Skocz do zawartości

Eksperyment z wysładzaniem


Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj zrobiłem mały eksperyment z wysładzaniem. Otóż wysładzałem bezpośrednio do garnka, w którym cały czas gotował się zacier, który siłą rzeczy mocno parował (szacuję, że wyparowało go około 10-15 litrów, bo o tyle więcej wody zużyłem do wysładzania niż zwykle). Trwało to też dłużej niż zwykle, bo jakieś kilka godzin. Na koniec wysładzania leciała już prawie przeźroczysta woda, a młóto miało smak papieru (zwykle ma jeszcze jakiś tam słodkawy smak). Oczywiście chmiel dodałem standardowo po zakończeniu wysładzania i chmielenie trwało już 60 minut.

W rezultacie otrzymałem brzeczkę 14 Blg zamiast oczekiwanej 12 Blg. Ciekaw jestem czy tak długie gotowanie nie wpłynie na coś niekorzystnie (oprócz rachunku za gaz). Podobnie chyba robi się brewkity, to znaczy gotuje je aż do wyparowania wody, co trochę musi trwać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż wysładzałem bezpośrednio do garnka, w którym cały czas gotował się zacier, który siłą rzeczy mocno parował

Chyba trochę namieszałeś, gotowałeś zacier czy brzeczkę?

Na koniec wysładzania leciała już prawie przeźroczysta woda, a młóto miało smak papieru (zwykle ma jeszcze jakiś tam słodkawy smak). Oczywiście chmiel dodałem standardowo po zakończeniu wysładzania i chmielenie trwało już 60 minut.

W rezultacie otrzymałem brzeczkę 14 Blg zamiast oczekiwanej 12 Blg. Ciekaw jestem czy tak długie gotowanie nie wpłynie na coś niekorzystnie (oprócz rachunku za gaz). Podobnie chyba robi się brewkity, to znaczy gotuje je aż do wyparowania wody, co trochę musi trwać.

Wypłukałeś z młóta chyba wszystko co się dało czyli między innymi garbniki, które w tym młócie zostać powinny. Żeby tego uniknąć zaleca się przerywanie wysładzania gdy filtrat płynący z kadzi schodzi do 2°Blg. A takie długie gotowanie brzeczki opłaca się tylko przy bardzo mocnych piwach - jak chcesz zagęścić ekstrakt.

Pozostaje Ci czekać co z tego wyjdzie, no i nie zapomnij się pochwalić jak smakowało :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy pracy magisterskiej wysładzałem tak jak w browarach aż wody wysłodkowe tzw cienkusz osiągały ekstrakt 0,5%. Stosowałem je jako podbitkę oraz jako wody wysładzające do następnej warki. Ma to swoje plusy bo pozwala oszczędzić wodę ale należy też pamiętać, że w cienkuszu w pewnym momencie mogą, przy zbyt długim wysładzaniu, zwiększyć się niekorzystne związki takie jak garbniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję. Często robię na raz 2 - 3 warki, więc zastanawiam się nad wykorzystaniem tej metody.

Wszędzie czytałem, że uwalniają się on przy długim wysładzaniu, ale nie znalazłem jasnej odpowiedzi kiedy wzrasta ich udział- były jedynie zalecenia, by nie wysładzać poniżej 2 blg wysłodków.

Czy i jak zrobić by nie uwalniały się garbniki? Czy determinantą jest tu tylko czas moczenia łusek w wodzie, czy np ilość pozostałych cukrów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.