Skocz do zawartości

Ilość gęstwy.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam pytanko czysto teoretyczne , bo czytałem wiele opinii i nadal mam wątpliwości . Posiadam gęstwę z Witbiera ( s-33) zlaną po cichej fermentacji (ok. 100ml) . Czy taka ilość gęstwy wystarczy na całą warkę ok 22 l ? Czy gęstwa z piw pszenicznych nie zmieni smaku innego rodzaju piwa do których używane są te same drożdże ( np. Saison , Koelsch )?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka ilość spokojnie wystarczy, jeśli drożdże są w miarę świeże, w dobrej kondycji.

Co do smaku piwa, to nie powinno mieć wpływu, o ile wlejesz samą gęstwę, bez wytrąconej brzeczki.

Jeśli chcesz być dokładny, to możesz gęstwę przepłukać wystudzoną przegotowaną wodą lub nawet kranówą. Po odstaniu należy ponownie zlać płyn znad drożdży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

100ml gestwy po cichej to dość dużo. Coś mocno ściągasz z burzliwej, bo u mnie po cichej drożdże ledwo przykrywają dno...

Powinno wystarczyć. Przy takiej temperaturze nie będzie żadnych problemów ze startem.

 

Ja zbieram próbki po ok. 30-40 ml gęstej zawiesiny po burzliwej, nie było problemów z ponownym startem (nawet po 5 miesięcznym trzymaniu w lodówce).

 

a tak poza tym: s-33 do witbiera? Co to za witbier? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zebraną dwutygodniową gęstwę z piany, ile mam jej zadać na 25l 15BLG? Jedna łyżka kuchenna ile może mieć ml? :)

Tu jest kalkulator do wyliczania ilości potrzebnych drożdży. Wg. niego potrzebujesz 182ml do ale i 364ml do lagera. Łyżeczki są różne, nie które 2,5ml inne 5ml. Lepiej użyć jakiegoś wyskalowanego naczynia.

Edytowane przez Gąska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jest kalkulator do wyliczania ilości potrzebnych drożdży. Wg. niego potrzebujesz 182ml do ale i 364ml do lagera.

A co się stanie jak dodam więcej ? Jakoś zawsze byłem przekonany że lepiej dać więcej , i nie oszczędzam na tym , robię 0,9l starteru na 20-25l brzeczki .Dziś dałem 0,25 l gęstwy na starter i reszta brzeczka z dodatkiem małej ilości cukru , do tego kompresor i delikatne napowietrzanie , jutro robię pszeniczne . Mam założenie że szkodzi mniejsza ilość drożdżaków ponieważ słabiej walczą o dominacje , duża dawka tylko na plus . Ale znowuż mam mniejsze doświadczenie w temacie , może popełniam jakiś błąd :/ .

Edytowane przez czeburaszka710
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więcej ne zawsze znaczy gorzej, ale akurat z tą pszenicą to trafileś. Drożdże właśnie pod czas rozmnażania produkują charakterystyczne dla pszenicy aromaty. Jeśli dasz ich za dużo to możesz pozbawić swoje piwo goździków i bananów. Nie wiem czy na pewno mam rację, ale robiłem teraz ipa 15blg i zadałem je gęstwą ok. 600ml (całość z wcześniejszej warki, us-05), co prawda fermentowałem w 16°C, ale jak dla mnie to za mało kwiatków :P. Po za tym za dużo drożdży = możliwy spacer ze zwiedzaniem okolicy.

Edytowane przez Gąska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.