Skocz do zawartości

10 BLG w brewkit. I zadawanie drożdży przy 20stopniach. Piwo Muntons.


Marjan

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Mam kilka pytań co do swojej drugiej warki.

Zrobiłem wszystko zgodnie z instrukcją, drożdże poddałem rehydracji. I zadałem do brzeczki jak miała 20 stopni, zgodnie z instrukcją powinna mieć od 18 do 22.

I tu pojawia się moje pytanie. W necie czytałem, że drożdże zadajemy przy temperaturze 21-27 stopni. Czy dobrze zrobiłem?

A i zrobiłem około 24 litry piwa Muntons Mild Ale. I BLG wynosi 10. Urządzenie jest skalibrowane i wiem jak wskazuje.

Czy 10 BLG to nie za mało?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy dodawałeś również cukier/glukozę/suchy ekstrakt?

 

edit:

Na stronie mutonsa widnieje OG 1,036 - 1,040 czyli 9-10°Blg

Zatem wszystko w porządku.

 

ps. temp. zadania drożdży też jest bardzo dobra.

Edytowane przez Jacki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użyłem cukru, aż się zdziwiłem, że zapomniałem to napisać. Do refermentacji mam zamiar użyć glukozy albo cukru.

To się ciesze, że wszystko jest dobrze ;)

Jeszcze tylko kapslownice rozpracuje i będzie super ;)

Dzięki za odpowiedzi :)

 

Edit:

Mam młotkową kapslownicę i odkryłem, że wcale nie potrzeba młotka do zakładania kapsla. Wystarczy po prostu naciskać całym ciałem i ustawiać pod kątem ją i przy odrobinie pracy da się to zrobić ;)

Edytowane przez Marjan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to za akademik, że kuchni nie ma? ;) I za gaz nie trzeba płacić ekstra, wody też pod dostatkiem...

Wyobrażasz sobie ile by mu z tego piwa zostało, gdyby po akademiku się zaczął roznosic zapach podczas warzenia? Moim zdaniem niewiele ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to za akademik' date=' że kuchni nie ma? ;) I za gaz nie trzeba płacić ekstra, wody też pod dostatkiem...[/quote']

Wyobrażasz sobie ile by mu z tego piwa zostało, gdyby po akademiku się zaczął roznosic zapach podczas warzenia? Moim zdaniem niewiele ;)

Ale za to jaki zyskałby szacunek, sławę i obrósłby w dożywotnią legendę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję w związku na okoliczności przyrody warzyć razy 2 albo i trzy jeśli chodzi o ilość... nie wiem dlaczego ale pamiętam z autopsji że studenci zawsze chodzą spragnienia napić się za czyjeś to sama przyjemność dla studenta :):):lol::lol:

i wierz mi raczej nie usłyszysz negatywów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie otwieram baniaka, mam kranik w nim i tylko odkręcam kranik, do probówki i mierzę BLG. :) Nie otwieram baniaka bez potrzeby.

Zostawię może do jutra i wtedy zabutelkuje.

Mam pytanie,

Czy ja coś źle zrobiłem czy to piwo takie ma być? Mi się wydaje, że będzie słodkie.

 

Przed chwilą zmierzyłem BLG dalej 5. zastanawiam się czy wczoraj nie było 6 tylko, źle spojrzałem. Troszkę mnie to dziwi, że BLG stoi, w poprzednim cooopersie piwo zeszło od 11 do 1 w 3-4 dni. Na razie dobrze smakuje, gorzkie i ciemne, takie jak lubię :)

 

I mam drugie pytanie co myślicie o przeniesieniu w cieplejsze miejsce brzeczke? Lub ją zamieszać?

Edytowane przez Marjan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli jeszcze tego nie robiłeś to wprowadź baniak w ruch wirowy bez otwierania baniaka, później zostaw go w cieplejszym miejscu, nic więcej nie możesz zrobić bo dodawanie nowych drożdży do brewkita to wg. mnie strata czasu

 

piwo nie bedzie być słodkie, mój pierwszy brewkit miał tak samo i mimo usilnych prób już poniżej polowy nie zszedł, a i tak było dobre piwo:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamerdałem Fermentatorem. Wytworzyło się tyle gazu, że palec którym zatykałem dziurkę po rurce fermentacyjnej wypychało mi w górę. Uchyliłem pokrywę, piany jest chyba dużo i do tego cały czas syczy, czyli fermentacja trwa.

Nie chcę przenosić fermentatora do cieplejszego miejsca bo w końcu mam temperaturę przez cały dzień 22,5 do około 21(20). Wcześniejsza warka miała koło 25 w dzień...

 

Więc czekam na to moje piwko i ciesze się jego obłędną mocą 2,5 procent. Ale moja kobieta się cieszy, że piwko akurat dla niej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzburzysz jedynie osady, które ładnie osiadły na dnie i trzeba będzie znowu trochę odczekać. Nie doczytałem - jeśli przelewasz na cichą, to w porządku, jeśli chcesz rozlewać do butelek, to po zniesieniu musisz odczekać, żeby nie mieć w butelkach zbyt wiele osadu :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.