Skocz do zawartości

Dubbel, Tripel - gestwa ...


JakubS

Rekomendowane odpowiedzi

Mam w planach uwarzenie dubla ~18-19°Blg oraz tripla ~16-17°Blg na WLP530.

Idealnie chcialbym wykorzystac gestwe po warzeniu jednego z nich do fermentacji drugiego ...

Teoria mowi o stosowaniu gestwy z piw slabszych do mocniejszych i jasnych do ciemnych wiec nie jestem pewny co zrobic w tym przypadku.

Czy bedzie problemem jesli z ciemniejszego i slabszego tripla bede chcial wykorzystac gestwe do mocniejszego i jasnego dubla,

czy tez moze oba sa zbyt mocne aby ponownie uzyc gestwy?

Edytowane przez JakubS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zaryzykować, drożdże belgijskie są silniejsze od innych

Drozdze ktore posiadam sa juz 3 miesiace po terminie 'best before' wiec mam tylko nadzieje ze starterem uda mi sie je odpowiednio rozruszac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy bedzie problemem jesli z ciemniejszego i slabszego tripla bede chcial wykorzystac gestwe do mocniejszego i jasnego dubla,

czy tez moze oba sa zbyt mocne aby ponownie uzyc gestwy?

Kurczę.. przyznam, że zdębiałęm ;)

Tripel jest słabszy i ciemniejszy od Dubla ? :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tripel jest słabszy i ciemniejszy od Dubla ? roll

Utarło się, że dubel (dwójniak) jest słabszy i ciemniejszy od tripla (trójniak). Z tego, co wyczytałem kiedyś jednak triple były znacznie ciemniejsze.

 

Wiki mówi:

 

Dubel - Gęstość początkowa: 15,2 - 18,2°Blg

Tripel - Gęstość początkowa: 18,2 - 20,5°Blg

 

im wyżej, tym więc. Quadruple zaczynają się od 21°Blg, a raz nawet widziałem sextupla 33°Blg ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie Dubbel powinien być zdecydowanie ciemniejszy.

I wtedy zrobić zgodnie z tym co napisał Porter najpierw Tripel w dolnej granicy, następnie Dubbel w górnej granicy °Blg.

Tak powinno być najbezpieczniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepisy przegladalem na www.beertools.com, a tam duble sa jasniejsze i mocniejsze od tripli...

Tripla komercyjnego pilem i z tego co pamietam byl ciemny. Oczywiscie moge sie mylic.

Edytowane przez JakubS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tripla komercyjnego pilem i z tego co pamietam byl ciemny. Oczywiscie moge sie mylic.

Najciemniejszy belgijski tripel jakiego piłem był bursztynowy. Ciemniejszego sobie nie przypominam i chyba nie miałem okazji takiego próbować.

Jak boisz się o kondycję gęstwy, to zawsze możesz zebrać drożdże z nad piwa w trakcie fermentacji. Podobno najlepszym momentem do tego jest odfermentowanie ok. 50% i zawartość alk. do ok. 5%. Podejrzewam, że to będzie 2-3 dzień od zafermentowania.

Z ciekawości się zapytam: jak duży starter planujesz na tego tripla?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmiaru startera jeszcze nie liczylem. Przyjdzie czas to zerkne w kalkulator :okey:

Co do ciemnego komercyjnego dubla to polecam westmalle dubel, oni rowniez maja jasnego tripla.

Edytowane przez JakubS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając ten wątek właśnie "zapaliła mi się lampa". Sam ostatnio robię belgi odzyskując gęstwę nie bardzo patrząc na Blg piwa. Na razie konsekwencji brak co prawda, ale faktycznie teoria o odzyskiwaniu gęstwy z piw słabszych do mocniejszych jakby mi uciekła i jak na złość nie mogę nic znaleźć co by doczytać. Co się może stać jak wezmę gęstwę z piwa mocnego do słabszego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co się może stać jak wezmę gęstwę z piwa mocnego do słabszego?

Drozdze moga nie podjac pracy.

 

Cytat zaczerpniety z wiki:

 

Na pewno nie nalezy zbierać gęstwy z piw bardzo mocnych, gdyż drożdże są bardzo zniszczone alkoholem i wysokim ciśnieniem osmotycznym. Jak mocnych? To kwestia dyskusyjna, w literaturze można spotkać wartość < 5% alkoholu, choć to wydaje się być zbyt ostre kryterium. Wydaje się, że 15 Blg ekstraktu to rozsądna granica...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie drożdże mogą być wycieńczone pracą w trudnych warunkach (wysokie °Blg ) i nie za bardzo chcieć podjąć pracę przy następnym piwku. Ale ze skromnego doświadczenia wiem, że to raczej mit. Na THG zrobiłem 4 piwa (12°Blg, 18°Blg, 18°Blg, 13°Blg), kwas chlebowy (a właściwie wino chlebowe), oddałem gęstwę i wiem, że spokojnie dałyby jeszcze radę.

Odpowiednie mocarne drożdże i dawaj. Nie przejmuj się zbytnio kolejnością :okey:

 

Widzę, że Jakub był szybszy :)

Edytowane przez Porter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem 8 piw na jednej gęstwie, na drugiej czwarte ( 12-17Blg). Jeszcze nie przechowywałem gęstwy, zawsze z fermentora do fermentora dlatego trochę zapomniałem o tej zasadzie. Jednak będę musiał uważać w przyszłości bo jeszcze marzą mi się mocniejsze warki. Dzięki za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.