Skocz do zawartości

Uwalony termostat od chińczyka.


Kunter

Rekomendowane odpowiedzi

Rozwieję Wasze wątpliwości odnośnie mojej wtyczki :) mieszkam w Anglii a tu innych niż z trzema bolcami(płaskimi z resztą) nie ma. Mało tego gdybym wyłamał bolec uziemiający to nie włożyłbym wtyczki, gdyż bolec ten jest dłuższy niż dwa pozostałe i wchodząc do gniazdka jako pierwszy unosi zapadkę która blokuje otwory od bolców 0 i faza. Jako że nie chciałem rozbierać wtyczki od lodówki podłączyłem ją do przedłużacza w którym rozebrałem wtyczkę a prąd do termostatu idzie przez przewód od starej pompki do materaca. Jako że w termostacie nie ma do czego podłączyć uziomu mogę go podlączyć bezpośrednio przewód zasilający termostat- lodówka czy zmostkować do 0?

 

Wszystko podłączone i bryka wyśmienicie! Dzięki wszystkim za pomoc! :lol::beer::):):beer:

Edytowane przez Kunter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem uziom podłącz bezpośrednio do lodówki, nic nie mostkuj między 0 i uziomem. Czyli tak 0 i faza do termostatu i z termostatu wychodzi 0 i faza na zasilanie lodówki. Uziemienie jest zmostkowane poza termostatem z przewodu zasilającego termostat do przewodu zasilającego lodówkę. Mam nadzieję, e nic nie pokręciłem....

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andy dobrze pisze, przewód ochronny zielono-żółty powinien być bezpośrednio z kabla podłączony do obudowy lodówki, nie wolno go łączyć z zerem bo wtedy nie działa jako ochrona przeciwporażeniowa.

Będę musiał wymienić kabel zasilający od termostatu bo ma on tylko 3 żyły więc nie ma do czego podłączyć uziemienia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andy dobrze pisze' date=' przewód ochronny zielono-żółty powinien być bezpośrednio z kabla podłączony do obudowy lodówki, nie wolno go łączyć z zerem bo wtedy nie działa jako ochrona przeciwporażeniowa.[/quote']

Będę musiał wymienić kabel zasilający od termostatu bo ma on tylko 3 żyły więc nie ma do czego podłączyć uziemienia :)

Sorrki, pomieliło mi się. Są tylko dwie żyły - chciałbym żeby były 3 może dlatego tak napisałem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W GB nie ma czasem tak że faza i zero mają swoje miejsca w gniazdku?. Ichniejsze wtyczki do byle czego mają w sobie bezpieczniki, a nie sądzę aby były one na "zerze".

 

Urządzenia powinny być sterowane fazą w zasadzie z jednego powodu- jak odetniesz zero to wszędzie (zamiast niego) pojawia ci się faza i łatwo o zonka!.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jeszcze raz ostrzegam że z prądem nie ma żartów! Lodówka musi być uziemiona! Kabel wymień koniecznie na trzy-żyłowy. Ostrzegam że angole mają inny system kolorów w instalacji. Dla nich czarny i niebieski to to samo :)28199f6121db6e4b.jpg9c3c303e734393f0.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W GB nie ma czasem tak że faza i zero mają swoje miejsca w gniazdku?. Ichniejsze wtyczki do byle czego mają w sobie bezpieczniki, a nie sądzę aby były one na "zerze".

 

Urządzenia powinny być sterowane fazą w zasadzie z jednego powodu- jak odetniesz zero to wszędzie (zamiast niego) pojawia ci się faza i łatwo o zonka!.

Tak jak na Jejskiego zdjęciach widać faza i zero mają swoje miejsce we wtyczce i oczywiście w każdej wtyczce na fazie jest bezpiecznik. ma to sens bo takiej wtyczki nie można włożyć inaczej niż w odpowiedni sposób w przeciwieństwie do płaskiej wtyczki 2-bolcowej spotykanej czasem w Polsce.

 

Ok, lodówka uziemiona :) Nie miałem 3-żyłowego przewodu więc dołożyłem jedną żyłę, zaizolowałem i przyłączyłem do już istniejącego przewodu zasilającego termostat.

Edytowane przez Kunter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.