Skocz do zawartości

Dezynfekcja solą i octem


minder

Rekomendowane odpowiedzi

Z postów na forum wydzieliłem dwa główne sposoby dezynfekcji sprzętu: gotowanie i chemikalia. Gotowanie nie wymaga specjalnego komentarza, ale zwróciłem uwagę na chemikalia: występują tutaj dwa główne nurty: pirosiarczyn sodu/potasu oraz "aktywny tlen". Patrząc na ceny tych środków, to dramatu nie ma - szczególnie, że w ostateczności można użyć wybielacza. Ten ostatni natomiast można bardzo łatwo uzyskać domowym sposobem mieszając sól kuchenną z dowolnym kwasem (stąd sposób na wywabianie plam za pomocą soli i soku z cytryny). I tutaj moje pytanie do chemików: w jakich proporcjach mieszać, żeby otrzymać najlepsze efekty dezynfekujące? Oczywiście trzeba zachować ostrożność ze względu na obecność chloru, ale dwutlenkiem siarki (z pirosiarczynów) też się można zatruć.

 

Po co to komu?

1. Może się okazać, że tak jest taniej.

2. W razie nagłego braku ulubionego odkażacza ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zaciekawi się ten wątek:

 

http://www.homebrewtalk.com/f13/first-time-no-sanitizer-peed-14423/

 

... dezynfekcja poprzez nasikanie do fermentora.

Bardzo śmieszne...

 

Piszę poważnie - chlorek sodu (czyli zwykła sól) + kwas daje wybielacz na bazie chloru. Zastanawiam się tylko nad proporcjami.

Edytowane przez minder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z postów na forum wydzieliłem dwa główne sposoby dezynfekcji sprzętu: gotowanie i chemikalia. Gotowanie nie wymaga specjalnego komentarza, ale zwróciłem uwagę na chemikalia: występują tutaj dwa główne nurty: pirosiarczyn sodu/potasu oraz "aktywny tlen". Patrząc na ceny tych środków, to dramatu nie ma - szczególnie, że w ostateczności można użyć wybielacza. Ten ostatni natomiast można bardzo łatwo uzyskać domowym sposobem mieszając sól kuchenną z dowolnym kwasem (stąd sposób na wywabianie plam za pomocą soli i soku z cytryny). I tutaj moje pytanie do chemików: w jakich proporcjach mieszać, żeby otrzymać najlepsze efekty dezynfekujące? Oczywiście trzeba zachować ostrożność ze względu na obecność chloru, ale dwutlenkiem siarki (z pirosiarczynów) też się można zatruć.

 

Po co to komu?

1. Może się okazać, że tak jest taniej.

2. W razie nagłego braku ulubionego odkażacza ;)

A ja wole pic piwo nie zakazone ;)

 

Lata pracy piwowarow domowych wyksztalcilo pewne standardy. Wierze, ze gdyby bylo ich wiecej i bylyby w 99% skuteczne to bylyby powszechnie stosowane. Wiec lepiej trzymac sie standardow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja wole pic piwo nie zakazone ;)

W jaki sposób można zakazić warkę solą / octem / wybielaczem?

 

Lata pracy piwowarow domowych wyksztalcilo pewne standardy. Wierze, ze gdyby bylo ich wiecej i bylyby w 99% skuteczne to bylyby powszechnie stosowane. Wiec lepiej trzymac sie standardow.

Nie rozumiem, co masz na myśli. Dwutlenek chloru był używany do odkażania wody w rurach zanim wdrożono ozonowanie. Wielu piwowarów używa wybielaczy na bazie chloru. Ja podałem sposób na otrzymywanie wybielacza z powszechnych i tanich składników, więc w czym problem?

Edytowane przez minder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja wole pic piwo nie zakazone ;)

W jaki sposób można zakazić warkę solą / octem / wybielaczem?

Dodaj do warki sól / ocet / wybielacz ( w dowolnych proporcjach ).

Lata pracy piwowarow domowych wyksztalcilo pewne standardy. Wierze' date=' ze gdyby bylo ich wiecej i bylyby w 99% skuteczne to bylyby powszechnie stosowane. Wiec lepiej trzymac sie standardow.[/quote']

Nie rozumiem' date=' co masz na myśli. Dwutlenek chloru był używany do odkażania wody w rurach zanim wdrożono ozonowanie. Wielu piwowarów używa wybielaczy na bazie chloru. Ja podałem sposób na otrzymywanie wybielacza z powszechnych i tanich składników, więc w czym problem?[/quote']

piro 900g: koszt - 10 zeta.

 

Musisz mieć pecha żeby po 6 miesiącach użytkowania nie zorientować się, że się kończy.

 

Warto się bawić ?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja wole pic piwo nie zakazone ;)

W jaki sposób można zakazić warkę solą / octem / wybielaczem?

 

Lata pracy piwowarow domowych wyksztalcilo pewne standardy. Wierze' date=' ze gdyby bylo ich wiecej i bylyby w 99% skuteczne to bylyby powszechnie stosowane. Wiec lepiej trzymac sie standardow.[/quote']

Nie rozumiem, co masz na myśli. Dwutlenek chloru był używany do odkażania wody w rurach zanim wdrożono ozonowanie. Wielu piwowarów używa wybielaczy na bazie chloru. Ja podałem sposób na otrzymywanie wybielacza z powszechnych i tanich składników, więc w czym problem?

Nie no wybielacz jest tani i skuteczny. Wybacz, ale wykonywanie wybielacza samemu w domu nie gwarantuje 100% sukcesu. Do tego nie wiemy jakie koncentracje uzyskamy po to by dezynfekcja była na tyle skuteczna by gwarantować odpowiedni poziom czystości. Do tego jeśli szukasz oszczędności to proponuje zakup 25 litrów jodoforu, czy jodopowidonu. Starczy ci na całe życie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Makaron: właśnie dlatego pytałem o proporcje :)

Dzięki za podpowiedź o jodoforach :okey: Tylko jak to dozować?

http://www.piwo.org/forum/t1380-Srodki-dezynfekujace--jodofor-i-jodopowidon-.html

 

Stosuje od trzech lat. Zużyłem niecały litr do tego leję na oko (uwaga jodofor w większych ilościach pieni się straszliwie)

 

PS

Znalazłem coś takiego BETADINE 10% PŁYN ANTYSEPT. Z tym,że jest w miare drogi. 81zł za litr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.