Skocz do zawartości

Bitwa o Czarnobyl


elroy

Rekomendowane odpowiedzi

Ciekawy dokument wyemitowany przez stację Discovery

 

http://www.wykop.pl/link/100990/bitwa-o-czarnobyl

 

Warto zobaczyć, zwłaszcza jeżeli pamięta się te czasy.

 

http://pl.youtube.com/watch?v=wRhRWTOVjDQ

Tutaj również z Discovery - geneza tragedii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Szczerze? niewarte oglądania. Wyjątkowo kliniczny przykład nierzetelnego dziennikarstwa goniącego za sensacją. Przynajmniej pierwszy odsyłacz. Po jego obejrzeniu na drugi już mi się nie chciało klikać.

A jakie nierzetelne fakty zostały wg Ciebie tam pokazane ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogladalem serie dokumentow o Czarnobyly i ten byl calkiem fajny, no ale o gustach sie nie dyskutuje. Co prawda dokument byl nakrecony by zaciekawic ,a nie zdolowac tonammi faktow statystycznych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie nierzetelne fakty zostały wg Ciebie tam pokazane ?

Już nazwanie tego czegoś 'dokumentem' jest nadużyciem. Scenarzysta dołożył wszelkich starań, żeby u widza oglądającego to 'coś' pozostał określony przekaz i strach. Dobór mrocznego tła muzycznego daje pierwszy przekaz podprogowy. Potem masz animowaną wizję eksplozji reaktora, mroczne barwy jak z ponurej gry komputerowej i równie podobne efekty specjalne. Jak zobaczyłem odlatujący animowany dekiel reaktora a potem 'sięgającą kilometrów' kolumnę żaru to nie wiedziałem, czy oglądam Władcę Pierścieni czy Quake :beer:

Dalej - przebitka na zdjęcia strażaków - no żesz kurczę, apel poległych to przy tym się chowa.

Nazywanie tego zdarzenia katastrofą też jest nadużyciem. Katastrofa jest wtedy, gdy mimo najlepszych chęci projektantów, inżynierów, konstruktorów i użytkowników technologia nas zawiedzie (albo nieprzewidywalne siły natury zrobią nam kuku). Tu mamy świadome działanie człowieka (radzieckiego człowieka wojskowego - dodajmy), który z pełną świadomością nakazał wyłączenie wszystkich zabezpieczeń i przeprowadzał eksperyment 'co się stanie gdy...'.

 

Nie lubię takich filmideł udających dokument a nastawionych głównie na sensację i postraszenie widza.

 

Kiedyś czytałem naukowe zestawienie przyczyn i skutków zdarzenia w Czernobylu. Rzeczowe i bez emocji. Jest w sieci. Jak znajdę odsyłacz to podeślę.

 

edycja 1: zupełnym przypadkiem trafiłem dziś na taką stronę: http://swiat-jaktodziala.blog.onet.pl/2,ID347296661,index.html ,to nie ten dokument, o którym wspomniałem wcześniej, ale liczby się zgadzają.

Edytowane przez Wypij
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

Dziś mija 28 lat. Pomijając istotne sprawy np kupę lat temu, skutki itp to napiszę, że to płyn lugola to było paskudztwo. Używam czasami w domowym piwowarstwie, nadal mi to śmierdzi ale pomaga :) . Wtedy w podstawówce chyba też pomogło ale to przeszłość...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pomogło, bo i nie miało za bardzo jak pomóc, płyn musiałby być podawany z odpowiednim wyprzedzeniem a nie już po katastrofie.

 

Skażenie promieniotwórcze w formie jaką Polska oberwała było szczególnie groźne w kontekście nowotworów tarczycy. Narażeni byli głównie ludzie z niedoborem jodu, mieszkający z dala od morza. Jodowanie soli pozwalało nasycić organizm taką formą pierwiastka, która uniemożliwiała temu promieniotwórczemu na wnikanie do organizmu.

 

U nas w kraju sól jodowano już przed wojną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Chmura unosiła się spokojnie, a my dowiadujemy się od zachodnich stacji o niebezpieczeństwie, to ludobójstwo.

 

Nie panikuj kolego , tam do tej pory mieszkają ludzi , miałem też okazje robić pomiary w 50-80km od Czarnobyla , sam lekko nałykałem się , wiem jak smakuję promieniowanie ( i zapewnaim was że smakuje metalem w ustach ) . Nie będę rozpisywał się , niema o czym , dla ludzi meszkających w tych rejonach tragedia całego życia . G...o wielkie do Polski doleciało w stosunku do tego co osiadło w promieniu 200-250km od Czarnobyla . Robiłem pomiary i w PL tak dla porównania , tak że wiem o czym piszę . A plyn lugola faktycznie po fakcie nie zbyt sensowny . Jako ciekawostka czy dowód zbrodni tych władz komunistycznych w ZZSR , 1-maja na demonstracji wygoniono studentów ze wszystkich uczelni ze wszystkich miast , gdzie w powietrzu od promieniotworczych izotopów aż "szumiało " . Bezmuzgi dla nich zdrowie młodego pokolenia było niczym .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

@Czeburaszka710 - przejrzałeś chociaż linki które przytoczyłem? Jest ich znacznie więcej - wyników konkretnych 25-lat badań chociażby Komitetu Naukowego ONZ ds. Skutków Promieniowania Atomowego (UNSCEAR).

 

Wszystko co piszecie ma się jakimś dziwnym trafem nijak do opinii ekspertów kwestionujących rozdmuchane skutki katastrowy i wręcz twierdzących iż Czernobyl

 

jest przesłaniem do przyszłości: w nadchodzących wiekach katastrofa będzie pamiętana jako dowód, że energia jądrowa jest bezpiecznym źródłem produkcji energii.

 

A co do ofiar to:

 

jedynie 134 pracowników elektrowni było narażonych na bardzo wysokie dawki promieniowania, po których rozwinęła się ostra choroba popromienna. W ciągu kilku miesięcy od katastrofy 31 osób zmarło i są to jedyne śmiertelne ofiary Czarnobyla.

 

Cytaty z linków powyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... i ok. 4000 ludzi umarło albo umrze z powodu chrób wywołanych przez radioaktywny wybóch.

Zdecydowanie więcej ludzi umiera i umrze w wyniku nieprawidłowego żywienia np. na tzw. " choroby cywilizacyjne". A choruje lub będą chorować miliony ludzi.

Edytowane przez Magneto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Czeburaszka710 - przejrzałeś chociaż linki które przytoczyłem? Jest ich znacznie więcej - wyników konkretnych 25-lat badań chociażby Komitetu Naukowego ONZ ds. Skutków Promieniowania Atomowego (UNSCEAR).

 

Wszystko co piszecie ma się jakimś dziwnym trafem nijak do opinii ekspertów kwestionujących rozdmuchane skutki katastrowy i wręcz twierdzących iż Czernobyl

 

jest przesłaniem do przyszłości: w nadchodzących wiekach katastrofa będzie pamiętana jako dowód, że energia jądrowa jest bezpiecznym źródłem produkcji energii.

 

A co do ofiar to:

 

jedynie 134 pracowników elektrowni było narażonych na bardzo wysokie dawki promieniowania, po których rozwinęła się ostra choroba popromienna. W ciągu kilku miesięcy od katastrofy 31 osób zmarło i są to jedyne śmiertelne ofiary Czarnobyla.

 

Cytaty z linków powyżej.

 

Widzisz kolego jaka między nami różnica , ja tam był , bywam nie daleko od Czarnobylu (150km )raz na kilka lat , a ty mnie opowiadasz co ja tam widzę . Niestety zmarło kilka ludzi których znałem :( ( nie zbyt stare ludzi ) , raportów naczytałem się tyle że sam mogę pisać , i co najważniejsze w tych raportach często piszą to co oczekują zleceniodawcy którzy za nie płacą . To też dotyczy innych dziedzin życia . Skutki działania pierwiastków promieniotwórczych to nie tylko białaczka czy nowotwory , to też osłabienie immunitetu i jako skutek zwykłe przeziębienie robi się przewlekłe i ciężko wyleczalne .A nawet wzrost innych schorzeń i zachorowań da choć by alergiczne . Znajomy który w 86r likwidował skutki do tej pory nie wyłazi ze szpitala i wiesz na co ? Wrzody !!! Dla statystyk żyję , ale .... . Nie trzeba zapominać o mutacjach czy widziałeś statystyki urodzonych dzieci ze zmianami i jak śmiertelność w stosunku do lat poprzednich ? Jaki wzrost zachorowań na niby nie związanych z promieniowaniem i dla czego rośnie ? A może wiesz ile zwykłych żołnierzyków co tam wrzucono jak bydło ma problemy ze zdrowiem czy nie żyję ? Te pracowniki co tam pracowali , przeszkolone , dostali wszystkie należne im środki ochrony i to na tej grupie robione statystyki ? Kpiny , a te dzieciaki co biegali na wsiach obok i łykali kurz o przejeżdżających mimo aut i w plucach i żołądkach mieli całą tablicę Mendelejewa co z nimi kto ich badał jako osobną grupę ? Koledzy jak coś nie widzieliście na własne oczy nie macie pojęcia to lepiej ostrożniej z tymi wypowiedziami , dla wielu tam przebywających to naprawdę ciężkie przeżycia . Japończycy też mają problem szkoda mnie tych ludzi których dotknęła nuklearna katastrofa .Nic nowego dla siebie nie wyczytałem z tego raportu a pomiary w PL też robiłem i potwierdzam że nic tu nie ma do panikowania .

Edytowane przez czeburaszka710
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie trzeba zapominać o mutacjach czy widziałeś statystyki urodzonych dzieci ze zmianami i jak śmiertelność w stosunku do lat poprzednich ? Jaki wzrost zachorowań na niby nie związanych z promieniowaniem i dla czego rośnie ? A może wiesz ile zwykłych żołnierzyków co tam wrzucono jak bydło ma problemy ze zdrowiem czy nie żyję ? Te pracowniki co tam pracowali , przeszkolone , dostali wszystkie należne im środki ochrony i to na tej grupie robione statystyki ?

Tak wiedziałem te statystyki (i są nawet omówione w moich linkach powyżej) i problem polega na tym iż wszystkie raporty międzynarodowych organizacji pokazują zupełnie inny obraz niż ten znany z tv czy przytaczany przez Ciebie.

 

i co najważniejsze w tych raportach często piszą to co oczekują zleceniodawcy którzy za nie płacą

I tu jest pewien problem bo Ukraińcom bardzo zależy by raporty pokazały jak największą tragedię (bo mają na tej podstawie kasę z Rosji i międzynarodową) dlatego naciągają statystyki śmiertelności, mutacji itd a tymczasem raport po 25 latach od klęski wcale nie pokazał tego na czym zleceniodawcom najbardziej zależało. Polecam oryginalny raport na który powołują się w linkach powyżej.

 

Dodatkowo warto zapoznać się z obecnym stanem strefy zero. Po tym jak opuścili ją ludzie jest największym na świecie naturalnym rezerwatem przyrody w którym odrodziły się gatunki roślin i zwierząt które wyginęły na tym terenie często wieki wcześniej - np: http://pracownia.org.pl/dzikie-zycie-numery-archiwalne,2192

 

Czy uważacie że natura tak chętnie by się tam rozwijała gdyby mutacje i promieniowanie było silne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.