Skocz do zawartości

SWÓJ Browar


Rekomendowane odpowiedzi

qrcze....a to galony...a to fawrenhajty....nie dla mnie ta zabawa ;) ...nie ma nic prostszego? :rolleyes:

mozesz uzywac zarowno stopni Celsjusza jak i litrow, wystarczy ze w miejsce temperatury wpiszesz oprocz liczby literke "C", np 20C

 

podobnie ma sie sprawa z galonami, zamiast galonow wpisz np 22L

 

reszta chyba oczywista?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mozesz uzywac zarowno stopni Celsjusza jak i litrow, wystarczy ze w miejsce temperatury wpiszesz oprocz liczby literke "C", np 20C

 

podobnie ma sie sprawa z galonami, zamiast galonow wpisz np 22L

 

reszta chyba oczywista?

Metric Users: Type an L after the number if entering volume by liters (example: 23L). Append a C if entering temperatures in Celsius (example: 16C). ........ok dzięki - nie zauważyłem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzisiaj zabutelkowałem KOLSCH'a :) - 135g glukozy /20 litrów piwa. Wyszło 71*0,5l + 4*0,33l

a Sweet Stout powędrował na cichą......

 

Zrobiłem sobie małe podsumowanko i wyszło mi, że od początku mojej przygody z piwkiem domowym wyprodukowałem już 3,13 hl piwa.....nie żebym wpadał w samozachwyt :) ale zobaczyć minkę żony z tekstem "i kto to wypije" BEZCENNE :)

Edytowane przez kajtek99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Święto, świętem więc czas na jubileuszową 10 warkę.....zacieranie w trakcie.......

 

Warka nr 10 - PALE ALE II

skład:

słód PALE ALE- 4,150kg

słód pilzneński- 5kg

słód Carahell- 0,85 kg

 

zacieranie:

35 litrów kranówki

65°C - 40min

72°C - 45min

78°C - 5min

 

wysładzanie 35l

 

chmielenie:

35g- challenger- 60min

20g- MAGNUM-60min

30g- East Kent Goldings- 30min

20g- Lubelski- 15min

20g- Citra- 15min

 

Drożdże- gęstwa US-05(po sweet stout)

 

Wyszło 52l - 12°Blg

Edytowane przez kajtek99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj rozlałem do butelek SWEET STOUT'a. Do refermentacji poszła glukoza: 120g/20l. Wyszło 119*0,5l i 2*0,33 :beer: .

Qrcze :beer: trochę mnie martwi mój KOLSCH. Pomimo klarowania żelatyną na 3 dni przed rozlewem i prawie po 2 tyg w butelkach piwo ciągle jest mętne.....nie tak strasznie ale do klarownego sporo mu brakuje. Ma ktoś jakiegoś pomysła???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj rozlałem do butelek SWEET STOUT'a. Do refermentacji poszła glukoza: 120g/20l. Wyszło 119*0,5l i 2*0,33 :beer: .

Qrcze :) trochę mnie martwi mój KOLSCH. Pomimo klarowania żelatyną na 3 dni przed rozlewem i prawie po 2 tyg w butelkach piwo ciągle jest mętne.....nie tak strasznie ale do klarownego sporo mu brakuje. Ma ktoś jakiegoś pomysła???

Ten styl tak ma :beer: Nie przejmuj się tylko pij :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolsch chyba faktycznie tak ma, przynajmniej przy takim zasypie, znalazłem kilka zdjęć tego piwa tutejszych użytkowników i każde było mętne.

Moje po 25 dniach leżakowania wygląda tak i raczej się nie wyklaruje:

http://www.piwo.org/galeria/displayimage.php?album=lastup&cat=0&pos=0

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W klarowaniu pomaga niska temperatura. Za oknem temperatura około zera więc idealna. Wystaw i powinno się sklarować

Z temp ok 0-5°C nie ma u mnie problemu. Tylko kiedy piwo przenieść do niższej? Kolsch stoi zabutelkowany kilkanaście dni i jeszcze nie jest odpowiednio nagazowany- otwierałem/próbowałem. Jak wyniosę na zimny wychów to chyba się bardziej nie nagazuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W klarowaniu pomaga niska temperatura. Za oknem temperatura około zera więc idealna. Wystaw i powinno się sklarować

Z temp ok 0-5°C nie ma u mnie problemu. Tylko kiedy piwo przenieść do niższej? Kolsch stoi zabutelkowany kilkanaście dni i jeszcze nie jest odpowiednio nagazowany- otwierałem/próbowałem. Jak wyniosę na zimny wychów to chyba się bardziej nie nagazuje?

Ja swojego Koelscha przeniosłem do pomieszczenia ok 6°C na 2 tygodniową cichą i już wtedy piwo ładnie się wyklarowało. Po butelkowaniu tydzień dwa w temp ok 16°C i ponownie do piwnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W klarowaniu pomaga niska temperatura. Za oknem temperatura około zera więc idealna. Wystaw i powinno się sklarować

Z temp ok 0-5°C nie ma u mnie problemu. Tylko kiedy piwo przenieść do niższej? Kolsch stoi zabutelkowany kilkanaście dni i jeszcze nie jest odpowiednio nagazowany- otwierałem/próbowałem. Jak wyniosę na zimny wychów to chyba się bardziej nie nagazuje?

Ja swojego Koelscha przeniosłem do pomieszczenia ok 6°C na 2 tygodniową cichą i już wtedy piwo ładnie się wyklarowało. Po butelkowaniu tydzień dwa w temp ok 16°C i ponownie do piwnicy.

Mój kolsch stał na cichej ponad 2 tygodnie w temp 4-6°C + klarowanie żelatyną. Obecnie piwo nie jest jeszcze odpowiednio nagazowane i jak przeniosę je do 5°C to refermentacja pewnie się zatrzyma.....:rolleyes:

Edytowane przez kajtek99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie już będzie "opóźniona" refermentacja z powodu klarowania żelatyną. Najlepiej poczekać aż się nagazuje i przenieść do zimnego w celu wyklarowania, choć jak rozumiem to się trochę śpieszy z wypiciem, popyt przewyższa podaż :tort:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20°C ??

a w jakiej fermentowałeś? :tort:

jak sądzę 12°C ?

niech w takim razie wędruje do tej samej...... na pewno się nagazuje, tym bardziej że się chyba nie spieszy...

a za tydzień dwa.... w jeszcze w większy chłódek.... koelsh lubi sobie poleżeć nawet w temperaturach oscylujących koło zera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie skończyłem butelkować ALT'a.....uffff....to mycie butelek mnie wykończy :) .........Do refermentacji poszła glukoza: ok140g/20l piwa. Wyszło 81*0,5l i 2*0,66l.........Jak to wszystko w butelkach dojrzeje to będą wesołe święta :) ......i Sylwester ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie skończyłem butelkować ALT'a.....uffff....to mycie butelek mnie wykończy :) .........Do refermentacji poszła glukoza: ok140g/20l piwa. Wyszło 81*0,5l i 2*0,66l.........Jak to wszystko w butelkach dojrzeje to będą wesołe święta ;) ......i Sylwester :)

Po co robisz tak duże warki ??

Żartowałem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ech.....witam po dłuższej przerwie........

Kurcze, jak się nie robi na bieżąco notatek to potem ciężko coś z głowy odtworzyć :/ . Ok 3 grudnia z 10l ostatniej warki zrobiłem malinowe(40*0.5l), wyszło całkiem smaczne piwko- połowica zadowolona :P . A ok? 13 grudnia w butelkach wylądowało PaleAle II (71*0.5l). już nagazowane ale do smaku mu sporo brakuje.

Dobra.....to tyle zaległości:

 

NOWY ROK...01.01.2012- warka nr 11.....PILS:

 

zasyp:

 

pilzneński- 9,7kg

wiedeński- 1kg

carapils- 130g (resztka :( )

zakwaszający- 150g

 

Zacieranie:

 

36l wody

53°C- 15min

64°C- 30min

72°C- 30min

78°C- 5min

 

Filtracja to istny koszmar :ble: .....dwa razy musiałem wywalać młóto z kadzi bo zatykał się filtrator... Nie wiem o co biega. Raz filtruje bez żadnych kłopotów a innym razem wychodzą jaja. Słód śrutuję cały czas na tym samym ustawieniu.....jakieś sugestie???

 

Wysładzanie 4*10l

 

Gotowanie 70 min

 

Chmielenie:

 

Magnum 60g- 60 min

Magnum 30g- 30 min

Lubelski 60g- 15min

Lubelski 25g- 1min

 

Po chmieleniu do fermentatorów poszło 58l - 12blg(wydajność ok 66%-bywało lepiej). Zadane drożdże to W34/70. Udało mi się złapać temp w okolicach 11stopni.....Życzę sobie powodzenia w pierwszym lagerze...... :D

Edytowane przez kajtek99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtracja to istny koszmar :ble: .....dwa razy musiałem wywalać młóto z kadzi bo zatykał się filtrator... Nie wiem o co biega. Raz filtruje bez żadnych kłopotów a innym razem wychodzą jaja. Słód śrutuję cały czas na tym samym ustawieniu.....jakieś sugestie ???

 

Czasem przyczyna jest prozaiczna, wężyk zwężony w którymś miejscu np. Możesz też owinąć cały wężyk gazą, zwykłą nitką owinąć, żeby gaza się trzymała. Nie za ciasno, lepiej dość luźno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem przyczyna jest prozaiczna, wężyk zwężony w którymś miejscu np. Możesz też owinąć cały wężyk gazą, zwykłą nitką owinąć, żeby gaza się trzymała. Nie za ciasno, lepiej dość luźno.

Nie, to raczej nie to. Myślę, że przyczyna tkwi w nacięciach filtratora. Powinny być od spodu a u mnie są 'z boku'. Poza tym trochę młóta wydostaje się przez filtrator i zapycha kranik spustowy i dlatego przez wężyk ledwo się sączy a w końcu w ogóle przestaje lecieć.....Do następnej warki muszę coś wykombinować..... :/

Edytowane przez kajtek99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

22-01-2012 po 20 dniach burzliwej na cichą powędrował mój pierwszy pils- 2Blg

 

warka 12 - PILS 2 "czeski film" ;)

 

ZASYP:

- pilzneński 10kg

- zakwaszający 130g

 

ZACIERANIE: 35l wody

- 64°C 30min

- 72°C 45min

- 78°C 5min

 

Filtracja tym razem -po drobnych modyfikacjach filtratora i zmianie zaworu- przebiegła szyciutko i bez niespodzianek :) :)

Wysładzanie 10+10+10+8

 

Warzenie-chmielenie:

- magnum 65g - 70min

- lubelski 90g - 30min

- citra 25g - 15min

- lubelski 40g - 10min

 

Wyszło 58l - 11,5Blg wlane do fermentatorów po pierwszym pilsie (gęstwa W34/70)- po 3 godz. piękna kremowa piana na kilka cm.........pewnie burzliwa długo nie potrwa... :cool:

Edytowane przez kajtek99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 stycznia, czyli po 7 dniach na burzliwej blg mojego drugiego pilsa spadło do 2, więc powędrowało na cichą. Do ok 7 litrów zielonego piwa dolałem baniak 5 litrowy wody i 2.5 butelki malinowego syropu z herbapolu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.