESKI LAGER

 

Zasyp:

11,8kg słód pilzneński klepiskowy Bruntal

 

Zacieranie:

10 minut w 53C

40 minut w 63C

25 minut w 72C

 

Gotowanie 90 minut

Chmielenie:

80g Marynki (szyszki) na początku gotowania

30g Żateckiego (granulat) w 75 minucie gotowania

30g Żateckiego (granulat) na koniec gotowania

30g Żateckiego (granulat) przy chłodzeniu w 72C

 

Wybicie: 40l, ekstrakt 15Blg. Brzeczka schłodzona do 15C.

17l zadane starterem Wyeast 2000 Budvar Lager, reszta uwodnionymi S-23. Fermentować będzie w chłodni :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.