Skocz do zawartości

Kolsch


scooby_brew

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 lata później...

Scooby, jak wyszło Ci to piwo na Saazie? Zrobiłem ostatnio na Lubelskim i wyszło smaczne, teraz zastanawiam się, czy nie lepiej użyć saaz, co o tym myślisz? Będzie różnica na plus, minus, czy w ogóle? Pytam, bo doświadczenia dużego nie mam..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Pierwszy raz robię Kolsch'a i w 11 dniu fermentacji zeszło mi z 12 do 6 Blg - drożdże 2565 spora piana temp 16o C . Przelałem do innego fermentora ( zapach piękny) , ktoś wyżej pisał o 14 dniach burzliwej , jestem ciekaw ile jeszcze to potrwa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogłeś potrzymać dłużej. Te drożdże powinny dać radę ale 6 blg to za dużo. Na cichej z mniejszą ilością drożdży będzie ciężko. Przenieś do wyższej o kilka stopni temperatury ale 20-21 nie przekraczaj. Nie zaszkodzi a może pomoże...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogłeś potrzymać dłużej. Te drożdże powinny dać radę ale 6 blg to za dużo. Na cichej z mniejszą ilością drożdży będzie ciężko. Przenieś do wyższej o kilka stopni temperatury ale 20-21 nie przekraczaj. Nie zaszkodzi a może pomoże...

Dzięki ! przeniosę w cieplejsze miejsce . Mam jednak pytanie czy zebraną gęstwę dodać do fermentora w celu wzmocnienia odfermentowania czy to już nic nie da .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli po kilku dniach (max tygodniu) nic się nie zmieni możesz dodać dwie łyżki stołowe gęstwy. Zbierz drożdże z pojemnika z samej góry. Tam są żywe i najzdrowsze sztuki. Po dodaniu rozprowadź dobrze drożdże w piwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta, tylko krążek musi mieć co najmniej 1,9m wzrostu ;)

 

A wracając do tematu możemy wyróżnić 4 stadia fermentacji:

"1) Zasianie drożdży.

Jest to okres przyrostu (rozmnażania) drożdży. Na powierzchni brzeczki pojawia się delikatna biała pianka.

 

2) Stadium niskich krążków.

W tym stadium następuje proces fermentacji alkoholowej. Na powierzchni brzeczki zaczyna pojawiać się od ściany naczynia otoczka piany przechodząca w gęstą zbitą piękną pianę przypominająca ubitą śmietanę. Temperatura brzeczki zaczyna powoli wzrastać.

 

3) Stadium wysokich krążków.

Proces fermentacji alkoholowej przebiega w tym stadium bardzo intensywnie, wzrasta szybko temperatura, która musi być stale kontrolowana. Na powierzchni piwa tworzy się piękna wysoka piana przebarwiona brunatnym kolorem pochodzącym od żywic chmielowych. Piana dosłownie w "oczach" zmienia swoje kształty.

 

4) Stadium opadania krążków.

Proces fermentacji zanika, a piana opada. W tym etapie drożdże opadają na dno naczynia. Na powierzchni piwa tworzy się cienka brunatna warstwa zwana powłoką pofermentacyjną, kożuchem albo deką."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.