Skocz do zawartości

SWÓJ Browar


Rekomendowane odpowiedzi

a jak wysładzasz? ciągłe czy na raty?

'słabej' wydajności właśnie tu bym sie dopatrywał.... ewentualnie w szybkości filtracji.... 28minut.... ciut szybko jak na 40 litrów

Wysładzałem na raty: 8+8+8+4- czyli 8litrów i czekam, aż zejdzie i kolejne.......na spowolnienie filtracji raczej nie mam szans- schodzi ładnie, nie zatyka, więc tego bym nie ruszał....problem leży pewnie gdzieś indziej...może faktycznie PH lub za grube śrutowanie??? Przed kolejną warką zaopatrzę się w papierki lakmusowe i przykręcę trochę śrutownik...... :(

 

Dzięki wszystkim za podpowiedzi :(

Edytowane przez kajtek99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj warka nr 6: FULL AROMA HOPS..........chociaż nie do końca........;)

 

Surowce:

4,3 kg słodu pilzneńskiego

3,7 kg słodu Pale Ale

 

Zacieranie

- całość wsypana do 28 l wody o temp. 40C

- 61°C - 12min

- 71°C - 45 min

- 77°C - 10 min

 

Filtracja 10 min

Wysładzanie 35min (8+8+8+8)- po wysładzaniu 10-11°Blg

 

 

Chmielenie 90 minut

- Magnum 50g- 90min

- Lubelskiego 85g- 45min

- Lubelskiego 30g- 10min

 

Wyszło ok 45litrów 12.5°Blg

 

Zadane drożdże: safbrew s-33 (2 saszetki)

 

Przykręciłem trochę śrutownik i wydajność mi wychodzi ok 74%.........DUŻOOOOOO w porównaniu z wcześniejszymi warkami......mógłby ktoś to przeliczyć czy się nie pomyliłem??? :o

Edytowane przez kajtek99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale Cię wciągnęło ;) To i ja muszę zacząć sezon, żeby było się czym wymieniać :)

Wciągnęło, oj wciągnęło......:) .....jednak moja radość została dzisiaj trochę zmącona. Moja warka z 7 października Full Aroma Hops chyba złapała KWASAAAAAA :o. Po 12 godzinach od zadania drożdży była piękna piana i wszystko szło w dobrym kierunku....a dzisiaj po uniesienie pokrywy nos mi wywinęło w drugą stronę :o , i zero piany i to w dwóch fermentorach :/ .....a tak to wygląda na fotkach:

 

Wiem, że wylać zawsze zdążę, ale jak myślicie- pewnie warka w kanał???? :/

Edytowane przez kajtek99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć ;)

 

Cześć :)

Na moje oko już po fermentacji burzliwej.

ale od zadania drożdży minęło zaledwie ok 35godzin.....no i ten kwaśny zapach...

Na ściankach pojemnika wyraźnie widać jak wysoko była podniesiona piana w trakcie fermentacji. Co do zapachu nim się nie sugeruj w trakcie fermentacji, jeśli jesteś mocno spanikowany tym zapachem, wyparz chochlę, weź próbkę do szklanki i skosztuj, zapewnię nie będzie kwaśna. I mierz gęstość tak jak pisał Erl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ufff, trochę mnie uspokoiliście ;) . W jednym pojemniku jest 6°Blg , w drugim 5°Blg Nie przypuszczałem, żę piana może opaść po kilkunastu godzinach od pojawienia się..........spróbowałem....nawet smaczne......BĘDZIE DOBRZE.......?

Edytowane przez kajtek99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć ;)

 

Cześć :)

 

Nie grzeb w fermentatorach przez dwa dni' date=' a potem zlewaj na cicha.[/quote']

Tak też pewnie uczynię...ale zmierzyć wcześniej °Blg ?

Możesz zmierzyć, choć patrząc na czasy zacierania i drożdże które dodałeś zdaje mi się że brzeczka nie zejdzie niżej niż 4 blg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostawiam temat FAH z nadzieją na dobre zakończenie.

 

Wczoraj skończyłem dosyć późno i już nie chciałem bardzie sprawdzać cierpliwości żoneczki siadając do kompa ;). A więc:

 

warka nr 7:

 

HEFE-WEIZEN

 

Skład:

pilzneński ? 3 kg

pszeniczny ? 4 kg

carahell? 0,5 kg

 

Zacieranie:

 

28l kranówy

45°C - 15 min

51°C - 15min

64°C - 30 min

72°C - 40 min

78°C - 5 min

 

filtracja trwała 15min- musiałem sporo pomieszać

 

wysładzanie 30l wody- i tutaj mordęga. Mój filtrator nie poradził sobie z tym zasypem i musiałem odtańczyć taniec św. Witta żeby dokończyć wysładzanie. Trwało to w sumie ok 1godziny

 

Chmielenie:

60g Lubelski -60min

po chmieleniu wyszło 15°Blg - Po wystudzeniu dolałem wody do fermentatorów przed zadaniem drożdży do poziomu 12°Blg

 

Chłodzenie do temp 23°C ok 1h15min

 

zadane drożdże to matka drożdżowa ZYMOFERM ZO34-2-35 Weissbier II Ayinger

 

Wyszło tego ok 40-41litrów, wydajność na poziomie 68%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześc ;)

 

Mam pytanie, co to jest u ciebie filtracja?

 

filtracja trwała 15min- musiałem sporo pomieszać
Filtracja 10 min

hmmm, do tej pory myślałem, że to proces bezpośrednio po zakończeniu zacierania kiedy za pomocą filtratora zamieszczonego na spodzie kadzi zaciernej przelewam "rzadkie" do gara w którym gotuję, do którego wysładzam i chmielę brzeczkę.....czyżbym żył w złym przeświadczeniu??? :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć ;)

 

Może i ty masz rację. Przecież filtrujesz brzeczkę, chwile później zaczynasz wysładzać. Zdziwiło mnie to gdyż piwowarzy zazwyczaj to opisują jako jeden proces. Dlatego pytałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :)

 

Może i ty masz rację. Przecież filtrujesz brzeczkę, chwile później zaczynasz wysładzać. Zdziwiło mnie to gdyż piwowarzy zazwyczaj to opisują jako jeden proces. Dlatego pytałem.

W momencie jak po zacieraniu przestaje "lecieć" filtrat zaczynam wysładzać......jak zwał tak zwał chyba wiadomo o co biega....... ;) pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :)

 

Może i ty masz rację. Przecież filtrujesz brzeczkę' date=' chwile później zaczynasz wysładzać. Zdziwiło mnie to gdyż piwowarzy zazwyczaj to opisują jako jeden proces. Dlatego pytałem.[/quote']

W momencie jak po zacieraniu przestaje "lecieć" filtrat zaczynam wysładzać......jak zwał tak zwał chyba wiadomo o co biega....... ;) pozdrawiam

Zasadniczo nie powinno się dopuścić, aby lustro brzeczki opadło poniżej poziomu młóta, bo wtedy złoże bardziej się zbija i utrudnia filtrację. Wodę do wysładzania możesz lać od razu po odkręceniu kranu w zaciernej..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasadniczo nie powinno się dopuścić, aby lustro brzeczki opadło poniżej poziomu młóta, bo wtedy złoże bardziej się zbija i utrudnia filtrację. Wodę do wysładzania możesz lać od razu po odkręceniu kranu w zaciernej..

A widzisz panie Mariuszku, ciągle coś nowego wypływa...;) ...następną warkę tak właśnie potraktuję. A teraz muszę zrobić ze dwa tygodnie przerwy i trochę pobutelkować tego co już zrobione....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć ;)

 

Zasadniczo nie powinno się dopuścić, aby lustro brzeczki opadło poniżej poziomu młóta, bo wtedy złoże bardziej się zbija i utrudnia filtrację. Wodę do wysładzania możesz lać od razu po odkręceniu kranu w zaciernej..

Jak wysładzam na dwie raty nie widzę żadnego spowolnienia spływu brzeczki po odsłonięciu młóta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zabutelkowałem swoją pierwszą zacieraną warkę :) , czyli Pale Ale. Wyszło tego wszystkiego 66 butelek po 0.5 litra. Chyba skale na moich fermentatorach nie są zbyt dokładne. Według nich powinno wyjść ponad 72 butelki....no coments :) . Przy okazji posprawdzałem co słychać w innych fermentatorach. I tak:

 

-kolońskie stoi na burzliwej od 3.X w temp. 14-17°C i do tej pory osiągnęło 5°Blg , piana ciągle na 2-4cm. Przeniosłem je do temp. 17-18°C zobaczymy co to zmieni

 

-FAH po tym jak burzliwa zakończyła swoją robotę po kilkunasty godzinach od zadania drożdży stoi w miejscu na poziomie 5°Blg - czyli od ponad dwóch dni zero reakcji :| Chyba poczekam jeszcze ze dwa dni i do piachu...:) znaczy przeleję na cichą :) ........

 

- w pszenicznym po 30 godzinach od zadania pojawiła się ładna piana, żeby po kolejnych 24 prawie zaniknąć, została cienka warstwa- tak ok 0.5cm..... :) na razie nie ruszam.......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa dni temu zlewałem na cichą FAH......od początku- takie mam wrażenie- z tą warką coś idzie nie tak jak powinno ;) . Najpierw burzliwa stanęła po kilkunastu godzinach na 5°Blg (pisałem o tym kilka postów wyżej).....po kolejnych dwóch dniach- 5°Blg , i po kolejnych dwóch ciągle 5°Blg..... :) więc przelałem na cichą. Podczas przelewania piwo ciągle było BARDZO mętne :) - nie tak jak inne warki. Praktycznie nie było widać wężyka do dekantacji, który był zanurzony na 2-3 cm......czy to normalne????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.