Skocz do zawartości

SWÓJ Browar


Rekomendowane odpowiedzi

Qrcze :/ W browarze mam już -8, końca mrozów nie widać a tu się szykuje 130 litrów piwka do zabutelkowania.........przyjemność smakowania domowego piwka zaczyna się robić coraz bardziej EXTREMALNA :P . Może dogrzeję trochę taboretem...ale gazu szkoda............... :ble:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qrcze :/ W browarze mam już -8, końca mrozów nie widać a tu się szykuje 130 litrów piwka do zabutelkowania.........przyjemność smakowania domowego piwka zaczyna się robić coraz bardziej EXTREMALNA :P . Może dogrzeję trochę taboretem...ale gazu szkoda............... :ble:

 

Piwo zabutelkowane będzie leżakować w tej temperaturze (-8°C i być może niższej)? Może warto poczekać na cieplejsze czasy, bo jak zamarznie w fermentorze to może smaczku nabierać :), a popękane butelki narobią bałaganu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piwo zabutelkowane będzie leżakować w tej temperaturze (-8°C i być może niższej)? Może warto poczekać na cieplejsze czasy, bo jak zamarznie w fermentorze to może smaczku nabierać :), a popękane butelki narobią bałaganu.

 

Źle mnie zrozumiałeś, obecnie nie przechowuję tam żadnego piwa. Mam zamontowaną do stołu kapslownicę i przeraża mnie perspektywa spędzenia tam kilku godzinek na butelkowaniu..... :mad:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaaaaaaaa!

Tylko pamiętaj, że alkohol (no bo na sucho nie można kapslować przecież) daje złudne uczucie ciepła :P

Co 20l zakapslowane -> 2 okrążenia w okół browaru :)

 

no akurat w tym temacie to mnie uświadamiać nie trzeba........ :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj (3-02-2012) do butelek powędrował mój pierwszy PILS :D . Do refermentacji poszła glukoza 150g/25l . Wyszło wszystkiego 107 butelek 0,5l i 3*0,33. Już nie mogę się doczekać........ :P !!!

 

A dzisiaj przelałem na cichą Malinowe- całe 13litrów :smilies: - 1blg po tygodniu burzliwej. Żonka zadowolona bo dodatkowo zaoferowałem maseczkę z 'różowych' drożdży........dwa w jednym :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj tj 5 lutego wydarzyły się dwie rzeczy. Do kanału powędrowało 40 butelek Hafe-Weizen :( . Piwko od początku było totalnie nieudane smakowo :ble: . W dodatku bardzo je przegazowałem, a raczej za wcześnie zlałem z burzliwej. Co prawda granatów nie było ale z wszystkich 40 wylanych butelek buchały wulkany piany. No cóż, szkoda. Uczymy się na błędach. Mam nadzieję , że słuszne wnioski wyciągnę na przyszłość.

 

Do butelek po 8 dniach na cichej w temp 5stopni powędrował mój drugi Pils. Do refermentacji poszła glukoza 130g/20l. Wyszło 92 butelki po 0,5l.

Edytowane przez kajtek99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na to z drugiej strony, masz teraz 40 wolnych butelek.... wiem... wiem, łza się pewnie w oku kręciła jak wylewałeś :(

A u mnie totalny brak szkła :/ mus się wybrać do sklepu :/

A skąd? 40 wolnych butelek??? :P Wczoraj wylane i wczoraj zalane :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Dzisiaj do butelek powędrowało Malinowe 2. Do refermentacji użyłem soku z herbapolu w ilości 10ml / 1l piwa. Dla osłody poszedł słodzik z lidla 8 tabletek / 1l piwa. Wyszło 26 butelek....niby niewiele ale zanim LP to zmęczy przyjdą wakacje :lol: ....no chyba, że zaprosi koleżanki :smilies: .......... :P

 

Mam pytanko.......czy ktoś robił piwo z soku herbapolu o smaku imbiru i goździków???? W którymś z marketów widziałem taki sok i żałuję, że nie kupiłem. Jeżeli ktoś robił to poproszę o podzielenie się doświadczeniami smakowymi...... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

15-04-2012 Warka 13....."NIEMIECKIE JASNE"

 

SŁODY:

pilzneński 6kg

pale ale 3kg

carapils 1kg

 

całość wsypana do 35l wody o temp 40C

 

-61C - 12min

-72C - 45min

-77C - 5min

 

Gotowanie 90 min

 

- od początku gotowania 70g Magnum

- 45min- 100g Lubelski

- 10min- 35g Lubelski + 10g mech irlandzki

 

Wyszło 55litrów- 12Blg. Drożdże S-04

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16-04-2012 WARKA 14- ALT

 

SŁODY:

monachijski- 5kg

pilzneński- 3kg

carahell- 1kg

carabelge- 0.5kg

carafa II- 0.3kg

zakwaszający- 0.3kg

 

ZACIERANIE:

64C- 25min

72C- 50min

78C- 5min

 

Gotowanie- 60min

 

70g Magnum - 60min

50g Perle - 20min

10g mech irl. - 10min

 

Wyszło 54litry- 12Blg. Zadane drożdże to S-33

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17-04-2012 WARKA 15- NIEMIECKIE JASNE II

 

SŁODY:

pilzneński- 6kg

pale ale- 4kg

zakwaszający- 0.13kg (resztka)

całość do 35l wody o temp 40C

 

62C- 12min

72C- 45min

76C- 7min

 

Gotowanie 90 minut

 

- od początku gotowania 70g Magnum

- 45min- 100g Lubelski

- 10min- 35g Lubelski + 10g mech irlandzki

 

Wyszło 54l- 12,5 Blg. Zadane drożdże S-33

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj na cichą powedrowała warka 13- zeszło do 2blg.

 

Warka nr 16- Lubelska"60"

 

-pilzneński 8,7kg

-carahell 1kg

-melanoidymowy 0,3kg

 

ZACIERANIE:

-64C - 30min

-72C - 50min

-78C - 5min

 

wysładzanie ciągłe 10+10+10+8

 

Gotowanie 60min

 

-75g Marynki- od początku

-40g EKG- 30min

-30g EKG- 15min

-20g Citra- 15min

-10g mchu irl.- 10min

 

Wyszło ok.53l - 12Blg. Drożdże S-04. Warka wlana bezpośrednio do fermenatorów po warce XIII. Po 2godz w temp 18C fermentacja na całego- piękna, obfita piana pod sam dekiel :smilies:

 

Przy warce 13 miałem "jaja" z filtracją :monster: - dwa razy wywalałem młóto, żeby dobrać się do filtra. Przed kolejnymi warkami przykręciłem trochę śrutownik, dołożyłem kilka nacięć na filtratorze i zmieniłem sposób wsypywania śruty do wody. Do tej pory wsypywałem bezpośrednio z pojemnika- wydawało mi się, że robię to na tyle wolno, że nic się nie poskleja i nie zamuli. Przy ostatnich trzech warkach wsypuję pomału ześrutowany słód półkilogramową łopatką. Schodzi co prawda ok 7-8min na 10kg ale TO DZIAŁA :D. Dodatkowo podczas sypania podkręcam trochę mieszadło. Nie wiem, któta z tych zmian spowodowała poprawę- może każda potrochu ale grunt, że teraz filtracja śmiga bez zakłuceń :lol: .

 

Zakładałem na kwiecień uwarzyć 200l piwka- plan wykonany w 100% :cool: . Pojutrze mam mieć chłodziarkę- jak się uda to do końca kwietnia planuję jeszcze dwa dolniaczki :)

Edytowane przez kajtek99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzisiaj do butelek powędrowała warka nr 13. Połowę tej warki chmieliłem na zimno pigułą Fuggles z BA, a drugą połowę Lubelskim (w sumie 9 dni na cichej z chmielem). Zobaczymy czy moje podniebieie wyczuje różnicę w smaku :P .

Wyszło 90 butelek *0,5l. Do refermentacji poszła glukoza- 140g/20l

Edytowane przez kajtek99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również dzisiaj zabutelkowałem swojego drugiego ALT'a- warka 14. Wyszło 80*0,5l i 4*0,33l. Do refermentacji glukoza- 150g/20l. Trochę mnie martwi zbyt intensywny smak kawy. Dodałem co prawda 0,3kg Caraffy II, czyli 3% zasypu i miałem nadzieję, że wpłynie to bardziej na kolor niż smak.....a tu zoonk :ble: .....przebijający wyraźny smak kawy.......No cóż- jak naważyłem będę to teraz musiał wypić :smilies:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 15- wybrałem sitkiem chmiel po chmieleniu na zimno. Piwo dośc mętne więc potraktowałem je żelatyną 4g/20l, może pomoże :/ .

Warka 16 powędrowała na cichą- zeszło do 2Blg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 15 zabutelkowana(140g glukozy/20l). Wyszło 91*0,5l. Kilka uwag dla potomności :/ :

Zarówno 13 jak i 15 warka wzorowana była na FAH z drobnymi modyfikacjami zasypu. Podstawowa różnica to zadane drożdże. W 13 S-04 a w 15 S-33. Zacieranie , chmielenie i chmielenie na zimno niemal identyczne w obydwu warkach, a przy rozlewie widoczne różnice. Warka 13 klarowna idealnie, natomiast 15 mętna na całego- nawet po klarowaniu żelatyną- chociaż w fermentatorza gdzie było chmielenie na zimno lubelskim piwko jest wyraźnie bardziej klarowne niż tam gdzie do chmielenia na zimno poszła piguła Fuggles. Mam nadzieję, że wszystko wyrówna się w butelkach podczas leżakowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również dzisiaj zabutelkowałem swojego drugiego ALT'a- warka 14. Wyszło 80*0,5l i 4*0,33l. Do refermentacji glukoza- 150g/20l. Trochę mnie martwi zbyt intensywny smak kawy. Dodałem co prawda 0,3kg Caraffy II, czyli 3% zasypu i miałem nadzieję, że wpłynie to bardziej na kolor niż smak.....a tu zoonk :ble: .....przebijający wyraźny smak kawy.......No cóż- jak naważyłem będę to teraz musiał wypić :smilies:

 

300g to porządny dunkel, a pewnie nawet schwarz. Na kolor to może ze 30-50g.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

300g to porządny dunkel, a pewnie nawet schwarz. Na kolor to może ze 30-50g.

....oj tam....to tylko jedno zero więcej :smilies: ......ale trochę szkoda. Chciałem poprawić mojego pierwszego ALT'a....... Zobaczymy, podobno do trzech razy sztuka :P

Edytowane przez kajtek99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a mówiłem że będzie za dużo?

dobrze że nie zapodałeś pół kilo tak jak planowałeś :D

nie martw sie! wypijemy i to :P

No i wykrakałeś !!! Wszystko przez Ciebie ;) ........jasne, że wypijemy!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.