Skocz do zawartości

Piwo mętne czy klarowne???


mcpol1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Chcialbym przeprowadzic małą sondę. Jak w temacie... wolicie by wasze piwka były mętne, tak naturalnie czy klarowne jak komercyjne???

Jeśli ktoś uzna pytanie za bezsensowne to proszę nie komentować krzywdząco tylko pominąć ten wątek :lol:

Edytowane przez mcpol1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy od stylu w moim przekonaniu. Jeśli jest to pszenica to musi i powinna być mętna a jeśli jest to jasne piwko to wolałbym żeby było jak najbardziej klarowne dlatego nawet moje pierwsze 2 warki brewkitowe leżakowały na cichej a z cichej przelewane były jeszcze do fermentora numer3 i dopiero rozlew do butelek (po cichej też zebrało się trochę osadu na dnie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ma być tak jak koncernowe w jakiś sztuczny sposób klarowane to wolę pilsa mętnego jak pszeniczne. Ale jeżeli chodzi o naturalne piwo to wolę jak przywołany wcześniej pils jest jak klarowny jak koncernowe piwa i do tego dążę choć na razie niespecjalnie wychodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pszeniczne mętne jak najbardziej.Choć ostatnio w ramach eksperymentu chodzi mi po głowie pszeniczne czerwone i do tego klarowne (Red Kristall Weizen ?:lol: ) Wszystko zależy od stylu,upodobań i pomysłu.

Edytowane przez jacekan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jacekan co do cytatu

 

Jan Długosz - ,, Ma jednak kraj polski napój warzony z pszenicy, chmielu i wody, po polsku piwem zwany. Nic nadeń lepszego dla pokrzepienia duszy. Jest ono nie tylko rozkoszą mieszkańców, lecz i cudzoziemców więcej niż w innych krajach zachwyca swym smakiem wybornym?.

 

Dbajmy by przywrócić tę dawną tradycję...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdzieś czytałem że to właśnie w tych mętach kryje się prawdziwe bogactwo piwa (drożdże, witaminy i wszelakie inne dobro dla zdrowia konieczne) dlatego może tak właśnie odbieram piwa nie zmącone klarowaniem. Na tych piwkach w Austrii, co to wyżej opisywałem jest nawet instrukcja by piwko przed wypiciem delikatnie zamieszać. W ogóle to lubię swojszczyznę. Mięsiwo i wędliny też staram się w miarę możliwości wytwarzać samemu. Teraz małą przerwa ale jak się ochłodzi to wrzucę kilka szynek, schabików, kiełbasek tuż nad dymiącą śliwę wiśnię i czereśnię w połączeniu z dębiną i jabłkiem :lol::lol:;););)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak powiedział Raczek84, zależy od stylu. Pszenne jest mętne, angielskie lekko mętne, amerykańskie ales mniej mętne niż angielskie, lagery czyste, amerykańskie lagery są super czyste. Oczywiście z pewnymi wyjątkami, np. Kellerbier jest lagerem, ale powinno być lekko mętne.

 

Zwykle piwo "mętne" naprawdę oznacza po prostu piwo "świerze - nie filtrowane".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mówicie że pszenica ma być mętna, to dlaczego grodziskie ma być klarowne? Pszenica powinna być zamęcona drożdżami z dna, takie jest moje zdanie.

Gdyby zmętnienie miały dać tylko drożdże z dna to chyba by szybko opadły, przy końcu piwa byłoby znowu klarowne. Zresztą spójrz na komercyjne przykłady typu paulaner - nie są klarowne, nawet jak nalejesz bez drożdży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mówicie że pszenica ma być mętna, to dlaczego grodziskie ma być klarowne? Pszenica powinna być zamęcona drożdżami z dna, takie jest moje zdanie.

Dobre pytanie. Już dawno nabrałem podejrzeń, że Grodziskie u źródeł nie było klarowne.Trzebaby statut cechu piwowarskiego w Grodzisku Wielkopolskim, z 1601 r dokładnie przeczytac.Może coś więcej niż tylko wzmiankę na temat piwa wyrabianego w tym mieście zwanego ,,kucem? byśmy znaleźli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdzieś czytałem że to właśnie w tych mętach kryje się prawdziwe bogactwo piwa (drożdże, witaminy i wszelakie inne dobro dla zdrowia konieczne) dlatego może tak właśnie odbieram piwa nie zmącone klarowaniem.

A ja bym dodał,że duża część wartości smakowych w nich się kryje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a też się wpiszę a co!:) A właśnie mnie znudziły piwa butelkowane dlatego że są takie klarowne i czyste i jeden prawie kolor. Miałem wrażenie że idzie wszystko pod jedno kopyto. Polubiłem mętne piwa. Dlatego zainteresowałem się piwowarstwem. Co prawda jeszcze nie zacierałem piwa ze słodu!:) Wszystko przede mną!:D Dopiero robię przymiarki. Pucha pierwsza poszła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyskusja jest w dziale, do którego zaglądają osoby początkujące, mogące pomyśleć, że piwo domowe to piwo mętne, nic bardziej mylnego. Poza stylami dla których przewidziana jest mętność, czy schładzaniem piwa przed spożyciem (zmętnienie na zimno), piwo musi być krystalicznie czyste bez oznak zmetnienia. Mętne piwo oznacza, że albo wdała się infekcja, albo w piwie jest nieprzerobiona skrobia, albo ........ , poprostu coś spieprz.......śmy. Jak ktoś chce pić mętne piwo, wystarczy zamieszać butelką dla zruszenia osadów z dna, ale przed tą czynnością poza w/w przypadkami piwo ma być krystalicznie czyste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza stylami dla których przewidziana jest mętność, ...

Jak ktoś chce pić mętne piwo, wystarczy zamieszać butelką dla zruszenia osadów z dna, ale przed tą czynnością poza w/w przypadkami piwo ma być krystalicznie czyste.

Pozwolisz,że zacytuję bo to rzeczywiście ważna uwaga :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyskusja jest w dziale, do którego zaglądają osoby początkujące, mogące pomyśleć, że piwo domowe to piwo mętne, nic bardziej mylnego. Poza stylami dla których przewidziana jest mętność, czy schładzaniem piwa przed spożyciem (zmętnienie na zimno), piwo musi być krystalicznie czyste bez oznak zmetnienia. Mętne piwo oznacza, że albo wdała się infekcja, albo w piwie jest nieprzerobiona skrobia, albo ........ , poprostu coś spieprz.......śmy. Jak ktoś chce pić mętne piwo, wystarczy zamieszać butelką dla zruszenia osadów z dna, ale przed tą czynnością poza w/w przypadkami piwo ma być krystalicznie czyste.

Trafione w sedno tak ma być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładając kamyczek do dyskusji , widzieliście Svijany Kvasničák 13 % lane z beczki ? ono jest mętne i jakoś Czechom to nie przeszkadza. Nie jest to duże zmętnienie raczej coś ala zmętnienie na zimno w naszych domowych piwach. Swoją drogą dobre piwo i wyraźnie zaczyna konkurować z wszechobecnym Radegastem na śląsko-morawskim terenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.