Skocz do zawartości

stabilna temperatura fermentacji - rozwiązania sprzętowe


areks1111

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Nie chcę co pół roku kupować lodówki. 

 

Mój pierwszy sprzęt do fermentacji padł po 2 latach używania  ... ale on był z rocznika 1982 :D Moim zdaniem te wyższe temperatury raczej wydłużają żywotność bo lodówka włacza się ledwie kilka razy na dobe, przez kilkadziesiąt minut. Ważne jest jedynie aby wlaśnie tak skonfigurować zew. sterownik aby te włączenie nie były za częste, ale to już wychodzi w praktyce podczas używania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Zakupiłem już programator - przez wszystkich chwalony RT-2C, na oku mam też lodówkę.

 

Ja mam pytanie odnośnie właśnie sterowników. Posiadam lodówkę, ale nie umiem znaleźć sterownika, który służyłby do obniżania temperatury. Termostat RT-2C włącza urządzenie grzewcze w momencie kiedy temp. jest za niska, a nie urządzenie chłodnicze, kiedy jest za wysoka. Czy jakoś da się go przerobić? A może możecie polecić coś innego za rozsądne pieniądze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://allegro.pl/okazja-regulator-temperatury-termostat-230v-ac-i5631185207.html

 

Jeśli chce ci się trochę pomajsterkować to polecam, bo tanie i nie idzie z Chin. Wygooglujesz łatwo jak podłączyć. Generalnie potrzebne jest gniazdo, wtyczka, kabel trójżyłowy i jakieś pudełko plastikowe. Mi udało się to sklecić z totalnie zerową znajomością elektryki - wszystko wyczytane w internecie na potrzeby budowy.

 

Edit: I jeszcze dobrze dokupić kapturki termokurczliwe na łączenia kabli.

Edytowane przez Jasiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://allegro.pl/okazja-regulator-temperatury-termostat-230v-ac-i5631185207.html

 

Jeśli chce ci się trochę pomajsterkować to polecam, bo tanie i nie idzie z Chin. Wygooglujesz łatwo jak podłączyć. Generalnie potrzebne jest gniazdo, wtyczka, kabel trójżyłowy i jakieś pudełko plastikowe. Mi udało się to sklecić z totalnie zerową znajomością elektryki - wszystko wyczytane w internecie na potrzeby budowy.

 

Edit: I jeszcze dobrze dokupić kapturki termokurczliwe na łączenia kabli.

Możesz podesłać jakieś foty jak Ci to wyszło? a jakbyś jeszcze gdzieś miał schemat podłączenia to byłoby super

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://allegro.pl/okazja-regulator-temperatury-termostat-230v-ac-i5631185207.html

 

Jeśli chce ci się trochę pomajsterkować to polecam, bo tanie i nie idzie z Chin. Wygooglujesz łatwo jak podłączyć. Generalnie potrzebne jest gniazdo, wtyczka, kabel trójżyłowy i jakieś pudełko plastikowe. Mi udało się to sklecić z totalnie zerową znajomością elektryki - wszystko wyczytane w internecie na potrzeby budowy.

 

Edit: I jeszcze dobrze dokupić kapturki termokurczliwe na łączenia kabli.

Z tego co widzę ta zabawka może tylko sterować jednym elementem - grzejnym lub chłodzącym. Do pełnej i dokładnej regulacji potrzebujesz sterować tak samo chłodzeniem jak i grzaniem. Ale faktycznie tanio i w Polsce...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale po co chłodzenie i grzanie jednocześnie? Temperatura otoczenia jest albo wyższa albo niższa od pożądanej temperatury fermentacji, więc ustawiamy odpowiedni tryb i podłączamy lodówkę albo grzałkę. Chyba w piwnicach/garażach/czymkolwiek nie ma aż takich wahań temperatury dzień/noc?

 

 

 

http://allegro.pl/okazja-regulator-temperatury-termostat-230v-ac-i5631185207.html

 

Jeśli chce ci się trochę pomajsterkować to polecam, bo tanie i nie idzie z Chin. Wygooglujesz łatwo jak podłączyć. Generalnie potrzebne jest gniazdo, wtyczka, kabel trójżyłowy i jakieś pudełko plastikowe. Mi udało się to sklecić z totalnie zerową znajomością elektryki - wszystko wyczytane w internecie na potrzeby budowy.

 

Edit: I jeszcze dobrze dokupić kapturki termokurczliwe na łączenia kabli.

Możesz podesłać jakieś foty jak Ci to wyszło? a jakbyś jeszcze gdzieś miał schemat podłączenia to byłoby super

 

Jak będę miał okazję to zrobię fotę, ale nie wygląda to imponująco.

 

Co do schematu podłączenia to musisz poszukać, bo nie pamiętam - wszystko robiłem w oparciu o google.

Edytowane przez Jasiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na balkonie ( tam trzymam lodowke) w zaleznosci od pory roku sa rozne warunki. Bez wzgledu na temp. zewnetrzna moge fermentowac lagery jak i gorniaki. Druga sprawa tak jak w temacie....STABILNOŚĆ temperatury. Nie mysl ze neguję Twoje rozwiązanie bo nie o to chodzi, ani nie uwazam ze jest zle. Sam pisales...ze to tansze rozwiazanie i w dodatku dostepne u nas w kraju. Troche sie balem zakupow w chinach ale juz ktorys raz z rzedu bylem mile zaskoczony. Np. refraktometr dotarl do mnie po 8 dniach gdzie rodzima poczta nierzadko przekracza taki termin.

Podsumowując.

Jak ktos trzyma lodowke w domu (garaz, piwnica itp) to rozwiazanie z samym chlodzeniem jest wystarczajace. Ja ze wzgledu na brak miejsca lodowke musze trzymac na balkonie i w takim wypadku chlodzenie plus termowentylator kontrolowane przez calkiem solidny sterownik to bardzo udane rozwiazanie.

Edytowane przez PolickiBrowarDomowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mam pytanie jak najlepiej mierzyć temperaturę wewnątrz styropianowego pudła? Czy np. przyklejenie sondy do fermentora, zaizolowanie jej od strony zewnętrznej da radę? Czy termometr z ikei będzie wystarczającym? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Ja mam zamiar zbudować taki boks ja na filmie ma Dziełak. Do środka podpiąć kable grzewcze z 80W i myślę, że nie będzie jakiegoś problemu żeby podgrzać wnętrze boksa o 3-4 stopnie. W piwnicy mam  15-16 stopni jak na zew. jest od -5 do 5 stopni. 

https://youtu.be/8iomg7Ivk_w?t=7m16s

 

Jeśli u niego zdaje egzamin taki boks to nie będę kombinował. Nie jestem tylko pewien czym on ogrzewa :)

Edytowane przez ili
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Ja mam duży box na dwa fermentory z termostatem i kablem grzewczym 25W. W piwnicy zimą mam między 6-10°C i potrafię do ponad 30°C podciągnąć.

 

Problem mam jednak z porą letnią kiedy mam w piwnicy nawet około 18-20°C. Teraz kombinuję jak wybebeszyć lodówkę i zainstalować bebechy, tak żeby w lato było chłodzenie. Ma ktoś jakiś patent na to, oprócz zamrożonych petów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

cześć,
podepnę się tutaj z moim problemem.
padł mi kolejny termometr elektroniczny. zakupiłem szybciutko w ikei (to już będzie 2 stamtąd a w ogóle 4) i pierwszy raz mam coś takiego, że jak odpalam indukcję to temperatura idzie mi coś koło 10% w górę. po wyłączeniu indukcji wraca do poziomu właściwego (właściwej tempertatury - porównuję z analogiem). jest to cholernie kłopotliwe przy podnoszeniu temp. zacieru i pilnowania punktu wrzenia brzeczki. wcześniejsze termometry nie robiły takich akcji.

ktoś ma jakieś doświadczenie? czy mogę wyeliminować przycznynę (prócz przejścia na gaz)? czy wymienia termometru (reklamacja) wskazana czy bez pewności, że to pomoże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duże prawdopodobieństwo że na kabelku sondy indukują się prądy od pracy cewki kuchenki indukcyjnej , widocznie słabe ekranowanie a może bezpośrednio na termometrze powstają zakłócenia , spróbuj owinąć termometr  folią aluminiową . Z kabelkiem grzej , przy tej kwocie nie bardzo jest sens bawić się w eksperymenty . Porównaj nowy model do starego może różnicę dostrzeżesz i zobaczysz jakim tropem trzeba iść w naprawę .

Edytowane przez czeburaszka710
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duże prawdopodobieństwo że na kabelku sondy indukują się prądy od pracy cewki kuchenki indukcyjnej , widocznie słabe ekranowanie a może bezpośrednio na termometrze powstają zakłócenia , spróbuj owinąć termometr  folią aluminiową . Z kabelkiem grzej , przy tej kwocie nie bardzo jest sens bawić się w eksperymenty . Porównaj nowy model do starego może różnicę dostrzeżesz i zobaczysz jakim tropem trzeba iść w naprawę .

Wizualnie modele nic się nie różnią. Nawet grubością kabelka.

Izolacja kabelka nic nie daje. Z resztą jest tak, że jak nie ma styku sondy z garnkiem lub brzeczką/zacierem/wodą to temp jest poprawna. Wystarczy, że będzie najmniejszy styk końcówką sondy z jednym lub drugim i już wskazanie jest zaburzone. Stary termometr z ikei nie robi takich numerów.

Jeszcze jedno zauważyłem - jak poruszam kabelkiem to potrafię urządzenie zresetować, więc chyba jest jakieś uszkodzenie wewnątrz przewodu (chyba przy sondzie, może w wyniku zaciśnięcia końca) i to wywołuje w/w skutek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem możliwe . Przełóż sondę ze starego na nowy i sprawdź , nawet jak stara sonda zalana , tu chodzi o fakt zmiany wskazań przy kontakcie z garnkiem . Oberwanie czy nie dolutowanie u chińczyka to normalka , tym bardziej za taką cenę . Resetować przez zwarcie sondy nie może , no chyba ze faktycznie spore ładunki indukują się na nie ekranowanym kabelku . 

Edytowane przez czeburaszka710
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem możliwe . Przełóż sondę ze starego na nowy i sprawdź , nawet jak stara sonda zalana , tu chodzi o fakt zmiany wskazań przy kontakcie z garnkiem . Oberwanie czy nie dolutowanie u chińczyka to normalka , tym bardziej za taką cenę . Resetować przez zwarcie sondy nie może , no chyba ze faktycznie spore ładunki indukują się na nie ekranowanym kabelku .

Przełożona sonda zachowuje się normalnie, dlatego wykluczam urządzenie. Reset dzieje się również bez indukcji, więc prądy indukcji nie mają tu znaczenia. Pojadę chyba po drugi termometr a ten przy okazji zareklamuję :-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Rzucę krótko... Co myślicie o podgrzewaniu fermentora starą komunistyczną poduszką elektryczną w połączeniu z jakimś sterownikiem? Nadmienię, że nie jestem fachowcem w dziedzinie elektroniki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.