Skocz do zawartości

Pszeniczne na szybko


funekp

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 79
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

warka już w fementorze zaraz zadaje drożdże i zastanawiam sie ile powinła trwać fermentacja takiego pszeniczniaka?? Myśle że nie będe przelewał na cichą pszenicy 10 dni wystarczy i do butelek??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dylemat czy zostawić na burzliwej tak na 11 dni moje pszeniczne czy po 7 dniach przelać na cichą? Wiem że na cichej piwo sie klaruje i drożdże jeszcze opadają ale pszenne ma być mętne, prosze o sugestie doświadczonych może ktoś robił tak i tak i przedstawi swoje spostrzeżenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj właśnie zmierzyłem blg i z 11 zeszło mi do 4 po tygodniu drożdże to wb 06 a czytałem że są bardzo żarłoczne i do 1-2 blg zchodzą a na cihcą chciałem przelać. Widze jednak że musze jeszcze poczekać bo troche dużo mają blg tylko zastanawia mnie czy to normalne?? piana mała ale jeszcze jest na piwku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Funek - proszę, używaj więcej znaków interpunkcyjnych.

A co do piwka - zeszło niezbyt nisko, więc bez cichej się nie obędzie.

Nie powiem Ci czy to normalne odfermentowanie - nie wiem w jakiej temperaturze fermentowałeś ani jak zacierałeś. Niektóre drożdże tak mają że potrzebują więcej czasu i nie ma sensu starać się ich przyspieszać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj właśnie zmierzyłem blg i z 11 zeszło mi do 4 po tygodniu drożdże to wb 06 a czytałem że są bardzo żarłoczne i do 1-2 blg zchodzą a na cihcą chciałem przelać. Widze jednak że musze jeszcze poczekać bo troche dużo mają blg tylko zastanawia mnie czy to normalne?? piana mała ale jeszcze jest na piwku

"Dzisiaj właśnie zmierzyłem Blg i z 11 zeszło mi do 4 po tygodniu. Drożdże to WB 06 a czytałem, że są bardzo żarłoczne i do 1-2 Blg schodzą a na cichą chciałem przelać. Widzę jednak, że musze jeszcze poczekać, bo trochę dużo mają Blg tylko zastanawia mnie czy to normalne?? Piana mała, ale jeszcze jest na piwku."

To nic trudnego a przyjemniej się czyta. :P

Edytowane przez jacekan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok sorki za błędy. A co do fermentacji to tak od 17 do 20 stopni drożdże to tak jak pisałem wb 06 mocno goździkowe jest piwko ale delikatne w smaku. A to przy 4blg moge już zlewać na cichą?? Czy troche poczekać?? tak ze 2 dni??

Edytowane przez funekp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie spiesz się - za wczesne zlanie z nad drożdży jest gorsze niż przetrzymanie za długo. Pokołysz fermentorem jak radzi Jacekan, podnieś temperaturę do 20 stopni jeśli możesz i poczekaj jeszcze. Mam w piwnicy pszenicę robioną na WB-06, dziś wieczorem zmierzę ile ma blg już w butelce. Swoją drogą - nigdy nie mierzyłem gęstości piwa już po butelkowaniu, chyba czas najwyższy zacząć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz trzymi tak w 20°C ale ogólnie to temperature miałem 17-20°C ostatnie dni przeważnie koło 19°C jutro sprawdze blg, a fermentorem wzruszałem. Co ciekawe gdy mierzyłem blg to prubowałem jak smakuje i całkiem dobre w smaku nie czuć drożdży, mocno wyczuwalne są goździki zero bananów, delikatne w smaku i nawet nie jest mocno mętne. Mam nadzieje że te goździki troche mniej będą wyczuwalne bo dla mnie za mocne są

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

super wątek;)

miałem właśnie spytać o temperaturę do uzyskania "bananów" więc 20+°C

 

daj znać za kilka dni czy goździki będą nadal mocno wyczuwalne

btw szwagier będzie robił pszeniczne w ponad 20°C wiec za jakiś czas dodam rezultat bananów na WB-06

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zaglądałem do mojej pszeniczki i fermentacja w pełni jest znów sporo piany a to już 9 dni na burzliwej. Nie wiem czy jakaś zła partia drożdży czy co bo znajomy też miał z tego samego sklepu i to samo zamówienie w sumie razem zamawialiśmy i też mu te wb 06 długo fermentują

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.