Skocz do zawartości

infekcja ?


wojti

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

 

Zrobiłem sobie Koelscha - fermentował - ale słabo - stało sobie 2 tygodnie i postanowiłem sobie sprawdzić poziom cukru i tutaj taka niespodzianka

 

to infekcja czy coś innego

 

nie próbowałem tego piwa

pachnie nawet jak słabo nachmielone piwo - zadnego innego zapachu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nadal ma 4 blg

pachnie lekkim piwem

- takim słabo chmielonym

 

zawsze mogę na szybko je zabutelkować i poczekać co wyjdzie za miesiąc - poświęcę te 40 kapsli

 

ale ile do tego teraz dodać cukru ?

mam tego 20 litrów

 

mam spróbować jak smakuje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam spróbować jak smakuje ?

wydaje mi się, że w tym wypadku nieprzeszkolony degustator nie wykryje zmian, bo taka błonka znacząco na smak początkowo nie wpływa.

Jeśli pracuje to zostaw jeszcze, tylko nie otwieraj zbyt często wiadra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spróbowałem - nawet ma fajny smak - jak piwo - nie czułem żadnych obcych smaków

 

poczekam jeszcze pare dni - dopóki bedzie pracować - to zostawię a potem do butelek

Edytowane przez wojti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem - ale nie mam pomysłu co dalej z tym piwem - narazie jeszcze coś tam fermentuje więc stoi - za pare dni sprawdzę czy coś jeszcze BLG spadło i jak coś to wpakuje do butelek - ciekawi mnie co z tego wyjdzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Niestety muszę się podłączyć pod ten wątek...

 

Dziś, po ok. 3 tygodniach cichej, otworzyłem fermentor z piwem wg tej receptury

 

Przy przelewaniu na cichą smakowało jak każde młode (zielone) piwo. Żadne dziwne posmaki nie były obecne.

 

Dziś pachnie w normalnie - czuć tylko ciemne nuty zapachowe i dym z wędzonego słodu. W smaku... porterowe, nie-kwaśne, ale po przełknięciu nieprzyjemnie ściąga w gardle. W ustach ściągania nie ma, za to gardło aż się obkurcza po przełknięciu. Nigdy, na żadnym etapie produkcji, nie spotkałem się z czymś takim. Infekcja? Czy po prostu to piwo może tak mieć i z czasem się uleży? To mój pierwszy porter, więc niestety doświadczenia z nimi nie mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak, w którym momencie, dodawałeś słód palony? Jest go dość dużo w zasypie, ja daję w końcówce zacierania na kilka- kilkanaście minut. Jeśli dałeś na początku, to może nuty palone tak graja? W odczuciu są podobne do tanin, które też można w nadmiarze wypłukać z młóta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pH wody do wysładzania na pewno jest ostatnią przyczyną gorzkości. Na nasze potrzeby starczą paski do pomiaru (chyba że masz za dużo kasy).

Też próbowałem z zakwaszaniem wody, ustawiłem sobie że po dodaniu 0,15mL kwasu mlekowego 80% na 1L mojej kranówy pH schodzi do 5,5. Dostałem za to zjebę w Cieszynie od szopa007 ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.