Skocz do zawartości

Aerometr - kalibracja


minder

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Chciałem zapytać jak skalibrować aerometr, który w domyśle przeznaczony jest na pokazywanie % alkoholu w "niesłodzonych wódkach" (żeby nie powiedzieć "bimbrowniczy"), żebym mógł mierzyć nim BLG.

Dlaczego pytam: kupiłem zestaw Coopers/Biowin, ale niestety w transporcie (własnym, ze sklepu do domu) stłukł się zawarty w zestawie aerometr. Mam w domu wspomniany wyżej aerometr "bimbrowniczy". Nie widzę sensu w kupowaniu nowego balingomierza (szczególnie, że w sklepie, w którym zestaw ów nabyłem są luzem tylko "bimbromierze"), skoro teoretycznie mógłbym przekalibrować bimbromierz.

 

Z drugiej strony słodka woda jest gęstsza od czystej wody, a czysta woda gęstsza od roztworu alkoholu, więc ze słodkiej wody to mi ten bimbromierz chyba wyskoczy :\ Może go obciążyć plasteliną? XD

 

Jakieś pomysły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może przy nastawianiu piwa z puszki (Coopers Lager) można pominąć mierzenie cukru? ;)

Ja bym nie ryzykował , nie znasz °Blg początkowego , nie znasz końcowego °Blg , nie wiesz ile dać cukru , ekstraktu do refermentacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Chciałem zapytać jak skalibrować aerometr, który w domyśle przeznaczony jest na pokazywanie % alkoholu w "niesłodzonych wódkach" (żeby nie powiedzieć "bimbrowniczy"), żebym mógł mierzyć nim BLG.

Dlaczego pytam: kupiłem zestaw Coopers/Biowin, ale niestety w transporcie (własnym, ze sklepu do domu) stłukł się zawarty w zestawie aerometr. Mam w domu wspomniany wyżej aerometr "bimbrowniczy". Nie widzę sensu w kupowaniu nowego balingomierza (szczególnie, że w sklepie, w którym zestaw ów nabyłem są luzem tylko "bimbromierze"), skoro teoretycznie mógłbym przekalibrować bimbromierz.

Mniej kombinacji i więcej czasu to nowy aerometr chociażby w Praktikerze, lub drogerii.

Chyba chodzi o AREOMETR?

 

Areometr Ballinga kosztuje około 7-10zł i jest łatwo dostępny. Szkoda zachodu z przekalibrowaniem.

Edytowane przez Maryush
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Chciałem zapytać jak skalibrować aerometr, który w domyśle przeznaczony jest na pokazywanie % alkoholu w "niesłodzonych wódkach" (żeby nie powiedzieć "bimbrowniczy"), żebym mógł mierzyć nim BLG.

Dlaczego pytam: kupiłem zestaw Coopers/Biowin, ale niestety w transporcie (własnym, ze sklepu do domu) stłukł się zawarty w zestawie aerometr. Mam w domu wspomniany wyżej aerometr "bimbrowniczy". Nie widzę sensu w kupowaniu nowego balingomierza (szczególnie, że w sklepie, w którym zestaw ów nabyłem są luzem tylko "bimbromierze"), skoro teoretycznie mógłbym przekalibrować bimbromierz.

 

Z drugiej strony słodka woda jest gęstsza od czystej wody, a czysta woda gęstsza od roztworu alkoholu, więc ze słodkiej wody to mi ten bimbromierz chyba wyskoczy :\ Może go obciążyć plasteliną? XD

 

Jakieś pomysły?

Nie uzupełniłeś profilu więc nie wiem gdzie mieszkasz , ale jak pisał Jejski poszukaj w marketach budowlanych ( praktiker , liroj , briko ) sa stoiska winiarskie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bielsko-Biała. Fakt, sprawdzałem tylko w zwykłych hipermarketach zamiast zajrzeć do budowlanych ;) Dzięki za podpowiedzi :)

 

Chyba chodzi o AREOMETR?

Masz rację. Aerometr służy do pomiaru gęstości gazu, areometr do pomiaru gęstości cieczy i/lub gazu. Mea culpa.

Edytowane przez minder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podobno w Carrefourach zrobili kącik piwowarsko/winiarski

Tak, w Bielskim są brewkity, zestawy, alkoholomierze, destylatory, kapslownice, kapsle, etykietki - dosłownie wszystko poza cukromierzami :D

Narzeczona była nawet w jakimś ogrodniczym na Piastowskiej i tam też było wszystko poza cukromierzami. Wror :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Bielsku jest paru piwowarów , pewnie zamawiają surowce ze sklepów internetowych , pogadaj i po sprawie.

Surowce pewnie tak, ale skandalem jest, żeby w stolicy regionu nie można było kupić banalnego cukromierza :D Pomijam już, że gdybym chciał zamawiać z netu, to ceny transportu przy tak małych zamówieniach są nieakceptowalne.

 

No nic, dzisiejszy dzień przeznaczam na zwiedzanie sklepów. Muszę w końcu nastawić tę pierwszą warkę :)

Edytowane przez minder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :D

Jak coś to ci swój pożyczę, ale jak rozbijesz to w łep dostaniesz bo mam tylko jeden ;)

Nie masz tak wiele tych sklepów do objechania: Tesco, Carrefor, Castorama, Leroy Merlin.

 

 

 

O.T Bubuś, niestety z tego co wiem w B-B nie ma na chwilę obecną warzących piwowarów :)

Edytowane przez bielok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

w zeszłym roku kupowałem cukromierz w Auchanie w BB. Gdzieś ostatnio widziałem taki jeden, chyba w Tesco - jutro rano będę to spojrzę czy to było tam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Tesco albo nie ma, albo obsługa jest niepociumana, sprawdzałem w zeszłym tygodniu i poza balonami, drożdżami winnymi, korkami i stabilizatorami nie mieli niczego, nawet rurek fermentacyjnych. Zastanawiam się, co za łosie odpowiadają za zamawianie towaru na stanowiska sezonowe.

 

@bielok: Dzięki, ale teraz to już dla mnie (i dla Bielska!) sprawa honorowa :D Właśnie wychodzę do Castoramy, po drodze zajrzę do Carrefoura, może coś dowieźli od zeszłego tygodnia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chromolę, zamówiłem przez net razem z ekstraktami słodowymi, co by mi te Coopersy lepsze wyszły, i termometrem na fermentor. Założę się, że jak w końcu trafię do Leroya, to tam będzie wszystko w atrakcyjnej cenie :rolleyes:

 

P.S.

Wnerwiłem się, bo poszedłem znowu po wszystkich okolicznych marketach (Carrefour, Castorama, Tesco + ogrodnicze) i wszędzie tylko alkoholomierze. Wr.

Edytowane przez minder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Bielok: Dzięki, ale dopiero teraz wszedłem na forum. Trudno, mogę poczekać jeszcze do piątku, choć straszliwie mnie nosi, żeby już urobić tego stoutowego brewkita. Ale nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Przyjdzie ekstrakt ciemnego słodu w średniej puszce (1,2kg), dorzucę ok. 0,25kg cukru trzcinowego dla wzbogacenia bukietu i będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Zdarza się Wam, że się areometr z Biowinu się rozkalibruje ?

 

Mój przypadek: kupiłem 1 sztukę w październiku przy rozpoczęciu przygody z warzeniem, w listopadzie kupiłem drugi tak na wszelki wypadek. Obydwa areometry na początek sprawdziłem na wodzie 20°C - obydwa pokazywały 0°Blg. Pamiętam, że gdzieś w grudniu zrobiłem następne sprawdzenie, też wszystko grało.

 

Podczas wczorajszego warzenia coś mnie pokusiło żeby sprawdzić ponownie. Obydwa areometry na wodzie 20°C wskazują -1°Blg. Wkurzyłem się lekko bo tak naprawdę nie wiem od kiedy pomiar był błędny. Co ciekawe obydwa mają ten sam błąd, aż sprawdziłem kilkakrotnie bo nie chciało mi się wierzyć. Czy to jest aż tak zawodny sprzęt ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.