Skocz do zawartości

Irish Red Ale - zestawy


pucek

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

 

W miarę pojawiania się pustych butelek przymierzam się do kolejnego :). Wybór chyba padnie na IRA.

Znalazłem kilka zestawów dosyć różniących się składem:

 

BA:

zasyp na bazie słodów Weyermann:

- pale ale

- Carared?

- monachijski typ I

- palony jęczmień (roasted barley)

- chmiel goryczkowy i aromatyczny

- drożdże Safale S-04

 

HB:

- Słód jasny pilzneński 4kg

- Słód Carared Weyermann 0,25kg

- Słód Caraamber Weyermann 0,25kg

- Palone ziarna jęczmienia Weyermann 60g

- Chmiel goryczkowy Marynka 20g

- Chmiel aromatyczny Lubelski 20g

- Drożdże piwowarskie Mauribrew Ale 514, 7g

 

Piwodziej:

- Pale ale 4kg

- Cara-hell 0,25kg

- Cara-red 0,4kg

- Aroma 0,25kg

- Cascade 20g

- Fuggles 10g

- Target 10g

- Drożdże suche US-05

 

Zestawy różnią się dosyć znacząco. Czy ktoś próbował różnych i mógłby powiedzieć jakich różnic się spodziewać?

Za Piwodziejem moim zdaniem przemawiają użyte chmiele, ale nie wiem jak z drożdżami.

BA z kolei pisze tylko o chmielu "goryczkowym i aromatycznym", więc pewnie tak jak w HB będzie Marynka i Lubelski...

 

Ma ktoś z was jakieś doświadczenia i mógł by coś doradzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piłem tylko z piwodzieja i polecam. Myślę, że można spróbować poprosić o wymianę drożdży na S-04, ale ja bym osobiście tego nie robił. Ten zestaw różni się także od innych brakiem palonego jęczmienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja dzisiaj właśnie popełniłem IRA z zestawu HB. Póki co wszystkie piwka od elroy'a są super i nie mam do nich zastrzeżeń. Fakt, że nie mem porównania do innych zestawów, ale w porównaniu ze sklepowymi są niczym domowa zupka do "gorącego kubka" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też większość warek robiłem na surowcach z HB, ale akurat w tym wypadku bardziej podobają mi się chmiele użyte w zestawie Piwodzieja. Dlatego chciałem się dowiedzieć czy ktoś ma jakieś porównanie tych zestawów, żeby wiedzieć czego się po nic spodziewać :)

 

Ciekaw jestem głównie różnic smaku w samym piwie (i ew. zgodności ze stylem) przy tak różnych recepturach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.