Skocz do zawartości

Jak zrobić pierwsze piwo


Yarpen35

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

od dawna kombinuję, jak porzucić produkcję piwa z brewkitów na rzecz piwa ze słodów. Znalazłem ostatnio stary, ale działający bojler, trzeba by tylko wymienić grzałkę i odkamienić wnętrze. Bojler posiada termometr i termostat. Zamierzam odciąć wierzch i zrobić z tego "pokrywkę". Postaram się opisać, jak ja wyobrażam sobie produkcję piwa w nim, a doświadczonych piwowarów proszę o zwrócenie uwagi na błędy i sugestie, co można zrobić lepiej.

 

Zaczynamy od zacierania, więc podgrzewam wodę w "kotle" do odpowiedniej temperatury(40 stopni). Słód mam zamiar wrzucić worka z płótna, ponieważ na razie mam tylko jedno wiadro z kranikiem do fermentacji.

Zgodnie z recepturą http://www.wiki.piwo.org/index.php/Full_Aroma_Hops_,_Carlberg

podgrzewam do 61, utrzymuję 10 min, podgrzewam do 71, utrzymuję 45 min i podgrzewam do 75 i znowu 10 min czekam (w czasie gotowania polewam wodą słód tak, by woda nie odsłoniła go), wyciągam worek ze słodem i powieszam, aby obciekł. Nie zmieniając (czy może po 10 min mam zagotować brzeczkę?) temperatury dodaję 40g szyszek, czekam 45 min, dodaję 60g i teraz nie wiem, ile mam czekać, 10-15 min? 5-10 min przed zakończeniem dodaję ostatnią porcję chmielu. Chmiel również w płóciennych woreczkach.

Bojler ma dwa wyjścia, jedno posłuży do zlania brzeczki, ewntualnie użyję wężyka, a drugie mam zamiar przerobić na chłodnicę, umieszczając w środku bojera wężownicę.

Chłodzę do 15 stopni i zlewam do fermentatora. Reszta już nie różni się niczym od przygotowania piwa z brewkita.

 

Proszę o uwagi i sugestie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś nie potrafię sobie tego wyobrazić.

Słód chcesz trzymać w worku.

Później podgrzewać dalej w tym worku,a co mieszaniem ?

następnie chcesz wyciągnąć worek i powiesić, a co z wysładzaniem?

Chyba musisz jeszcze trochę poczytać o zacieraniu, zapraszam do zaglądnięcia na wiki:

http://www.wiki.piwo.org/index.php/Warka_z_procesem_zacierania_s%C5%82odu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"w czasie gotowania polewam wodą słód tak, by woda nie odsłoniła go"

Czyli zgodnie z piwną wikipedią:

"Wysładzanie ciągłe (fly sparge)

Przy tej technice monitorujemy poziom wody w kadzi filtracyjnej - gdy opadnie do poziomu młóta, dolewamy nieco wody, tak, aby nie dopuścić do odsłonięcia powierzchni młóta. Dolewamy tyle wody, żeby była warstwa wody 2-5 cm nad powierzchnią młóta."

Czyli rozumiem że zamiast 20 litrów wody wlewam np. 18, a później dolewam po trochę 2+to co wyparuje. Dobrze kombinuję?

Edytowane przez Yarpen35
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem ostatnio stary, ale działający bojler,

No tak, ale ze trzy razy miałem okazję oglądać stare bojlery od środka i za każdym razem materiałem była stal pokryta ocynkiem. Zgodnie z tematem wałkowanym wielokrotnie na forum odniósłbym wrażenie, że forumowicze raczej jednoznacznie odradzają takie rozwiązanie.

 

ps. A nie, przepraszam widziałem ostatnio bojler aluminium, ale to już ta nowa technologia przepływowa z termoizolacją - nie wyobrażam sobie jego zastosowania jakkolwiek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacieranie w worku jest dobra metodą i szeroko używaną (BIAB - Brew in a Bag) - jego wadą jest niemożność wysładzania, przez co ma się dużo mniejszą wydajność, poza tym wszystko powinno działać.

 

Radzę zacierać jednotemperaturowo, robienie przerw ze słodem ściśniętym w worku to fikcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko niektóre bojlery są wykonane ze stali nierdzewnej, jeżeli masz taki to kombinuj. Większość bojlerów jest wykonanych z "zwykłej" stali ocynkowanej, takie nie mozna użyć do zacierania, czy gotowania brzeczki, tylko do grzania wody - cynk reaguje z brzeczką uwalnia się do niej, picie tak robionego piwa to podtrówanie się.

Edytowane przez bogdan62
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest, mój tato ma ule i używał tego do miodarki, tylko trzeba doczytać czy ten lakier nie zacznie "fiskować" przy wysokiej temperaturze. Bo normalnie zaraz po pomalowaniu jest on szkodliwy, dopiero jak wyschnie można z tym coś robić.

Edytowane przez Yarpen35
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Nabyłem używaną miodarkę ocynkowaną, chciałem się dowiedzieć czy jest potrzeba pomalowania jej wewnątrz a jeżeli tak to jaką użyć do tego celu farbę. Jeżeli możecie mi coś poradzić to bardzo proszę. Dziękuję i Pozdrawiam.

 

Z tego co wyczytałem powinieneś ją pomalować ,ponieważ miód w chodzi w reakję z metalami. W sklepach pszczelarskich jest do nabycia lakier spożywczy inaczej spirytusowy (koszt 0,5l około 23 zł). Ja osobiście malowałem 2 razy bęben fi 400 i kosz na trzy plastry i jeszcze mi zostało z jednej butelki."

 

Cytat z drugiego wyniku wyszukiwania "lakier spożywczy"

 

Muszę jedynie sprawdzić, jak zachowa się on podczas gotowania.

Edytowane przez Yarpen35
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem gra nie warta świeczki.Cięcie, odkamienianie, wymiana grzałki, bez gwarancji sukcesu? Kup gar 40-50 l i po problemie. Kilka dni temu były takie do kupienia za ok 50zł.Jeśli na poważnie myślisz o przejściu na słody to nie ma co stosować półśrodków.

Edytowane przez jacekan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak rozetnę to zobaczymy co jest w środku. Jeśli faktycznie ocynk to dam sobie spokój i będę szukał gara. Tak przy okazji jeszcze jedno pytanie - lepiej gotować grzałką czy na gazie?

I czy taki taboret jest sensowny? http://allegro.pl/taboret-gazowy-piezo-termopara-z-katownika-i1757203158.html

Edytowane przez Yarpen35
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to naiwne, ale czy nie łatwiej byłoby sprzedać boiler (nieuszkodzony) i za tą kasę kupić garnek albo keg? Fermentory i tak będziesz musiał kupić.

Co do taboretu - dziś albo jutro zamawiam podobny, ale bez termopary (ten po ok 105zł). Ostatnio warzyłem na takim - bardzo wydajny i bezproblemowy (w porównaniu do kuchenki gazowej oczywiście)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile uda się sprzedać coś takiego u mnie.

Keg, hmm... Gościu z mojej rodziny, nawet nie wiem na dobrą sprawę kim on dla mnie jest, ma bar :lol: Trzeba by z min pogadać, może odsprzeda mi kega.

Są jeszcze taborety te najtańsze, za 68 złoty chyba, ale takie sobie raczej podaruję.

 

Niestety, bojler cynkowany. Będę kombinował z kegami i garnkami.

Dziękuję wszystkim za pomoc

Edytowane przez Yarpen35
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możesz 2 w 1

garnek na kuchence gazowej na największym palniku i grzałka nurkowa 2000W w środku

jak będziesz dobrze mieszał podczas zacierania nic się nie przypali a wszystko będzie szlo sprawniej niż grzanie wyłącznie palnikiem od spodu

koszt grzałki to ok 40zł

zainwestuj w garnek i grzałkę a nie pożałujesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jak najbardziej sensowny, sam taki posiadam. Przy taborecie zwróć uwagę na jakim podłożu będziesz warzył, bo przy fabrycznej długości nóżek taboretu, podłoga się nagrzewa do granic możliwości. Metodą jest przedłużenie nóżek kątownikami, co było już opisywane na forum.

 

Kupuj kega lub garnek i taboret, nie baw się w grzałki i boilery, wydatek jednorazowy ale przynajmniej pewna inwestycja a na gazie taniej i szybciej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.