Skocz do zawartości

Sweet Stout - gorycz


Wisz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Wczoraj warzyłem sweet stout'a z zestawu homebrewing.pl

- pilzneński litovel 3,8 kg

- Caraaroma 0,25 kg

- czekoladowy Litovel 0,4 kg, dodany po negatywnej jodowej, przed filtracją

- chmielenie - 40g perle na 60 min

- 0,5 kg laktozy 20 min przed końcem gotowania

 

Kolorek piękny, wydajność ok (20 l 14,5 Blg). Ale zastanowiło mnie coś innego - bardzo silna gorycz brzeczki!!! Czy tak ma być? Spodziewałem się znacznie łagodniejszego smaku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 59
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Też robiłem ten zestaw z HB.

Niech postoi trochę w butelkach minimum to chyba 4 miechy smak piwka na pewno się zmieni (sam byłem rozczarowany po krótkim czasie leżakowania, ale teraz im dłużej leży tym lepsze i co najgorsze coraz jest go mniej ;) )

Edytowane przez cianek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też właśnie nastawiłem Sweet Stouta z HB.

Wyszło mi przy pomiarze 14? blg w 24?C. Czysta woda wg. aerometru w 24?C ma -2?.

Czyli po korekcie wychodzi, że mam 16? blg... Możliwe to czy źle mierzę ekstrakt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyszło mi przy pomiarze 14? blg w 24?C. Czysta woda wg. aerometru w 24?C ma -2?.

Czy aby napewno uzyskujesz 16, jeżeli od 14 odejmiesz 2 ?

Różnica 4 stopni od standardowych 20 daje bardzo małą odchyłke w pomiarze Blg.

Edytowane przez bogdan62
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też właśnie nastawiłem Sweet Stouta z HB.

Wyszło mi przy pomiarze 14? blg w 24?C. Czysta woda wg. aerometru w 24?C ma -2?.

Czyli po korekcie wychodzi, że mam 16? blg... Możliwe to czy źle mierzę ekstrakt?

Tez robiłem ten zestaw. Mi wyszło 19l 16,5°Blg.

Po tygodniu fermentacji zeszło do 6°Blg (temperatura fermentacji 18-20°C ).

Właśnie dzisiaj przelany na cichą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz... Jeżeli mam -2°Blg w 24°C dla wody to od wyniku powinienem chyba dodawać 2, co nie?

Różnica w pomiarze Blg dla 24 stopni to coś ok 0.2 (dokładnie nie pamiętam), na tyle mała, że można ją pominąć, jest blisko błędu pomiaru. Poszukaj na forum, kilka razy były podawane tabelki do korekty Blg dla róznych temperatur. Ponadto skalibruj areometr w 20 stopniach, bo w 24 stopniach nie powiniem wskazywać -2.

PS. Sprawdź dla jakiej temperatury pomiaru masz areometr, w sprzedaży są też dla innych niż 20 stopni.

Edytowane przez bogdan62
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego właśnie się pytam czy dobrze mierze ;) bo wydaje mi się wynik z kosmosu... z tego co pamiętam przy 20 pokazywał blisko -2... Mam aerometr z zestawu BA, skalibrowany w 60F - 16°C. Dlatego też mierzyłem obie ciecz w tej samej temp...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam piszesz, że dla temperatury wody 20 i 24 stopnie masz ok -2, bo jak pisałem wcześniej różnice są tak małe, że pomijalne. Dlatego robiąc pomiary w temperaturze 24 stopnie musisz odejmować 2, chyba że bawisz się w aptekę to należy odjąć 1,8 po uwzględnięciu korekty na wyższą temperaturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle mu mówisz - jeżeli w wodzie pokazuje mu -2Blg, to do każdego pomiaru musi DODAĆ 2 a NIE odjąć! W końcu jeżeli chciałby mieć wynik 0 a ma -2, to równanie jest proste: -2+2=0!

I analogicznie: jeżeli wynik brzęczki daje mu 14, to rzeczywistą gęstość to 16Blg (14+2=16)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego robiąc pomiary w temperaturze 24 stopnie musisz odejmować 2

Jakbym odjął 2, tak jak mówisz, to przy pomiarze wody bym miał -4, a nie taki jest cel ćwiczenia ;)

Muszę odjąć, oczywiście, ale -2 -> czyli dodać 2. Proszę mi tu w głowie nie mieszać ;)

 

Wracając do pytania: czy 16°Blg dla tego piwa to norma czy jakiś błąd? Wg opisu powinno mieć 14°Blg... Ile w tym przekłamuje laktoza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I analogicznie: jeżeli wynik brzęczki daje mu 14' date=' to rzeczywistą gęstość to 16Blg (14+2=16)[/quote']

Brzeczki, brzeczki, brzeczki. Przepisz to 100 razy. :lol:

Kurcze, często piszę z komórki korzystając ze słownika i czasami nie zauważe, że brak jakiegoś polskiego znaku, lub wręcz odwrotnie - o jeden za dużo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He he he, kolejna ciekawostka - po 36 godzinach pracy drożdży całkowicie znikła piana, gęstość brzeczki spadła z 14,5°Blg do 7°Blg. Ciekaw jestem, czy paskudy poszly na urlop, czy jeszcze trochę odfermentują...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.