Jump to content
Sign in to follow this  
libanczyk27

POmocy!5 BLG po tygodniu!

Recommended Posts

Tydzień temu robiłem swoje pierwsze piwo jasne nachmielone Wesa.Nastaw na 13-14 litrów nie mam jeszcze miarki zrobionej.Trzeba było sobie radzić garczkiem litrowym!;) Przed podaniem drożdży wyszło mi 11.5 BLG!Drożdże przygotowywałem z przegotowaną wodą temp. 24 stopni!Po dwóch dniach gdzie fermentacja przebiegała przy 24 stopniach zniosłem do chłodniejszego pomieszczenia gdzie ma 20 stopni.Dziś chciałem zlać do butelek ale zbadałem BLG i wyszło 5 BLG?czy coś sie będzie działo jak zleje do butli? czy zostawić jeszcze na parę dni?a może zlać na cichą?czy zamichrać wiadrem żeby ruszyło co?:lol: albo dać do wyższej temperatury? a jeszcze pytanko ile glukozy podawać do butelek 0,65 ?czy tak samo jak przy 0.5 ? czy może lepiej będzie rozpuścić glukozę z wodą tylko niewiem w jakich proporcjach!;) to tyle i czekam na dobre rady od wujków i braci dobrego piwa!;) piwko mętne co mi sie bardzo podoba!a smakowo jak wygazowane po wieczornej imprezie dnia poprzedniego!:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Możesz jeszcze poczekać, jak ci się nie spieszy i pokręć fermentatorem. Co do refermentacji ,to zrób syrop. Nie wiem jakie chcesz mieć nagazowanie ale wychodzi ci 28 butelek do każdej chciałeś dać np. 4g glukozy ,czyli musisz zrobić syrop z 112g glukozy ( dodaj wody i zagotuj).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bez paniki, zmierzysz za kilka dni, potem jeszcze raz i jak Blg będzie stało w miejscu zlej na cichą.Michrać wiadrem można,ale na razie nie michraj ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wielkie Dzięki!i juz jestem do przodu z nowym doświadczeniem!;) zostawię tak jak jest!:lol: a potem z raz może zamichram !;) NIe śpieszy mi się nigdzie poczekać mogę!;) narazie będę studiował teorie!:) czasem mam wrażenie im więcęj czytam tym bardziej głupieje!:) ale trzeba powoli etapami dążyć do celu!:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

A ja poradzę po swojemu: przelej na cichą. Zmieszasz piwo z drożdżami i powinno ruszyć. U mnie zawsze skutkuje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

no jw właśnie sprawdziłem swojego zacieranego pszeniczniaka po 6 dniu fermentacji. Blg zeszło do 4 z 11. Piwko ma fajny miodowy kolorek, delikatnie czuć bananka, z goryczką chyba też trafiłem. Tyle że jeszcze piwko delikatnie gazuje po języku więc zostawię je w spokoju na 3 dni.

Nie wiem czy dobrze zrobiłem ale piwko fermentowało na WB-06 w temperaturze 18* teraz przeniosłem je do pomieszczenia o temp 22/23*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po zamieszaniu fermentatora i pozostawieniu w temp. 19-20°C na tydzień BLG z 5 spadło do 4.Więc postanowiłem dać do cieplejszej temperatury czyli do 24°C i uwaga °Blg momentalnie przez jeden dzionek spadło do 2°Blg !:) i następny dzień utrzymywało sie na 2.Postanowiłem część zabutelkować a część dać na cichą jeszcze!:) zobaczym co będzie sie działo!:lol: a właściwie to i burzliwa i zarazem cicha była!:D chyba koło 2 albo 3 tygodni tak sobie stało!:) drożdży używałem Safale US-05.

Edited by libanczyk27

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.