Skocz do zawartości

Koźlak z puszki Muntons


ujek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam pytanie dotyczące warzenia Koźlaka z puszki Muntons. Uważyłem już 3 warki z puszki, narazie nie jestem jeszcze na tyle pewny swoich umiejętności przez to kolejna warka także będzie z puszki, tym razem mój ulubiony gatunek piwa więc nie chce czegoś zepsuć, wiem że Koźlaki najczęściej podlegają dolnej fermentacji... ale... no nie czuje się na tyle pewnie żeby zacierać. Moje pytanie bierze się stąd że instrukcje do brewkitów zazwyczaj są troszkę ponaciągane, tego się już nauczyłem, a może dopiero. Tak sobie rozplanowałem, że zrobię to tak:

- puszkę rozrobię do maksymalnie 15 (puszka + BA brew-kit Plus + 200 - 300 g glukozy + do 15 litrów wody

- fermentacja burzliwa - ok. 7 dni (oczywiście zależy od wskazań Blg)

- fermentacja cicha 3-4 tygodnie (gdzieś to wyczytałem, że Koźlaki powinny na "cichej" być parę tygodni, teraz nie umię tego znaleźć;) )

- butelkowanie 150 - 200 g glukozy na 15 litrów

Czy dobrze myślę?? Prosiłbym bardziej doświadczonych Piwowarów o zdanie i poradę, nie chcę sparatczyć piwa.

Z góry dziękuję :okey:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tym czy to górna czy dolna fermentacja nie decyduje zacieranie, tylko szczep drożdży i temperatura fermentacji. Jeżeli chcesz coś bardziej zbliżonego do koźlaka to możesz dokupić drożdże lagerowe i fermentować w niższych temperaturach (jak masz warunki). Druga sprawa to dodanie wyłącznie ekstraktu słodowego zamiast glukozy i brew-kit plusa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że decyduje szczep drożdży to już doczytałem;) a co do temperatury fermentowania, dzięki za informację:okey: bo właśnie mam warunki tak gdzieś w graniach 15-16 C (o tej porze roku), lub 22-23 C, więc lepiej wybrać niższą?? + drożdże do lager'a ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15-16°C to i tak trochę wysoko jak na drożdże lagerowe, ale można zaryzykować, chyba i tak będzie lepiej niż 22-23°C na górniakach. Możesz też wziąć drożdże US-05, dają czysty profil smakowy i też sobie poradzą w temperaturze 15-16°C .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super dzięki za poradę:okey: jak dobrze poszukam to w piwnicy pewno znajdą się miejsca gdzie będzie mniej niż 14 C więc nie powinno być źle;) myślę pozytywnie i mam nadzieje że drożdże dadzą rade;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro już tak na poważnie podchodzisz do tego koźlaka to zrezygnuj z tej glukozy i dodatku brewkit plus (który chyba też w połowie składa się z glukozy) i zastąp to ekstraktem słodowym. To sprawa niemniej istotna od drożdży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super dzięki za poradę;) jak dobrze poszukam to w piwnicy pewno znajdą się miejsca gdzie będzie mniej niż 14 C więc nie powinno być źle;) myślę pozytywnie i mam nadzieje że drożdże dadzą rade;)

Jeżeli w piwnicy masz 14°C , to podczas burzliwej wewnątrz fermentatora będzie o 1°C -2°C więcej , na koźlaka to stanowczo za dużo.

Pomyśl o lodówce styropianowej , to tani i prosty sposób obniżenia temperatury.

Edytowane przez bubuś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem Koźlaka Muntonsa wg przepisu Browamatora (puszka+1kg suchego ekstraktu + 18 l wody) i wyszedł całkiem treściwy, zagrzewający (więcej alk. ;) ) z fajną drobnoziarnistą pianą. powiem tak: super koźlak to nie jest. I jestem średnio z niego zadowolony ale dwaj koledzy, którzy w Żywcu zasmakowali koźlaków zostali nim obdarowani i im bardzo smakował. Daj więc jak już co suchy ekstrakt (lub 500g ekstraktu i 500 g glukozy). Rewelacji nie będzie... średnio jestem zadowolony z tego piwa choć fajnie się go piło w zimowe wieczory. No i Muntonsa piwa mają taki.... jakiś specyficzny posmak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to pozbieram wszystkie porady w kupę i postaram się zadziałać:okey: szczerze napiszę, że nie spodziewam się Bóg wie czego, powoli się uczę i nie chcę powielać błędów, a przede wszystkim nabierać złych nawyków;) a mam jeszcze takie pytanko, może troszkę głupie i nie na miejscu, ale jak się robi taką lodówkę styropianową?? podkreślam dopiero 3 warki za mną no i to dopiero mój początek warzenia;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ile w końcu glukozy do refermentacji 100g wystarczy??

 

P.s. Umie korzystać z wyszukiwarki, ale miałem nadzieję, że jak ktoś rzuca tematem "lodówka styropianowa" to opisze swój patent;) dzięki za linka;) już się zabieram za analizę :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.