Skocz do zawartości

Wahanie termperatur w trakcie zacierania.


ArtKon

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam takie pytanie: czy przy zacieraniu mogą wystąpić jakieś wachania (widełki) temperatury?

Dzisiaj warzę pierwszą warkę z zacieraniem. Po wsypaniu słodów temperaturę miałem około 69°C po chwili (około 10min) zbiłem ją do około 65°C. Utrzymywałem przez 30 min około 63°C -66°C (wg onstrukcji miało być 65°C przez 30min).

Druga przerwę (miała być przy 72°C ) przegrzałem do około 74°C-75°C po czym zbiłem do około 72°C i utrzymuję w przedziale 69°C -73°C.

Problem w tym, że utrzymuję drugą przerwę od około 2,5h i cały czas wychodzi mi pozytywna próba jodowa.

 

Co można teraz zrobić- dalej czekać czy filtrować?

 

Chodzi o Sweet Stout z HB.

 

edit elroy: poprawiony tytuł na bardziej szczegółowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2,5h???? A próbe robisz po wsypaniu ciemnych słodów?

Tak. Od razu wsypałem wszystkie słody.

 

Według instrukcji.

Edytowane przez ArtKon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Druga przerwę (miała być przy 72°C ) przegrzałem do około 74°C-75°C po czym zbiłem do około 72°C i utrzymuję w przedziale 69°C -73°C.

Problem w tym, że utrzymuję drugą przerwę od około 2,5h i cały czas wychodzi mi pozytywna próba jodowa.

To poziom niepokojąco blisko mash out'u więc ryzyko dezaktywacji enzymów spore, co może sprzyjać wydłużeniu czasu zacierania, o ile jesteś w stanie prowadzić próbę jodową w zacierze ze słodami barwiącymi. Powodzenia!!:):)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak na marginesie, na czym najlepiej się zaciera? Tzn. co jest najstabilniejsze temperaturowo?

Chodzi Ci o sprzęt? Jak grzejesz w lidlowskim garnku to owiń go karimatą lub pianką izolacyjną pod panele podłogowe. Ja owinąłem i u mnie spadek temperatury to ok 1°C /h.

Jeśli na gazie to muszą się wypowiedzieć gazowcy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robię na gazie, ale w garnku z nierdzewki. Ma to do siebie, że trzeba wyłączać grzanie jakieś 2°C wcześniej, bo inaczej temp. za bardzo skoczy. Przy temp. ok. 60°C podgrzewanie nie jest koniecznie, bo się ładnie utrzymuje tyle, ile ma być. Naatomiast przy temp. ok. 70°C po 15-20 min zazwyczaj trzeba wymieszać i podgrzać troszkę, bo spadnie zazwyczaj o góra 1-2°C.

Dodam, że gara niczym nie owijam. Tylko przykrywka idzie na górę i nic więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gęstość to około 20°Blg .

Mogę już filtrować bo czekam od około 16:30?

Coś czuję' date=' że tą warkę zapamiętasz do końca życia :)[/quote']

Oj zapamiętam- jak to z pierwszym razem:)

W końcu po paru godzinach filtrowałem.

Dziękuję wszystkim za pomoc. Mam nadzieję, że warka będzie mimo wszystko udana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze dwa pytania w tym temacie:

Czy jak używam ciemnych słodów to mam nie robić próby jodowej? W takim razie skąd będę wiedział czy skrobia się już rozłożyła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze dwa pytania w tym temacie:

Czy jak używam ciemnych słodów to mam nie robić próby jodowej? W takim razie skąd będę wiedział czy skrobia się już rozłożyła?

dodajesz je na koniec zacierania, po negatywnej próbie jodowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.