Skocz do zawartości

stabilna temperatura fermentacji - rozwiązania sprzętowe


areks1111

Rekomendowane odpowiedzi

Czy taki kabel: http://allegro.pl/kabel-grzewczy-przewod-grzejny-12-5w-50-50cm-25w-m-i4917768535.html zanurzony w piwie przeniesie do niego jakieś niepożądane smaki (silikon, guma, itp?). Ewentualnie jak to sprawdzić, kilka godzin potrzymać go włączonego w wodzie i spróbować tej wody, to będzie miarodajne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak

 

Poza tym ma jeszcze wiele zastosowań. Żona mi go zabiera czasami razem z termostatem i owija nim chleb na zakwasie do wyrośnięcia.

Dlatego mam dwa takie po 80W :)

Edytowane przez kilis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sęk w tym że mam już jeden taki kabel, po czym poznać że jest silikonowy a nie jakiś gumowy? Ewentualnie można go jakoś osłonić, np. koszulką termokurczliwą? Tylko wtedy nie wiadomo czy znów koszulka nie da jakiś smaków. No i ten Twój jest dużo dłuższy, osobiście wolałbym krótszy.

Edytowane przez bart3q
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, ale najkrótszy ma długość elementu grzejnego 2,5m... A ten mój ma 0,5m i 30W. Trudno, obadam jakoś ten mój skoro już go mam, najpierw w wodzie, później w piwie. Jak da smak gumy to będę dalej kombinował. Dzięki za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

ja mam już 3 lodówki... wszystkie razem kosztowały mnie 120zł... droższe były regulatory temperatur do nich

trzeba porozpuszczać wici po rodzinie i znajomych oraz olx, szkoda czasu w ogóle się bawić w skrzynie.

a nawet sama lodówka bez regulatora temperatury już dużo daje, zwykle w lodówkach masz na masa 0 stopni a na minimum 10 stopni więc idealne warunki do fermentacji i lagerowania dolniaków...

 

kontrola temperatury w browarze to jedna z najważniejszych kwestii w naszej zabawie

nie rozumiem dlaczego szkoda czasu się bawić w skrzynię. Lodówka się nadaja do dolniaków jak sam mówisz, a skrzynie najczęściej pomagają utrzymać stabilną temperaturę w przypadku górnej fermentacji. Nie przyda się do tego lodówka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skrzynia to tylko izolator zmniejszajacy wpływ wachań temperatury. Na dłuższą metę raczej trudno mieć pod kontrolą jakiś sensowny zakres. Ja do lodówki (w nieogrzewanym garażu) parę dni ponosiłem baniaki z ciepłą wodą i miałem dość.Przy dłuższej nieobecności myślami byłem tylko przy zacierze, więc włożyłem tam farelkę i mam spokój- niedawno wstawiłem wątek. Każda, nawet najgorsza działająca lodówka jest lepsza od najlepszej skrzyni. W lecie chłodzi, w zimie jak trzeba dogrzeje. I masz te kilka tygodni spokoju. Odpal i zapomnij.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Przymierzam się w tej chwili do zakupu lodówki. Pytanie do posiadaczy chłodziarek, jak dobieraliście rozmiar? Szukam czegoś na maksymalnie jeden fermentor, nie wysokiego, ale wszystko co znajduję ma agregat w formie półki na dnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Przymierzam się w tej chwili do zakupu lodówki. Pytanie do posiadaczy chłodziarek, jak dobieraliście rozmiar? Szukam czegoś na maksymalnie jeden fermentor, nie wysokiego, ale wszystko co znajduję ma agregat w formie półki na dnie. 

 

Znalazłem coś takiego: http://allegro.pl/show_item.php?item=5278194183

 

Półka na dnie jest tak czy siak, ale brak zamrażalnika rekompensuje brak miejsca. Nada się? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Przymierzam się w tej chwili do zakupu lodówki. Pytanie do posiadaczy chłodziarek, jak dobieraliście rozmiar? Szukam czegoś na maksymalnie jeden fermentor, nie wysokiego, ale wszystko co znajduję ma agregat w formie półki na dnie. 

 

Znalazłem coś takiego: http://allegro.pl/show_item.php?item=5278194183

 

Półka na dnie jest tak czy siak, ale brak zamrażalnika rekompensuje brak miejsca. Nada się? 

 

nada się

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko będzie znaleźć lodówkę bez ograniczenia głębokości przez agregat (wypust na dole)

Miałem lodówkę Privileg, która była na tyle głęboka, że  fermentor wchodził na styk na podłogę. 
Niestety najlepiej brać lodówkę o takiej wysokości, żeby fermentor postawić nad tym wypustem. Brak górnego zamrażalnika ułatwia sprawę.

Obecnie mam lodówkę 135cm, w której mieszczą się 2 fermentory :)

Trzy dni żona się nie odzywała po tym jak zobaczyła takiego klocka na balkonie, ale już jej przeszło.

Do regulacji temperatury polecam STC-1000. Sprawuje się bardzo dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jak macie zamontowane sondy temperatury z stc? Przyklejone do fermentora? Czym izolujecie? Przy wicie, który fermentował w temp 22 stopni temperatura piwa zgadzała się z tym co miałem ustawione na sterowniku. Teraz fermentuję IPA w 17 i piwo zeszło niżej do ok 16. Aktualnie mam sondę przyklejoną do fermentora i na to dałem 3 warstwy folii bąbelkowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jak macie zamontowane sondy temperatury z stc? Przyklejone do fermentora? Czym izolujecie? Przy wicie, który fermentował w temp 22 stopni temperatura piwa zgadzała się z tym co miałem ustawione na sterowniku. Teraz fermentuję IPA w 17 i piwo zeszło niżej do ok 16. Aktualnie mam sondę przyklejoną do fermentora i na to dałem 3 warstwy folii bąbelkowej.

 

Moje wiszą nad fermentorem / kegami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla wszystkich chcących mieć porządny sprzęt do fermentacji ustawić sobie powiadomienia na allegro/olx o nowych aukcjach z interesującą frazą. Jednak trzeba reagować szybko.

Ja szukałem 4 miesiące i znalazłem. Polar W352 70km odemnie. Dwie komory chłodnicze dwa osobne agregaty. W każdej komorze mogę mieć inną temperaturę. Sprzedający przekonywał że są sprawne. Po przewiezieniu do domu okazało się że jedna ma uszkodzony termostat. Wymieniłem go za 25zł.

Sprzedający wiedział że lodówka nie działa bo ostatecznie sprzedał ją za 170 zł ;)

 

Wygląda tak.

http://img15.staticclassifieds.com/images_tablicapl/208788851_1_644x461_szafa-witryna-chlodnicza-polar-w-352-lublin.jpg

 

Do tego podłączyłem sterownik na dwa wyjścia taki:

http://allegro.pl/podwojny-regulator-temperatury-termostat-czujnik-i5415706963.html

 

Do góry wchodzi fermentor z rurką. Na dół z rurką nie wejdzie. Wkładam z niedomkniętym deklem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Mam lodówkę Mińsk 16. Podłączona pod osobny sterownik. Ustawiam aby w lodówce było 10 stopni. Lodówka ma na górze zamrażalnik i przy takiej temperaturze leci z niej woda. Macie jakiś pomysł jak obejść ten problem? Czy odłączenie rurki od mrożenia w zamrażalniku coś da?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Cześć Wszystkim! W końcu nadszedł czas na pierwszy post.

 

Jako, że dopiero zaczynam zabawę z piwowarstwem domowym to jestem na etapie gromadzenia sprzętu.

Na początek chciałbym uwarzyć kilka górniaków, ale i lagery mam w głowie. Po przeczytaniu większości dyskusji na temat stabilnej temp. fermentacji dochodzę do wniosku, że inwestycja w lodówkę i programator to najlepsza/najwygodniejsza z opcji. Zakupiłem już programator - przez wszystkich chwalony RT-2C, na oku mam też lodówkę. Mam znajomego, znajomego, który na co dzień pracuje z AGD i on uważa, że zamontowanie innego programatora, a przede wszystkim praca lodówki w zmienionym zakresie temp. (18-22 dla górnej fermentacji) odbije się niekorzystnie na żywotności i po pewnym czasie może ją trafić szlag. 

Jaka jest Wasza opinia na ten temat? Nie chcę co pół roku kupować lodówki. 

 

Dodam, że tylko takie wyjście umożliwi mi jakąkolwiek zabawę z warzeniem ponieważ w mieszkaniu mam zawsze za gorąco, nawet zimą mam powyżej 23 st C nie grzejąc ani odrobinę, takie ułożenie mieszkania...

 

Dzięki za uwagi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Mam znajomego, znajomego, który na co dzień pracuje z AGD i on uważa, że zamontowanie innego programatora, a przede wszystkim praca lodówki w zmienionym zakresie temp. (18-22 dla górnej fermentacji) odbije się niekorzystnie na żywotności i po pewnym czasie może ją trafić szlag. Jaka jest Wasza opinia na ten temat?

niech znajomy zmieni znajomego :smilies:

bo ten jego znajomy to chyba nie wie o czym mówi, albo "pracuje w AGD" jako handlowiec lub co podobnego.

 

IMHO, zmiana termostatu i wykorzystanie lodówki to dobry pomysł i dobre rozwiązanie.

 

BTW,

samo używanie lodówki też jest szkodliwe dla niej i pewnie skraca jej żywotność :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.