Skocz do zawartości

Problemy ze slodem.


Makaron

Rekomendowane odpowiedzi

Jakie sa wady zlego jakosciowo slodu?

 

Ostatnio po raz kolejny zauwazylem po zacieraniu, ze nie moge uzyskac czystego filtratu po zakonczeniu zacierania. Na srutowanie bym nie stawial, bo calkiem dobrze bylo zesrutowane, filtracja przebiegala jak zawsze z tym ,ze niemoglem uzyskac czystego filtratu. Byl calyczas metnawy. Zauwazylem jeszcze ze w odrozenieniu jak zwykle podczas zacierania jak sie zostawi calosc na przerwie scukrzajacej, to na samej gorze tworzy sie taka cienka klarowna warstwa moze pol centymetra. W tym wypadku na gorze powstala wartwa ale matnawa. Proboa jodowa negatywna po zacieraniu. Jak myslicie co to moze byc? Zacieralem po angielsku, slod typu Pale Ale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób filtrujesz, wysładzasz i czy podczas zacierania często mieszasz? Jeszcze czy termometr masz sprawny? Za wysoka temp. może być przyczyną. Głośno myślę, może bez sensu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od pewnego czasu używam mchu irlandzkiego. Uważam iż daje rewelacyjne rezultaty. Piwo jest klarowne. Po przelewaniu z burzliwej jak kryształ. Aż prosiło by się zrobić test z mchem i bez ale nie chce mi się kombinować - efekt jest gwarantowany

Tylko nie o tym mowa.

Ja uzywam Protafloc, wybija mi bardzo duza bialek z piwa, ktore zbijaja sie w farfocle, ktore z kolei ukladaja sie ladnie na dnie poczas fermentacji. Tylko ,ze to jest efekt po warzeniu, a nie po zacieraniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób filtrujesz, wysładzasz i czy podczas zacierania często mieszasz? Jeszcze czy termometr masz sprawny? Za wysoka temp. może być przyczyną. Głośno myślę, może bez sensu?

Zacieram i filtruje w lodowce turystycznej z miedzianym wkladem filtrujacycm. Termometr laboratoryjny (tez o tym myslalem niebawem kupuje drugi by sprawdzic ten pierwszy :) ,moze cos przez te lata uzywania z nim sie stalo). Co do temperatury to zacieralem dzisiaj w temperaturze w oklicach 65 stopni zatem raczej mailem 10 stopni zapasu w gore i piec w dol. Zatem chyba musialbym miec termometr bardzo powaznie trzasniety by az tak mnie oszukiwal.

 

Zastanawiam sie nad slodem jednak, bo kilka dni temu warzylem piwo z innego slody, i brzeczka przdnia byla krysztalowo czysta ,ale za to wydajnosc zacierania tragicznie niskie. Dzisiaj wydajnosc wyszla mi przecietna, ale za to malo klarowna brzeczka przednia. Dla wyjasnienia tematu do konca po chmieleniu i dodaniu Protafloc metnosc znikla i pojawily sie farfocle. Cos mi sie wydaje, ze jednak ten slod jest jakis inny. Nastepnym razem uwarze ale`a przechodzac przez caly szereg przerw bialkowych,scukrzajacych i do tego zrobie mash-in i mash-out. Skoryguje pH i zobaczymy co z tego wyjdzie ;D, jak bedzie metne nawet po takim zacieraniu to ja juz nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.