Skocz do zawartości

chłodnica z pexu?????


libanczyk27

Rekomendowane odpowiedzi

No dobra przekonaliście mnie pozostaje mi tylko zbierać na miedż. Jak kolega używa chłodniczki z pexu i pisze że zużywa 60-70 l wody to mnie to troszki przeraża. Zależy mi na oszczedności czasu i naszej drogocennej wody, jak i na ekonomii.

A mam pewien pomysł a właściwie oglądałem filmik gdzie gość miał dwie chłodniczki co prawda miedziowe. Myślalem żeby zrobić jedną miedziową a drugą z pexu . A po co miał dwie ano jedną do brzeczki a drugą do pojemnika gdzie miał wodę i jeszcze wsypał lód.Połączenie normalne wężami i szybki złączki. Myśle że to dobry pomysł na oszczędność wody i czasu.Dziś miałem troszkę czasu obskoczyłem skupy złomu. NIestety nic nie mają a właściwie to w jednym nawet nie sprzedawali a w drugim drogo. Gość za to mi powiedział żeby podskoczyć do Castoramki tam można kupić tylko gorszej jakości ale niewiem po ile.

a pytanko?

Jaka optymalna dlugość takiej chłodnicy 6-8 metrów wystarczy?

i jaka średnica jest dobra?

 

Myślę nad dwoma ale krótszymi tak dwie po 6 m. Wystarczyło by?

ale narazie muszę uzbierać na jedną!:)

ps. zaraz otworzę konto wspierających dla zbierających na chłodnicę!:)

Nie rozumiem po co chciałbyś mieć dwie chłodnice. Dodatkowe chłodzenie wody do chłodzenia? To jakiś absurd. Nie będzie żadnej oszczędności czasu ani pieniędzy. Lód w lodówce też nie robi się za darmo - trzeba doprowadzić skądś energię.

W marketach budowlanych dostaniesz najwyżej miedź twardą do lutowania instalacji c.o. A z takiej miedzi wężownicy nie zrobisz (ewentualnie filtrator z ponacinanych rurek). Jak radzą koledzy poszukaj w miejscach gdzie montują klimatyzację, lpg itd.

 

Koszt chłodnicy na pierwszy rzut oka wydaje się duży, ale jest to bardzo dobra inwestycja. Jedna z najbardziej przydatnych w browarze domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 53
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Też polecam. Za 100zł mamy super chłodnicę.

Można by też poszukać przewodów miedzianych do hamulców, być może gdzieś będą tańsze, ale u mnie w sklepie akurat były o średnicy <6mm a w dodatku droższe od lpg, więc zdecydowałem się odżałować 14zł za przesyłkę :)

Tylko czy znajdziesz przewody hamulcowe o średnicy większej niż 4-6mm ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam chłodnicę z miękkiej miedzi 10mm o długości 7,5m. Mieści się do pełnego kega, a warkę 20l studzi w 10-15 min do temp 19°C. Gdybym miał robić jeszcze raz zrobił bym o połowę mniejszą tak z 3-4 m. Płaciłem za miedź w sklepie hydraulicznym około 17 zł/m (nie wiem ile teraz kosztuje).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem po co chciałbyś mieć dwie chłodnice. Dodatkowe chłodzenie wody do chłodzenia? To jakiś absurd.

Nie' date=' to dosyć standardowa metoda chłodzenia do temperatur lagerowych.[/quote']

OK, może taki proces stosuje się w browarach przemysłowych, rzemieślniczych. Ale wtedy raczej wykorzystuje się roztwór glikolu który można schłodzić do temperatury <0°i obieg pośredni z dodatkową pompą. I wtedy rzeczywiście możemy osiągnąć lepszy efekt chłodniczy.

 

Ale w warunkach domowych nie widzę zastosowania dla "podwójnego" chłodzenia. Wykorzystujemy ciśnienie z sieci (bez dodatkowego obiegu) chłodzimy zimną wodą użytkową o tempok 8-10°C. Obniżyć ją bardziej będzie trudno. Dodatkowo dochodzą koszty wytworzenia lodu itd .Wg mnie dużego efektu nie zyskamy, jak niektórzy mawiają - szkoda nafty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie nie ma innego wyjścia, od biedy można chłodzić cały fermentor gdzieś na zewnątrz albo w lodówce itp., ale jak ktoś np. fermentuje warki 50L, to musi używać dodatkowego schłodzenia wody chłodniczej np. schładzarką do piwa, albo własnie takim prostym urzadzeniem jak dodatkowa chłodnica zanurzona w kąpieli z lodem/śniegiem

 

Tutaj trochę inny pomysł, mniej sterylny: chłodzenie brzeczki w przepływie, po wstępnym schłodzeniu wodą:

http://braukaiser.com/wiki/index.php/Whirlpooling#Rack_to_the_fermenter

Edytowane przez coder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam chłodnicę z miękkiej miedzi 10mm o długości 7,5m. Mieści się do pełnego kega, a warkę 20l studzi w 10-15 min do temp 19°C. Gdybym miał robić jeszcze raz zrobił bym o połowę mniejszą tak z 3-4 m. Płaciłem za miedź w sklepie hydraulicznym około 17 zł/m (nie wiem ile teraz kosztuje).

Jeżeli tyle by wystarczyło to własnie 3-4m ma przewód paliwowy 8mm do Poloneza, do dostania łatwo w sklepie motoryzacyjnym, jak ostatnio pytałem to cena była ponizej 50zł, na końcu są zgrubienia do podłączenia węża gumowego opaską.

 

Ja już kupiłem 7m rurki LPG za 80zł i jutro skręcam chłodnicę i warzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też polecam. Za 100zł mamy super chłodnicę.

Można by też poszukać przewodów miedzianych do hamulców' date=' być może gdzieś będą tańsze, ale u mnie w sklepie akurat były o średnicy <6mm a w dodatku droższe od lpg, więc zdecydowałem się odżałować 14zł za przesyłkę :P[/quote']

Tylko czy znajdziesz przewody hamulcowe o średnicy większej niż 4-6mm ?

Nie mam pojęcia, pewnie do osobówek nie, ale myślałem może o ciężarowych? Nie sprawdziłem, chociaż sklep motoryzacyjny dla ciężarówek mam 5 min pieszo od domu... :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

zamierzam kupić rurkę z kwasówki na http://www.karbowane.pl/-c-1.html ale zastanawiam się jaką średnicę przyjąć bo nigdy nie miałem takiej rury w ręku - zakładam że ryrka powinna być na tyle miękka by się łatwo skręcała ale z drugiej strony aby po skręceniu w spiralę chłodnica miała swoją sztywność - nic chciałbym dorabiać jakiś elementów usztywniających bo to tylko komplikuje sprawę

 

dlatego zastanawiam się czy rurka fi8 (12zeta za metr) o ściance 0,2mm wystarczy, czy spirala będzie miała wystarczającą sztywność własną żeby nie zachowywała się trochę jak sprężyna

 

a może jednak wziąć rurkę fi12 (niewiele droższa, 15 zł) - niestety nie podają grubości ścianki, ale podejrzewam że powina być grubsza

 

a może brać jeszcze większe fi?

 

 

no i pytanie ile radzicie wziąć metrów do schłodzenia kega-50 w którym będzie 35-40 litrów warki? - zakładam że karbowana rurka choć droższa może być krótsza niż miedziana gdyż dzięki karbowaniu właśnie ma większą powierzchnię chłodzenia, tak?

 

 

i wreszcie kwestie zakończenia takiej rurki - rozumiem że jak dokupię odpowiedniej średnicy nakrętki http://www.karbowane.pl/-c-7.html to mam gwintowane zakończenia do których bezproblemowo podłączam zasilanie i odpływ i nic nie cieknie? nie trzeba do tego jakiś specjalnych narzędzi jak np zbijak do końcówek http://www.karbowane.pl/-c-8.html

 

 

 

alternatywnie rozważam zakup rury cu w otulinie do LPG takiej jak radziliście http://allegro.pl/rurka-miedziana-8-mm-cu-8-mm-lpg-i1730019578.html po 9 zł metr ale tu też obawiam się że to trochę cienka rurka i może sprężynować - a może jednak z waszych doświadczeń wynika że jest to sztuwność w zupełności wystarczająca? - chopć podkreślam że potrzebuję do kega 50-tki.

 

a jeśłi już CU to ile metrów tego brać na dubeltową warkę?

 

z góry dzięki za rady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja chłodnica z miedzi sprężynuje aż miło (10mb bodajże fi10mm) i w niczym to nie przeszkadza. Chłodnica nie ma przenosić żadnych obciążeń, po prostu się ją wrzuca do brzeczki i tyle.

Nie jestem pewien czy uda ci się wygiąć ręcznie rurkę ze stali nierdzewnej i dodatku karbowaną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam chłodnicę z miękkiej miedzi 10mm o długości 7,5m. Mieści się do pełnego kega, a warkę 20l studzi w 10-15 min do temp 19°C...

Napisz jeszcze ile przelewasz przez nią wody i jakiej.

Stawiam na >80l wody, ze studni - zimnej i darmowej :)

 

...Gdybym miał robić jeszcze raz zrobił bym o połowę mniejszą tak z 3-4 m..

Skróć swoją o połowę. Drugą część może spróbuj sprzedać :) Po takich optymistycznych wieściach, że 3-4 m wystarczy może znajdziesz ... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zamierzam kupić rurkę z kwasówki na http://www.karbowane.pl/-c-1.html ale zastanawiam się jaką średnicę przyjąć bo nigdy nie miałem takiej rury w ręku - zakładam że ryrka powinna być na tyle miękka by się łatwo skręcała ale z drugiej strony aby po skręceniu w spiralę chłodnica miała swoją sztywność - nic chciałbym dorabiać jakiś elementów usztywniających bo to tylko komplikuje sprawę

 

dlatego zastanawiam się czy rurka fi8 (12zeta za metr) o ściance 0,2mm wystarczy, czy spirala będzie miała wystarczającą sztywność własną żeby nie zachowywała się trochę jak sprężyna

 

a może jednak wziąć rurkę fi12 (niewiele droższa, 15 zł) - niestety nie podają grubości ścianki, ale podejrzewam że powina być grubsza

 

a może brać jeszcze większe fi?

 

 

no i pytanie ile radzicie wziąć metrów do schłodzenia kega-50 w którym będzie 35-40 litrów warki? - zakładam że karbowana rurka choć droższa może być krótsza niż miedziana gdyż dzięki karbowaniu właśnie ma większą powierzchnię chłodzenia, tak?

 

 

i wreszcie kwestie zakończenia takiej rurki - rozumiem że jak dokupię odpowiedniej średnicy nakrętki http://www.karbowane.pl/-c-7.html to mam gwintowane zakończenia do których bezproblemowo podłączam zasilanie i odpływ i nic nie cieknie? nie trzeba do tego jakiś specjalnych narzędzi jak np zbijak do końcówek http://www.karbowane.pl/-c-8.html

 

 

 

alternatywnie rozważam zakup rury cu w otulinie do LPG takiej jak radziliście http://allegro.pl/rurka-miedziana-8-mm-cu-8-mm-lpg-i1730019578.html po 9 zł metr ale tu też obawiam się że to trochę cienka rurka i może sprężynować - a może jednak z waszych doświadczeń wynika że jest to sztuwność w zupełności wystarczająca? - chopć podkreślam że potrzebuję do kega 50-tki.

 

a jeśłi już CU to ile metrów tego brać na dubeltową warkę?

 

z góry dzięki za rady

W/g mnie daruj sobie tę karbowaną. Szukaj miedzianej miękkiej fi ok 12 mm (zewnątrz)- wystarczy . ok. 10-12 m. np.:

ta z allegro:

http://allegro.pl/rura-miedziana-miekka-r220-12x1-brutto-13-99zl-mb-i1806430034.html

 

wiem że to 50 m ale może idzie się dogadać. A poza tym szukaj w miejscach gdzie trudnią się klimatyzacją nawet samochodową.

 

To z tej rury karbowanej widzę ciemno , będzie za wiotkie - ale to jest moje zdanie.

 

(Kiedyś (ok 2 lata temu)był sklep w Będzinie przy hucie tam szło kupić tanio miedziane rurki na metry, ale to historia. Stamtąd mam chłodnicę)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również jeżeli mam polecać to miedź. Swoją chłodnicę zrobiłem z fi10 7m i jestem zadowolony. Materiał kupiłem na metry (od montera) w sklepie trudniącym się sprzedażą i montażem instalacji grzewczych klimy itp. Cena 12 zł za metr nie chciałem faktury to sprzedał w cenie netto...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją chłodnicę zrobiłem z fi10 7m i jestem zadowolony

fi10 wewnętrzne, tak?

7mb chłodzi ci standardową brzeczkę 20l czy dubeltowy nastaw? - zbychu napisał o 10-12m dla mnie i to zaczyna być już koszt, ale jak mus to mus

 

p.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 mm średnica zewnętrzna. Zapewnia to przyzwoity przepływ (nie odkręcam wody na maxa). Warki warzę ok 25l. Do Twoich potrzeb wydaje mi się, że ok 10-12m powinno wystarczyć.

Pozdrawiam

Edytowane przez Andy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...(Kiedyś (ok 2 lata temu)był sklep w Będzinie przy hucie tam szło kupić tanio miedziane rurki na metry, ale to historia. Stamtąd mam chłodnicę)

Skąd te informacje że historia?, sklep firmowy znajduje sie pobliżu Dworca PKP przy Komendzie Policji, robiłem zakupy parę miesięcy temu :smilies:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...(Kiedyś (ok 2 lata temu)był sklep w Będzinie przy hucie tam szło kupić tanio miedziane rurki na metry' date=' ale to historia. Stamtąd mam chłodnicę)[/quote']

Skąd te informacje że historia?, sklep firmowy znajduje sie pobliżu Dworca PKP przy Komendzie Policji, robiłem zakupy parę miesięcy temu :smilies:.

Huta "Będzin" S.A.

Sklep Firmowy Huty "Będzin" S.A.

Adres:

42-500 Będzin

Bema 14

 

Czy nadal funkcjonuje. ? Byłem tam z rok temu i był zamknięty w stanie likwidacji. Nawet strony internetowej już dawno niema.

Chyba że to było chwilowe . Czyli nadal idzie tam kupić wszelakiego rodzaju rurki na wagę.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...(Kiedyś (ok 2 lata temu)był sklep w Będzinie przy hucie tam szło kupić tanio miedziane rurki na metry' date=' ale to historia. Stamtąd mam chłodnicę)[/quote']

Skąd te informacje że historia?' date=' sklep firmowy znajduje sie pobliżu Dworca PKP przy Komendzie Policji, robiłem zakupy parę miesięcy temu :smilies:.[/quote']

Huta "Będzin" S.A.

Sklep Firmowy Huty "Będzin" S.A.

Adres:

42-500 Będzin

Bema 14

 

Czy nadal funkcjonuje. ? Byłem tam z rok temu i był zamknięty w stanie likwidacji. Nawet strony internetowej już dawno niema.

Chyba że to było chwilowe . Czyli nadal idzie tam kupić wszelakiego rodzaju rurki na wagę.?

Sklep ostatnio działał z kilkumiesięcznymi przerwami(ostatnia przerwa ze względu na remont), czy aktualnie jest otwarty nie wiem. W tym tygodniu może będę w okolicy sklepu to zerknę czy jest otwarty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.