Skocz do zawartości

chłodnica z pexu?????


libanczyk27

Rekomendowane odpowiedzi

Ciekawi mnie zrobienie chłodnicy z pexu? Nie znalazłem żadnego wątku na ten temat oprócz wysładzania ale zdjęcie znalazłem!:) Chodzi o to ze zaczynam dopiero raczkować i też wiem że muszę zrobić chłodnicę jak najszybciej jak dalej będę się w tym trudnił!:lol: Po pierwszej warce miałem problem z wychładzaniem. Moje chłodzenie było w brodziku prysznicowym i lód to tego. Długi proces co prawda nie miałem dużo tego lodu! Przy następnej warce już sobie zamroziłem parę butelek!:D Pytałem już w hydraulicznym miękka miedż mogą mi ściągnąć ale jak gość mi powiedział cenę to szczena mi opadła do ziemi!:) 16 zł. za metr!:) Lipa straszna, ale jest coś takiego jak rurki pex stosowana do ogrzewania podłogowego. Bardzo miękka, w środku aluminium po 2,51 średnica 12 bodajże. Znalazłem gdzieś max temp. to 90°C. Wiem że ciepło oddaje, ale ciekawe jak by przyjmowało od zewnątrz?:) Ale najbardziej mnie męczy to czy te rurki plastikowe pod wpływem gorącej temperatury nie uwalniają jakiś toksyn albo jakiś innych substancji szkodliwych dla człowieka?? i czy aby nie popsuło brzeczki. A może macie jakieś inne propozycje zrobić z czegoś innego lub ewentualnie gdzie można by pytać!:) Dziękuje i czekam na dyskusje!:) Dodaje zdjęcie i opis rurki pex właściwości .

 

http://www.piwo.org/galeria/displayimage.php?album=lastcom&cat=0&pos=4

http://www.unisan.net.pl/-p-435.html?osCsid=28d351a44143db24886d1cf9e33789f7

http://www.purmo.com/pl/produkty/system-rurowy-hks/rura-pex-ai-pex-i-pe-rt-ai-pe-rt.htm

 

Dzięki za krytykę. Już poprawiam!:) czuję jakbym cofnął się do liceum. Ciągle poprawki!:) dobrze że ktoś czuwa nad tym co piszę!:) pozdrawiam

edit elroy: jeżeli to możliwe formatuj tekst (choćby elementarnie: przejście do nowej linii=prawie jak akapit oraz spacja po znaku "kropki". Warto pamiętać, że duża litera rozpoczyna zdanie :) ). Będzie się lepiej czytało, więc i odpowiedzi uzyskasz więcej.

Edytowane przez libanczyk27
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 53
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

kiedyś przez chwilę tez miałem kiedyś myśl o zrobieniu chłodnicy z PEXa, ale na szczęście szybko przeszła..

Rura miedziana, nierdzewna albo....

....rura nierdzewna karbowana do solarów :) ta ostatnia wydaje się najlepszym rozwiazaniem: ścianka cieniutka: 0,2mm, cena około 15zł/m - porównywalna z miedzią miękką, trzystaczwórka nadaje się do kontaktu z żywnością, przez karbowaną powierzchnię na danej długości rury uzyskujesz dodatkową przestrzeń wymiany ciepła... łatwo daje się formować.. wg mnie same zalety :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :)

 

....rura nierdzewna karbowana do solarów :) ta ostatnia wydaje się najlepszym rozwiazaniem: ścianka cieniutka: 0,2mm, cena około 15zł/m - porównywalna z miedzią miękką, trzystaczwórka nadaje się do kontaktu z żywnością, przez karbowaną powierzchnię na danej długości rury uzyskujesz dodatkową przestrzeń wymiany ciepła... łatwo daje się formować.. wg mnie same zalety :lol:

U mnie w Bielsku w sklepie instalacyjnym rura 1/2" kosztuje 20zł/1m, 3/4" 28zł/1m z zarobionymi końcówkami. I faktycznie rozmyślam nad zakupem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

Ta chłodnica z pexu na pierwszym zdjęciu jest moja. Używałem jej już kilka razy i jak dotąd sprawuje się dobrze ,spełnia swoje zadanie.

Pex kupiłem ten lepszy po około 5zł za metr bo ten tani jest kiepski tak powiedział mi kolega hydraulik.

Sprawność chłodnicy zależy jak sobie ustawimy w niej przepływ wody.Brzeczkę chłodzę na dworze więc dużo też zależy jaka jest temperatura na zewnątrz ,na wiosnę było szybciej i mniej wody zużywałem teraz wychodzi około 60-70 l wody w jakąś godzinę .

Pex nie jest to może idealny materiał ale jak wszystko ma swoje plusy i minusy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura max. 90°C to nie za mało? Ta chłodnica musi wytrzymać 15min. wrzenia w celu dezynfekcji. A oszczędzisz 50zł (w porównaniu do miedzi).

Do tego przewodność cieplna może być mniejsza niż miedzi i aby uzyskać tą samą wydajność trzeba będzie dłuższą rurkę, to z kolei problemy przy zwijaniu (mi 10m miedzi 8mm zajmuje na wysokość ok 25cm).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Libanczyk27: Tą dziadowską oszczędność przy zakupie PEX-a zniweluje ci większe zużycie wody lub dłuższy czas chłodzenia. Poza tym sam piszesz, że tmax to tylko 90°C , i to zapewne tylko przy przepływie chwilowym.

Miedź to bardzo dobry materiał na nasze cele. Ma same zalety - oprócz wysokiej przewodności cieplnej jest także bakteriostatyczna, więc masz pewność, że żaden syf ci się na niej nigdy nie zalęgnie. Jedyna alternatywa co stal nierdzewna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pex nie spełnia żadnych norm dotyczących kontaktu z żywnością a co dopiero w tak wysokiej temperaturze.

Pewnie nikt się od tego nie zatruje, ale na pewno zdrowe to nie jest.

Sam mam dylematy stosując plastikowe fermentatory, tyle się teraz pisze o szkodliwym działaniu BPA-Bisfenol A.

Edytowane przez Przemyss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pex nie spełnia żadnych norm dotyczących kontaktu z żywnością a co dopiero w tak wysokiej temperaturze.

Pewnie nikt się od tego nie zatruje, ale na pewno zdrowe to nie jest.

Sam mam dylematy stosując plastikowe fermentatory, tyle się teraz pisze o szkodliwym działaniu BPA.

Hmm, PEX jest dobrym i wygodnym materiałem do montażu instalacji zimnej wody użytkowej, można go z powodzeniem stosować do wody pitnej. Ze względu na bardzo duży współczynnik rozszerzalności cieplnej, do ciepłej wody albo do c.o. bardziej się nadaje PEX trójwarstwowy z wewnętrzną wkładką aluminium np PEX-AL-PEX. Nie jest to jednak materiał przystosowany do pracy w temp 100°C ani kontaktem z brzeczką (kwaśne środowisko). Nie ma co się zastanawiać, tylko do zainwestować w miedź (do chłodnicy).

Edytowane przez korko_czong
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lub ewentualnie jak NAPRAWDĘ nie ma się co robić z pieniędzmi można skorzystać z usług tej firmy: http://www.hopea.pl/rury_srebrne_okragle_hopea/ :) ... Nb ciekawe jak spisywała by się chłodnica powiedzmy z tej 10 mm rury :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawowała by się doskonale, srebro jest bakteriostatyczne, jest chyba lepszym przewodnikiem cieplnym niż miedź, a do tego ścianki tych rurek mają 0,2mm więc miodzio... Tyle że 925 (pierwsza próba) to naprawdę miękki materiał, będzie się wgniatał i odkształcał, łatwo też może się przetrzeć.

Oczywiście abstrahuję od ceny, mówię o aspektach technicznych :):lol:

Edytowane przez Mimazy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te o interesujących nas średnicach mają ścianki 0,4 mm :) Można by w sumie potraktować budowę chłodnicy jako inwestycję w srebro z tym że nie kurzyło by się jako sztaba tylko przydawało do czegoś praktycznego :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdradzę Ci sekret inwestycji w surowce- inwestuj kiedy jest tanio a nie kiedy jest drogo :):lol:

pomijając czasy kiedy srebro w Hoppei kupowałem za 0,70zł to realna cena przez długi czas była 1,5zł, choć czasem skakała do 2zł...

Dawno nie kupowałem i jak widzę teraz 4-5zł to jestem w ciężkim szoku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra przekonaliście mnie pozostaje mi tylko zbierać na miedż. Jak kolega używa chłodniczki z pexu i pisze że zużywa 60-70 l wody to mnie to troszki przeraża. Zależy mi na oszczedności czasu i naszej drogocennej wody, jak i na ekonomii.

A mam pewien pomysł a właściwie oglądałem filmik gdzie gość miał dwie chłodniczki co prawda miedziowe. Myślalem żeby zrobić jedną miedziową a drugą z pexu . A po co miał dwie ano jedną do brzeczki a drugą do pojemnika gdzie miał wodę i jeszcze wsypał lód.Połączenie normalne wężami i szybki złączki. Myśle że to dobry pomysł na oszczędność wody i czasu.Dziś miałem troszkę czasu obskoczyłem skupy złomu. NIestety nic nie mają a właściwie to w jednym nawet nie sprzedawali a w drugim drogo. Gość za to mi powiedział żeby podskoczyć do Castoramki tam można kupić tylko gorszej jakości ale niewiem po ile.

a pytanko?

Jaka optymalna dlugość takiej chłodnicy 6-8 metrów wystarczy?

i jaka średnica jest dobra?

 

Myślę nad dwoma ale krótszymi tak dwie po 6 m. Wystarczyło by?

ale narazie muszę uzbierać na jedną!;)

ps. zaraz otworzę konto wspierających dla zbierających na chłodnicę!:smilies:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam mam dylematy stosując plastikowe fermentatory, tyle się teraz pisze o szkodliwym działaniu BPA-Bisfenol A.

Fermentatory nie zawierają Bisfenolu A.

A wracając do tematu...kiedyś czasy były prostsze i na takie dylematy była jedna odpowiedź - "Napisz na prv do Wesołego" :D

Edytowane przez olo333
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra przekonaliście mnie pozostaje mi tylko zbierać na miedż. Jak kolega używa chłodniczki z pexu i pisze że zużywa 60-70 l wody to mnie to troszki przeraża. Zależy mi na oszczedności czasu i naszej drogocennej wody, jak i na ekonomii.

A mam pewien pomysł a właściwie oglądałem filmik gdzie gość miał dwie chłodniczki co prawda miedziowe. Myślalem żeby zrobić jedną miedziową a drugą z pexu . A po co miał dwie ano jedną do brzeczki a drugą do pojemnika gdzie miał wodę i jeszcze wsypał lód.Połączenie normalne wężami i szybki złączki. Myśle że to dobry pomysł na oszczędność wody i czasu.Dziś miałem troszkę czasu obskoczyłem skupy złomu. NIestety nic nie mają a właściwie to w jednym nawet nie sprzedawali a w drugim drogo. Gość za to mi powiedział żeby podskoczyć do Castoramki tam można kupić tylko gorszej jakości ale niewiem po ile.

a pytanko?

Jaka optymalna dlugość takiej chłodnicy 6-8 metrów wystarczy?

i jaka średnica jest dobra?

 

Myślę nad dwoma ale krótszymi tak dwie po 6 m. Wystarczyło by?

ale narazie muszę uzbierać na jedną!:D

ps. zaraz otworzę konto wspierających dla zbierających na chłodnicę!:)

A ja polecam wspomnianą w innym wątku rurkę miedzianą w otulinie stosowaną do lpg.

Ja kupowałem na tej aukcji http://allegro.pl/rurka-miedziana-8-mm-cu-8-mm-lpg-i1730019578.html. Otulina schodzi bez najmniejszych problemów nawet bez użycia narzędzi.

Edytowane przez lesiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też polecam. Za 100zł mamy super chłodnicę.

Można by też poszukać przewodów miedzianych do hamulców, być może gdzieś będą tańsze, ale u mnie w sklepie akurat były o średnicy <6mm a w dodatku droższe od lpg, więc zdecydowałem się odżałować 14zł za przesyłkę :)

Edytowane przez pavulonek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.