Skocz do zawartości

Sweet Stout - gorycz


Wisz

Rekomendowane odpowiedzi

Napowietrzyłem dobrze, w sumie przez moją głupotę, tudzież błąd technologiczny. Chmieliłem w garnku z Lidla, w którym też zacieram. Wytrąciło mi się tyle paskudztwa, że zatkał się filtrator z oplotu i musiałem przelać do fermentora i zdekantować.

Wogóle ostatnie dwie warki mam jakieś dziwne. Altbiera na S-33 wstawiłem na burzliwą 15 lipca, ale wyjechaliśmy na parę dni nad morze i poprosiłem teścia, żeby mi wymieniał zamrożone wkłady. A teść zamiast jednej wrzucał mi trzy butelki. Po przyjeździe okazało się, że piwo ma 14°C. Wstawiłem je do cieplejszego pomieszczenia i fermentacja ruszyła z powrotem. Do dzisiaj trwa w najlepsze , piana na kilka centymetrów, a to już dziewiąty dzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 59
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Dlatego robiąc pomiary w temperaturze 24 stopnie musisz odejmować 2

Jakbym odjął 2' date=' tak jak mówisz, to przy pomiarze wody bym miał -4, a nie taki jest cel ćwiczenia :)

Muszę odjąć, oczywiście, ale -2 -> czyli dodać 2. Proszę mi tu w głowie nie mieszać :lol:

 

Wracając do pytania: czy 16°Blg dla tego piwa to norma czy jakiś błąd? Wg opisu powinno mieć 14°Blg... Ile w tym przekłamuje laktoza?[/quote']

Moja wina, faktycznie zamieszałem, jakaś zaćma mnie dopadła. Tak jest, gdy zamiast spać w nocy to biorę się za myślenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do pytania: czy 16°Blg dla tego piwa to norma czy jakiś błąd? Wg opisu powinno mieć 14°Blg... Ile w tym przekłamuje laktoza?

Myślę, że przy takim zasypie wynik jest ok. Bez laktozy miałbyś około 76% wydajności, z laktozą oczywiście mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do pytania: czy 16°Blg dla tego piwa to norma czy jakiś błąd? Wg opisu powinno mieć 14°Blg... Ile w tym przekłamuje laktoza?

Myślę' date=' że przy takim zasypie wynik jest ok. Bez laktozy miałbyś około 76% wydajności, z laktozą oczywiście mniej.[/quote']

Znalazłem na forum info, że 600g laktozy podnosi ekstrakt o 1,54°Blg. Czyli wychodzi na to, że bez laktozy miał bym 14,5°Blg (wydajność koło 70%). Czyli nie jest źle ;)

 

Zaczynam się bać o tego mojego stouta, nie dość, że fermentacja się zatrzymała, to jeszcze pojawia się taki dość dziwny zapach... ble

Może opisz bardziej ten zapach?

Mój stout wczoraj "bulkał" jak wariat, dzisiaj się uspokoił i sobie fermentuje dalej spokojnie. Pachnie póki co ładnie piwkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No w sumie trudno mi opisać ten zapach... Jest zapach fermentującego piwa, ale gdzieś się przebijają takie jakby fermentujące owoce, nie wiem, czy to nie jakaś infekcja...

Nie przejmuj się. Ja miałem identyczne odczucia przy moim Stoucie. Podnosząc wieko czułem zepsute owoce.

Dopiero jak spróbowałem stwierdziłem, że nie ma się czym martwić, bo świetnie smakowało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No w sumie trudno mi opisać ten zapach... Jest zapach fermentującego piwa' date=' ale gdzieś się przebijają takie jakby fermentujące owoce, nie wiem, czy to nie jakaś infekcja...[/quote']

Nie przejmuj się. Ja miałem identyczne odczucia przy moim Stoucie. Podnosząc wieko czułem zepsute owoce.

Dopiero jak spróbowałem stwierdziłem, że nie ma się czym martwić, bo świetnie smakowało.

Uff... to mnie uspokoiłeś...

 

@ Spotter - drożdże zadane przy 26°C, w tej chwili ma 20°C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez wysoką temp. zadania drożdży możesz mie te owocowe zapachy. W wyższych temp. fermentacji wydzielają się estry, które właśnie dają posmaki i zapachy owocowości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez wysoką temp. zadania drożdży możesz mie te owocowe zapachy. W wyższych temp. fermentacji wydzielają się estry, które właśnie dają posmaki i zapachy owocowości.

Wiem, że jest i taka możliwość, moje pierwsze piwko też pachniało owocami, ale jednak trochę inaczej...

 

A te drożdże... dzisiaj za radą josefika zamieszałem solidnie w fermentorze ze stoutem i co widzę - z drożdży porobiły się kluchy na dnie... Oj, leniuchy jedne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie swojego Sweet Stouta zlałem na cichą. Zszedł do ok. 6,5°Blg, zostało go 19l. W smaku nie jest goryczkowy - jest słodki i łagodny.

No mój stoucik też dzisiaj poszedł na cichą, zszedł do 6°Blg. Goryczka częściowo zniknęła, uwydatnił się słodki smak. Drożdży było chyba ze 3 cm na dni...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.