Skocz do zawartości

I Bracki Konkurs Piw Domowych "Porter Bałtycki"


kopyr

Rekomendowane odpowiedzi

Już 3. września w trakcie Brackiej Jesieni odbędzie się I Bracki Konkurs Piw Domowych "Porter Bałtycki - Piwowarski Skarb Polski". Pewnie zaraz pojawią się głosy, że chyba na głowę upadliśmy, żeby ogłaszać konkurs na miesiąc przed finałem. Cóż, czy byśmy go ogłosili w czerwcu czy teraz na jedno wychodzi, jak na porter bałtycki to i tak za mało czasu. Ale przecież porter jest na tyle popularnym piwem, że pewnie macie w piwnicy jakiś dobrze wyleżakowany wyśmienity porter. Jeżeli tylko znajdziecie 3 butelki 0,5L lub 4 butelki 0,33L możecie wziąć w nim udział. Macie niemal 4 tygodnie na wybranie najlepszego ze swoich porterów i wysłanie go na Konkurs, a jest o co walczyć. Nagrody są bardzo atrakcyjne, jury jest świetne, tak że gorąco zapraszam do pierwszego w tym sezonie warzelnicznym konkursu.

 

Wszystkie potrzebne informacje, regulamin i formularz zgłoszeniowy znajdziecie na stronie PSPD.

 

Na wszelkie nurtujące pytanie odpowiemy w tym wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 190
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Mam 3 portery, coś trzeba będzie wybrać i wysłać, nagrody są naprawdę imponujące :lol:

A to jeszcze nie koniec. :o

 

Do fundatorów nagród dołączył sklep Piwodziej, który ufundował:

- za I miejsce - bon o wartości 100 zł

- za II miejsce - bon o wartości 75 zł

- za III miejsce - bon o wartości 50 zł.

 

Co oznacza, że pula nagród za zwycięstwo w konkursie wynosi 500 zł!!! Piwowar, który wygra I Bracki Konkurs Piw Domowych będzie miał zapas surowców na początku sezonu za zupełną darmochę, jak mawia Jurek Owsiak. Jest o co powalczyć, więc warto wysłać nawet ostatnie 3 butelki swojego najlepszego porteru.

 

Jest jeszcze jedna nagroda dla zwycięzcy, ale ponieważ nie chcę nic przekręcić, podam ją jak będę już znał wszystkie szczegóły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 3 portery' date=' coś trzeba będzie wybrać i wysłać, nagrody są naprawdę imponujące :lol:[/quote']

Rozważ tego którego mi podarowałeś ostatnio ;) Bardzo mi smakował.

To muszę Cię jeszcze poczęstować pozostałymi dwoma, mam nadzieję, że w najbliższym czasie będzie okazja :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będziecie wybierać tego jedynego portera spośród kilku przetrzymywanych od miesięcy w swoich chłodnych i przepastnych piwniczkach, zwróćcie uwagę żeby Blg było odpowiednie ;)

 

A tak na marginesie to nie wiem dla kogo jest ten konkurs? Bo chyba nie dla wszystkich piwowarów domowych...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będziecie wybierać tego jedynego portera spośród kilku przetrzymywanych od miesięcy w swoich chłodnych i przepastnych piwniczkach, zwróćcie uwagę żeby Blg było odpowiednie ;)

18-22°Blg to w Polsce chyba dość standardowy przedział na portera bałtyckiego. Chyba nie sądzisz, że wzorem klasyfikacji BJCP powinniśmy przyjąć 15°Blg i górną fermentację. :rolleyes:

 

 

A tak na marginesie to nie wiem dla kogo jest ten konkurs? Bo chyba nie dla wszystkich piwowarów domowych...

Dla wszystkich pewnie nie, jedynie dla tych co warzą portery. ;) Nie wiem co chcesz zasugerować :lol:, ale zapewniam Cię, że to nie było tak, że warzyliśmy w styczniu w pocie czoła portery, bo liczyliśmy na konkurs we wrześniu, tylko nic nie ogłaszaliśmy, żeby zmniejszyć konkurencję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będziecie wybierać tego jedynego portera spośród kilku przetrzymywanych od miesięcy w swoich chłodnych i przepastnych piwniczkach' date=' zwróćcie uwagę żeby Blg było odpowiednie ;)[/quote']

18-22°Blg to w Polsce chyba dość standardowy przedział na portera bałtyckiego. Chyba nie sądzisz, że wzorem klasyfikacji BJCP powinniśmy przyjąć 15°Blg i górną fermentację. :rolleyes:

A czemu nie? Na konkursie w Częstochowie był porter i był według BJCP.

 

A tak na marginesie to nie wiem dla kogo jest ten konkurs? Bo chyba nie dla wszystkich piwowarów domowych...

Dla wszystkich pewnie nie' date=' jedynie dla tych co warzą portery. ;) Nie wiem co chcesz zasugerować :lol:, ale zapewniam Cię, że to nie było tak, że warzyliśmy w styczniu w pocie czoła portery, bo liczyliśmy na konkurs we wrześniu, tylko nic nie ogłaszaliśmy, żeby zmniejszyć konkurencję.[/quote']

No właśnie dla tych co warzą portery w odpowiednim czasie i je sobie przechowują a nuż wyskoczy jakiś konkurs. Sugeruję, że to nie jest profesjonalne postępowanie. Bo nawet jeżeli nie było do końca wiadomo czy Bracka Jesień się odbędzie, to można było napisać tak w lutym lub marcu: nie wiemy czy konkurs będzie, ale jak będzie to będzie to porter 18-22 Blg. Szczegóły podamy jak tylko coś będzie wiadomo.

 

I może sobie sądzisz, że mam wąty bo nie mam takiego portera. Wręcz przeciwnie - mam. Dostał 5 miejsce w Częstochowie w Komisji Konsumenckiej. Ale chodzi o zasady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będziecie wybierać tego jedynego portera spośród kilku przetrzymywanych od miesięcy w swoich chłodnych i przepastnych piwniczkach' date=' zwróćcie uwagę żeby Blg było odpowiednie ;)[/quote']

18-22°Blg to w Polsce chyba dość standardowy przedział na portera bałtyckiego. Chyba nie sądzisz' date=' że wzorem klasyfikacji BJCP powinniśmy przyjąć 15°Blg i górną fermentację. :rolleyes:[/quote']

A czemu nie? Na konkursie w Częstochowie był porter i był według BJCP.

 

A tak na marginesie to nie wiem dla kogo jest ten konkurs? Bo chyba nie dla wszystkich piwowarów domowych...

Dla wszystkich pewnie nie' date=' jedynie dla tych co warzą portery. ;) Nie wiem co chcesz zasugerować :lol:, ale zapewniam Cię, że to nie było tak, że warzyliśmy w styczniu w pocie czoła portery, bo liczyliśmy na konkurs we wrześniu, tylko nic nie ogłaszaliśmy, żeby zmniejszyć konkurencję.[/quote']

No właśnie dla tych co warzą portery w odpowiednim czasie i je sobie przechowują a nuż wyskoczy jakiś konkurs. Sugeruję, że to nie jest profesjonalne postępowanie. Bo nawet jeżeli nie było do końca wiadomo czy Bracka Jesień się odbędzie, to można było napisać tak w lutym lub marcu: nie wiemy czy konkurs będzie, ale jak będzie to będzie to porter 18-22 Blg. Szczegóły podamy jak tylko coś będzie wiadomo.

 

I może sobie sądzisz, że mam wąty bo nie mam takiego portera. Wręcz przeciwnie - mam. Dostał 5 miejsce w Częstochowie w Komisji Konsumenckiej. Ale chodzi o zasady.

Agnieszka, udział we wszystkich konkursach jest dobrowolny, niepotrzebnie się napinasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewno, że jest trochę nieprofesjonalnie, ale pierwsze koty za płoty. Kopyr dostrzegł okazję, wykonał parę ruchów i jest nowy konkurs, i chwała mu za to.

 

Dopiero w maju tego roku pojawiła się większa pula sędziów piwowarskich i można myśleć o robieniu większej ilości konkursów, za rok - dwa jak sądzę już będzie w miarę stała pula miejsc i terminów konkursów które zadomowią się na "rynku".

 

Ja np. portera nie mam i nie wyślę, a przecież obracam się w wielu miejscach i słyszę większość ploteczek z branży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będziecie wybierać tego jedynego portera spośród kilku przetrzymywanych od miesięcy w swoich chłodnych i przepastnych piwniczkach' date=' zwróćcie uwagę żeby Blg było odpowiednie ;)[/quote']

18-22°Blg to w Polsce chyba dość standardowy przedział na portera bałtyckiego. Chyba nie sądzisz' date=' że wzorem klasyfikacji BJCP powinniśmy przyjąć 15°Blg i górną fermentację. :rolleyes:[/quote']

A czemu nie? Na konkursie w Częstochowie był porter i był według BJCP.

I myślisz, że u polskiego sędziego taki porter 15°Blg górnej fermentacji ma jakieś szanse? Nie sądzę, poleci za niską pełnię i nuty estrowe.

Ponadto porter bałtycki był wiele razy na KPD w Żywcu i zawsze był to przedział 18-22°Blg.

 

A tak na marginesie to nie wiem dla kogo jest ten konkurs? Bo chyba nie dla wszystkich piwowarów domowych...

Dla wszystkich pewnie nie' date=' jedynie dla tych co warzą portery. ;) Nie wiem co chcesz zasugerować :lol:, ale zapewniam Cię, że to nie było tak, że warzyliśmy w styczniu w pocie czoła portery, bo liczyliśmy na konkurs we wrześniu, tylko nic nie ogłaszaliśmy, żeby zmniejszyć konkurencję.[/quote']

No właśnie dla tych co warzą portery w odpowiednim czasie i je sobie przechowują a nuż wyskoczy jakiś konkurs. Sugeruję, że to nie jest profesjonalne postępowanie. Bo nawet jeżeli nie było do końca wiadomo czy Bracka Jesień się odbędzie, to można było napisać tak w lutym lub marcu: nie wiemy czy konkurs będzie, ale jak będzie to będzie to porter 18-22 Blg. Szczegóły podamy jak tylko coś będzie wiadomo.

I może sobie sądzisz, że mam wąty bo nie mam takiego portera. Wręcz przeciwnie - mam. Dostał 5 miejsce w Częstochowie w Komisji Konsumenckiej. Ale chodzi o zasady.

Ja nie twierdzę, że wszystko jest super. W samym łonie Zarządu PSPD były obiekcje czy jest sens narażać się na krytykę i zarzuty o nieprofesjonalizm. Alternatywa była jednak taka, że konkursu nie będzie, a tak najprawdopodobniej będzie, nagrody są fajne, sędziowie są zapewnieni. A za rok będzie już druga edycja i wiadomo, że porter bałtycki na niej będzie.

 

W lutym lub marcu nie mieliśmy żadnego sędziego certyfikowanego, nie wiadomo było czy sędziowie sprawdzą się w boju w Żywcu, nie wiadomo było czy odbędzie się Bracka Jesień. Nie mogliśmy rzucić hasła - słuchajcie może konkurs będzie, może nie. Poza tym akurat w przypadku porteru bałtyckiego ogłoszenie na 5-6 miesięcy przed konkursem też by było nie do końca w porządku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Agnieszka, udział we wszystkich konkursach jest dobrowolny, niepotrzebnie się napinasz.

Nie napinam się. Piszę co myślę. Pewnie jest wielu piwowarów, którzy chcieliby wziąć udział w tym konkursie, ale nie mogą. Więc oprócz portera można było dodać jeszcze jakąś kategorię piwa, które można przygotować w ciągu miesiąca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc oprócz portera można było dodać jeszcze jakąś kategorię piwa, które można przygotować w ciągu miesiąca.

Sam byłbym przeciwny takiemu rozwiązaniu. Weźmy hipotetycznie rozważmy pszeniczne (szybko jest dobre), żeby było uczciwie, to doliczam jeszcze czas na zakup surowców.

 

04.08 - informacja o konkursie i złożenie zamówienia

przynajmniej ze dwa dni potrzeba na dotarcie paczki (optymistycznie)

06.08 - warzenie (oczywiście pod warunkiem, ze wybierasz suche drożdże, bo jeśli trzeba zrobić starter...)

powiedzmy standardowe 2 tygodnie na fermentację

20.08 - rozlew

27.08 - wysyłka

 

Teoretycznie więc się da, ale IMO nie byłoby to poważne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde Aga, rok temu te z był konkurs nad Soliną, teraz jest w Cieszynie. Jest jak jest. Konkurs jest jaki jest, możesz nawet w ramach protestu nie startować, ale daj już spokój.

Zrób konkurs u siebie na polu i bydzie tyż bajer ;):lol:;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde Aga, rok temu te z był konkurs nad Soliną, teraz jest w Cieszynie. Jest jak jest. Konkurs jest jaki jest, możesz nawet w ramach protestu nie startować, ale daj już spokój.

Zrób konkurs u siebie na polu i bydzie tyż bajer ;):smilies::lol:

Daję spokój, masz rację. Jest jak jest...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.