Skocz do zawartości

SWÓJ Browar


Rekomendowane odpowiedzi

Qurcze, mam pytanie (bo mnie zaraz coś trafi :monster: )!!! Czy ktoś może mi pomóc policzyć zużycie prądu przez moją kadź zacierną. Zaokrąglając, że podczas jednej warki kadź pracuje ok 2.5godz na grzałkach 2*2000W a koszt energii to 0,27pln (taryfa nocna-weekendowa) Czyli koszt pracy kadzi zaciernej podczas jednej warki wynosi..............???? proszę o policzenie :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qurcze, mam pytanie (bo mnie zaraz coś trafi :monster: )!!! Czy ktoś może mi pomóc policzyć zużycie prądu przez moją kadź zacierną. Zaokrąglając, że podczas jednej warki kadź pracuje ok 2.5godz na grzałkach 2*2000W a koszt energii to 0,27pln (taryfa nocna-weekendowa) Czyli koszt pracy kadzi zaciernej podczas jednej warki wynosi..............???? proszę o policzenie :/

 

2,5*2*2=10

10*0,27=2,7 pln nie licząc opłaty przesyłowej (miesięcznej)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jedziesz na Boleckim pamiętaj, że grzałki nie idą jednocześnie.

 

dlatego dla bezpieczeństwa policzyłbym jak we wstępie, zakładając moc maksymalną przez cały okres czasu (nierealne - przy zaizolowanej kadzi raczej w przerwach nie będzie pobierać/pracować pełną mocą) dla świętego spokoju,szczególnie jeśli ma to służyć rozliczeniom z rodziną ;) Kwota i tak nie wychodzi duża (aczkolwiek jeszcze opłata przesyłowa/zmienna).

 

edit: W Krakowie:

taryfa nocna oszczędna:

 

abonament: 5,97 PLN/miesiąc

opłata przejściowa do 500 Kwh: 0,35 PLN

powyżej 500 do 1200: 1,51 PLN/miesiąc

stawka nocna przesyłowa: 0,05 PLN brutto/kWh

stawka nocna kWh: 0,22 zł/kWh

 

ceny brutto

Edytowane przez pieddro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlatego dla bezpieczeństwa policzyłbym jak we wstępie, zakładając moc maksymalną przez cały okres czasu (nierealne - przy zaizolowanej kadzi raczej w przerwach nie będzie pobierać/pracować pełną mocą) dla świętego spokoju,szczególnie jeśli ma to służyć rozliczeniom z rodziną ;) Kwota i tak nie wychodzi duża (aczkolwiek jeszcze opłata przesyłowa/zmienna).

 

edit: W Krakowie:

taryfa nocna oszczędna:

 

abonament: 5,97 PLN/miesiąc

opłata przejściowa do 500 Kwh: 0,35 PLN

powyżej 500 do 1200: 1,51 PLN/miesiąc

stawka nocna przesyłowa: 0,05 PLN brutto/kWh

stawka nocna kWh: 0,22 zł/kWh

 

ceny brutto

To w Krakowie macie troszkę taniej :cool: .

Fakt- jadę na Boleckim, ale nie będę bawił się w takie szczegółowe wyliczenia. 3 zeta w zaokrągleniu załatwiają temat. Dzięki chopaki ;) za pomoc.

Edytowane przez kajtek99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

31-05-2012 WARKA 17- "experyment"

 

Słody:

-pilzneński 8,2kg

-carapils 1kg

-caraamber 0,5kg

-melanoidymowy 0,2kg

-caramunich III 0,1kg

 

Zacieranie w 35l wody:

 

-64C- 30min

-72C- 50min

-78C- 5min

 

wysładzanie 10+10+10+12

 

Gotowanie 60min

 

-80g marynki- od początku

-27g EKG (resztka :( )- 40min

-25g citra- 15min

-10g citra- 1min

 

Pod koniec chłodzenia wyłowiłem z brzeczki wstrętne muszysko :monster: . Nie wiem kiedy tam wpadła. Mam nadzieję, że podczas gotowania........może nie sponiewiera mi mojego piwka :/

 

drożdże s-05

 

Wyszło 59litrów 11blg. W fermentory poszło 2*po około 27litrów.......resztę niestety zutylizowałem :roll::(

Jak na razie burzliwa bez zakłóceń....pianka ładna :okey: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

02-06-2012 WARKA 18- PILSnerek........ :)

 

Słody:

-pilzneński- 9,6kg

-zakwaszający- 0,25kg

-caramunich III- 0,1kg

 

Zacieranie w 35l wody:

-64C- 30min

-72C- 45min

-78C- 5min

 

wysładzanie 10+10+10+6

 

Gotowanie 70min:

-80g MAGNUM- od początku

-90g Lubelskiego- 30min

-25g Citra- 15min

-40g Lubelskiego- 10min

 

Wyszło 52litry- 12blg. Zadane drożdże W34/70

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

18-06-2012:

-Do butelek powędrowała warka 17. Refermentacja 150g glukozy / 20l. Wyszło 102*0,5l + 4*0,33l. alk 4,9%

-Po 16 dniach na burzliwej przelałem na cichą PILSA- 2blg.

Edytowane przez kajtek99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 5 tygodni później...

Zapasy na wyczerpaniu :mad: więc w niedzielę 29 lipca wpadłem na szalony pomysł uwarzenia piwka.........Na zewnątrz temperatura dochodziła do 30 a w moim browarku podczas gotowania sięgała 40!!!! Drzwi i okna porozwalane na całą szerokość i zero przeciągu :ble: To ci była extremalna jazda :P .............więc w pocie i trudzie powstała warka nr 19- "MAD AFTER DARK"

 

Zasyp:

Monachijski- 5kg

Pilzneński- 5kg

Carrared- 1kg

Caramunich- 0.5kg

Caraamber- 0.5kg

Caraaroma- 0.8kg

Carafa III- 50g

 

Zacieranie:

64C- 35min

72C- 35min

78C- 5min

 

Gotowanie 90 minut

65g Marynki(szyszki)- 70min

60g Lubelskiego(granulat)- 15min

 

Zadane drożdże W-34/70. Wyszło ok 44l- 16.5 Blg

Po 20 godzinach piękna czekoladowa piana. Piwko stoi w 11C. Mam nadzieję uzyskać piwko z zawartością alk ok 7%. To moje pierwsze "mocniejsze" piwko i mam nadzieję, że nic nie schrzanię :roll: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Masz prawie 3kg słodów karmelowych. To 7% się może nie udać - stawiam na coś bliższego 6%.

 

No i wykrakałeś ;) . Przy przelewaniu na cichą (8 sierpnia) było 4.5-5Blg. Mam nadzieję, że na cichej zejdzie jeszcze z 0.5.........czyli wychodzi trochę ponad 6%. Po refermentacji powinno się skończyć na 6,7%. Czyli pomyłka do zakładanego planu niewielka :smilies: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj malutki jubileusz- warka nr 20 !!!! Piwko do którego wracam po raz kolejny i będę chyba często wracał. Po niewielkich modyfikacjach (experymentach) receptury pod ogólną nazwą "LUBELSKA 60"

 

SŁODY:

 

pilzneński 9kg

carahel 0.3kg

carapils 0.5kg

carabelge 0.5kg

zakwaszający 0.2kg

 

Całość wsypana do 35l wody o temp 40C

 

-podgrzanie do 62C i 10min przerwy

-72C - 45min

-76C - 10min

-78C - filtracja i wysładzanie (10l+10l+10l+6L)

 

Gotowanie 90 minut

- od początku 70g MAGNUM

- 45min 70g lubelskiego (35g szyszki+ 35g granulat)

-10 min 30g EKG + 5g Citry -granulaty (miał być lubelski ale WYSZEDŁ :P )

 

Do tej pory przy chmieleniu szyszkami używałem damskich rajstop/pończoch :P ,a od dwóch warek robię to w woreczkach do chmielenia. Odnoszę nieodparte wrażenie, że chmielenie w woreczkach jest bardziej efektywne niż chmielenie w damskiej bieliźnie :cool:

Podsumowując wyszło 49 litrów- 11,5 Blg. Znowu martwi mnie wydajność. Jak się nie pomyliłem to wychodzi 56,35%...............trochę lipa. Przykręciłem nawet śrutownik i naprawdę drobno ześrutowałem.....nigdy tego nie ogarnę- zawsze wychodzi loteria :roll: .

 

Zadane drożdże US-05

Edytowane przez kajtek99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj malutki jubileusz- warka nr 20 !!!!

Gratulacje! :beer:

Ja mam nadzieję, że taką liczbę będę miał we wrześniu najpóźniej :D

 

Dzięki. :) Widzę, że Tobie też już malutko brakuje....tylko dotknąć :lol: .......no to do roboty, do roboty..... :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak..... tylko że te Twoje warki to 2x większe:) więc i powód do zadowolenia podwójny :okey::smilies:

 

No niby tak......ale jak by liczyć w litrach to prawie na jednym wózku jedziemy :D . A jak by się Pan pepo nie obcyngalał od pół roku to już dawno by śmigał wareczki po 50 litrów!!!!!! :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka 21 -"Pszeniczne ostatkiem sił warzone"

 

Skład:

pilzneński – 5kg

pszeniczny- 2,2kg

pszenica niesłodowana- 2kg

carapils- 0.5kg

 

Zacieranie:

44°C - 90min tylko pszenica

64°C - 60min

72°C - 15min

78°C - 5min

 

gotowanie 90min

 

Chmielenie:

35g Perle - 60min

35g Perle- 15min

 

Cała zabawa trwała 9 godzin !!! :mad:

Do fermentatorów wlałem ok. 45 litrów. Zadana gęstwa WB-06. Trochę przesadziłem z wysładzaniem- po warzeniu stanęło na 11Blg

Przy kolejnej warce pęknie 1000 litrów !!! :D:smilies::lol:

Edytowane przez kajtek99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka 20 i 21 już w butelkach :smilies: .

Warka 20 - wyszło 96 butelek *0,5l. Do refermentacji glukoza: 150g/20l

Warka 21 -PSZENICZNE- trochę namieszałem przy burzliwej. 25 litrów normalnie- gęstwa WB-06, natomiast ok 18 litrów potraktowałem gęstwą po US-05......... :/ i to chyba nie był najlepszy experyment.........smak przy rozlewie do butelek .....taki nijaki...nijaki taki...... :monster: na razie nie wylewam, może coś się wykształtuje w butelkach. Podsumowując: 50 butelek*0,5l pszenica na WB-06 i 36 butelek*0,5l pszenicy na US-05. 150g glukozy/20l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.