Skocz do zawartości

Ilość wody do zacierania..


Jacenty

Rekomendowane odpowiedzi

Chodzi mi o ilość wody do zacierania. Nie o konkretne piwo, ale ogólnie. Zacieranie zaczyna się od gęstego zacieru albo od rzadszego. W sumie, jakie to ma znaczenie czy użyję więcej czy mniej wody na początku ? Do tej pory trzymałem się zasady-nie wiem ile,więc lepiej na gęsto.Ale w sumie nie potrafię wyjaśnić dlaczego :ble:.

Edytowane przez jacekan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o ilość wody do zacierania. Nie o konkretne piwo, ale ogólnie. Zacieranie zaczyna się od gęstego zacieru albo od rzadszego. W sumie, jakie to ma znaczenie czy użyję więcej czy mniej wody na początku. Do tej pory trzymałem się zasady-nie wiem ile,więc lepiej na gęsto, ale w sumie nie potrafię wytłumaczyć dlaczego :ble:.

Zależy jaką metodą zacierasz. Moim zdaniem gęste zaciery są lepsze do zacierania po brytyjsku (ok2,5l/kg słodu). Za to rzadkie do zacierania w garnku tradycyjnie 62°C , 72°C (ok 3,5l/kg) bo trudniej w ten sposób przypalić zacier przy podgrzewaniu. Chyba również przy dekokcji lepiej mieć bardziej rozrzedzony zacier (ok 4l/kg).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zaczniesz od rzadkiego zacieru, będziesz musiał dolewać duże ilości wody w celu podniesienia temperatury.

W konsekwencji możesz się nie zmieścić w pojemności garnka.

Poniżej przesyłam link do programu który mi wiele pomógł:

http://www.piwo.org/forum/t1272-Maly-arkusz-kalkulacyjny-do-obliczen-ogolnopiwnych.html

Druga zakładka Infuzyjne.

Bez problemu wyliczysz sobie ile wody będziesz potrzebował na całe zacieranie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.