Skocz do zawartości

Piwa na pierwsze zacieranie


Raczek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Jestem po 2 brewkitach rozlanych. Piwka leżakują w piwnicy ja natomiast już myślę o zacieraniu i tutaj moje pytanie odnośnie tego co na początek zrobić żeby było w miarę proste do zrobienia i żebym sobie poradził myślałem o Dunkelweizenie ale chciałem zamówić 3 zestawy żeby za każdym razem nie płacić za przesyłkę. Co polecacie jeszcze na początek ?? Dodam że z brewkitów stoi w piwnicy Stout i Real Ale

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnice w procesie zacierania nie są aż tak duże żeby polecić jakieś prostsze od innego. Na Twoim miejscu nie wybierałbym prostych mniej czy bardziej tylko wybrałbym trzy różniące się znacznie między sobą. Na pewno warto pszeniczkę zamówić, ze względu na krótki czas od warzenia do degustacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pale Ale nawet z procesem zacierania infuzyjnego ma tylko dwie przerwy, więc ciut łatwiej jest rzeczywiście. Nie zapomnij dokupić fermentorów, bo jak trzy piwka będziesz miał to na pewno będziesz chciał szybko je warzyć. Jak masz mało pojemników to możesz mieć niepotrzebną przeszkodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza może takimi które wymagają np. kleikowania, czy też tych naprawdę mocnych o 7-10 kg zasypie na 20l to raczej wszystkie. Przy pszenicznych trochę ciężej się wysładza ale nie jest to jakiś wielki problem. Wybierz sobie jakie myślisz że będą ci smakować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do zacierania na początek dobre jest pale ale zacierane jednotemperaturowo, a potem można przeskoczyć na wyższy lewel.

Dlatego właśnie chyba dwa moje wybory z trzech to będzie Pale Ale i Dunkelweizen zastanawiam się nad jakimś trzecim zestawem.

 

Różnice w procesie zacierania nie są aż tak duże żeby polecić jakieś prostsze od innego. Na Twoim miejscu nie wybierałbym prostych mniej czy bardziej tylko wybrałbym trzy różniące się znacznie między sobą. Na pewno warto pszeniczkę zamówić, ze względu na krótki czas od warzenia do degustacji.

Dlatego właśnie wybór padł na dunkelweizen'a poza tym bardzo mi smakuje ten styl piwa. A co do fermentorów to posiadam 3 ale piwa nie chcę robić wszystkich tak dzień po dniu nie posiadam takiej ilości butelek żeby zrobić 3 namiary.

 

A w którym sklepie zamawiasz?

Chyba zamówienie złożę w www.centrumpiwowarstwa.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z zestawami z CP nie miałem do czynienia, ale może dla odmiany jakieś ciemne? Milk Stout?

Chcę w jednym miejscu zakupić 3 zestawy, filtrator, wskaźnik skrobii suszarkę do butelek oraz ChemiproOXI żeby nie płacić za przesyłkę z kilku sklepów. Co do MilkStouta to nie piłem nigdy takiego piwa więc nie wiem czy podejdzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wskaźnik skrobi to jodyna po prostu :smilies: Pamiętaj o czasie fermentacji, przynajmniej przez tydzień, a często i dłużej fermentor masz zajęty.

Jestem raczej cierpliwym człowiekiem nawet brewkity u mnie fermentowały po 2 tygodnie (tydzień burzliwa, tydzień cicha) także o to możesz być spokojny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jodowy wskaźnik skrobi kupisz w każdej praktycznie aptece , ale pytaj o Płyn Lugola , albo o Jodynę poprostu. To to samo , tylko różne stężenia jodyny , ale efekt działania ten sam - tak samo przeprowadzasz próbę.

 

Filtrator ten z pojemnika z dziurkami ? Czy z oplotu ? Nie wolisz go wykonać sam ? Tutaj nawet masz instrukcję , krok po kroku

 

http://www.homebrewing.pl/newsdesk_info.php?newsPath=3&newsdesk_id=28

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy polecacie na pierwsze piwo zacierane po dwóch brewkitach piwo pszeniczne?

Chcę zrobić piwko na święta związane z historią polski.

A pszeniczne pasuje jak bum cyk cyk.

Do świąt to ono już będzie swoim własnym cieniem. Pszeniczne najlepsze jest do 4-6 tygodni od rozlewu.

 

Ja na tegoroczne święta robię sticke alt. Jakoś nie mam przekonania do tzw. "piw świątecznych".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Koelsch jest łatwym piwem a zdania są podzielone to chętnie bym wziął jako trzeci zestaw.

 

Co do filtratora to mogę spróbować zrobić go samemu ale wiem że moje zdolności manualne są słabe dlatego chciałem kupić gotowy żeby się z nim nie męczyć ale może spróbuję zrobić samemu.

Nie mam też cyfrowego termometru (dopiero w planach jest) ale myślę że dam radę na tym analogowym jakoś...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiktor napisał/a:

 

do zacierania na początek dobre jest pale ale zacierane jednotemperaturowo, a potem można przeskoczyć na wyższy lewel.

Potwierdzam, Pale Ale to moje pierwsze zacierane piwo i wyszło rewelacyjne. Moje pierwsze Brown Ale z zestawu WESa może się schować. Drugi Stout od tygodnia w butelkach również dobry (pity podczas rozlewu ;) ), a na trzeci będzie Dunkelweizen. Myślę że taki zestaw na początek jest OK. Wszystkie piwka z zestawów z HB i robione według przepisów HB.

Stouta już masz, więc może IRA jako trzecie?? Sam mam go w planach :smilies:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiktor napisał/a:

 

do zacierania na początek dobre jest pale ale zacierane jednotemperaturowo, a potem można przeskoczyć na wyższy lewel.

Potwierdzam, Pale Ale to moje pierwsze zacierane piwo i wyszło rewelacyjne. Moje pierwsze Brown Ale z zestawu WESa może się schować. Drugi Stout od tygodnia w butelkach również dobry (pity podczas rozlewu ;) ), a na trzeci będzie Dunkelweizen. Myślę że taki zestaw na początek jest OK. Wszystkie piwka z zestawów z HB i robione według przepisów HB.

Stouta już masz, więc może IRA jako trzecie?? Sam mam go w planach :smilies:

Chyba mnie przekonałeś co do zestawu tzn. Dunkelweizen, Pale Ale (jako pierwsze) i na koniec chyba Koelsh ale zamówię Koelsha dopiero jak temp. trochę spadnie bo niestety różnica temp. w piwnicy jest tylko 1st C a nie mam innej opcji żeby piwo miało niższą temp. więc jednak zostanę chyba na 2 zestawach w tym zamówieniu.

Co do Dunkelweizena to nadaje się do picia po 2 tygodniach czy to mit ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę zrobić piwko na święta związane z historią polski.

A pszeniczne pasuje jak bum cyk cyk.

jak zrobisz na WB-06 etc. to nie wiem czy to będzie jako piwo historyczne;D

chyba w dawniej Polsce nie raczono się posmakami bananowymi hehe

ale pszenica jest ok, a zestaw dunkelweizen nie jest niczym trudnym, nie ma różnicy miedzy nim a np. pale ale:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym , koelsh to nie jest wcale łatwe piwko , dwa razy z nim walczyłem i poległem :D

I tak to właśnie jest z odpowiedziami. Dla jednego nic trudnego dla drugiego problem. Ja Kölscha polecałbym, jako łatwe piwko. Aż do moich zapisków zajrzałem żeby sprawdzić gdzie tam można polec. W którym miejscu poległeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym ' date=' koelsh to nie jest wcale łatwe piwko , dwa razy z nim walczyłem i poległem :D[/quote']

I tak to właśnie jest z odpowiedziami. Dla jednego nic trudnego dla drugiego problem. Ja Kölscha polecałbym, jako łatwe piwko. Aż do moich zapisków zajrzałem żeby sprawdzić gdzie tam można polec. W którym miejscu poległeś?

Zgaduję, że w miejscu degustacji, poprostu kolega pepek w odróznieniu od większości wie jak powinien smakować koelsch.

 

Wracając do tematu. Na pierwsze piwo zacierane nie polecam wybieranie pszenicznych, flitracja jest troszkę trudniejsza i dla osoby początkującej może stworzyć problemy.

Najlepiej jakiś prosty "ale" w calości ze slodów jęczmiennych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.