Skocz do zawartości

Polskie piwo z niemieckiego chmielu


rysmis

Rekomendowane odpowiedzi

Nowoczesne zakłady i ogromne moce stoją niewykorzystane, bo koncerny wolą kupować poza Polską.

 

Choć polski chmiel uznawany jest za jeden z najlepszych na świecie, nasi plantatorzy i przetwórcy chmielu z dużą obawą patrzą w przyszłość. Ich zdaniem, w branży źle się dzieje, a produkcja chmielu w Polsce może się wkrótce załamać.

 

? Do 2008 r. duże grupy piwowarskie kupowały chmiel od polskich przetwórców. Później Carlsberg i Grupa Żywiec bardzo mocno ograniczyły zakupy produktów chmielowych od polskich przetwórców, a ich centrale zawarły wieloletnie kontrakty z dostawcami zagranicznymi ? mówi Cezary Możeński, dyrektor Instytutu Nawozów Sztucznych (INS) w Puławach, który za pośrednictwem spółki Puławski Chmiel rozwija produkcję ekstraktu oraz granulatu chmielowego.

 

To właśnie w takiej przetworzonej formie chmiel jest dziś używany do produkcji piwa.

 

Więcej w piątkowym "Pulsie Biznesu"

http://www.pb.pl/2/a/2011/07/15/Polskie_piwo_z_niemieckiego_chmielu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe kiedy wyjdzie na wierzch przyczyna tej zmiany zachowania koncernów. Chmielarze oczywiście będą biadolić jak to im jest źle, ale poniekąd sami do tego doprowadzili zrywając kontrakty długoterminowe w 2007 roku, jak cena chmielu na wolnym rynku poszybowała w górę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie chodzi o cenę. Polskim producentom i rolnikom generalnie nic się nie opłaca. Góralom się nie opłaca hodować owiec, polskie zbiorniki ciśnieniowe są o 40% droższe niż producentów z Niemiec i Słowacji, czosnek i truskawki się bardziej opłaca sprowadzać z Chin.

Pewnie i z chmielem jest podobnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątpię, chodzi tylko o jedno. O cenę. Polscy chmielarze sami sobie zaszkodzili kilka lat temu.

No właśnie nie chodzi o cenę, tylko o przewidywalność. W branży mówi się, że jest to pokłosie sytuacji sprzed kilku lat, kiedy chmielu brakowało i polscy chmielarze zamiast sprzedawać tam gdzie zakontraktowali, postanowili potrzymać w stodole i sprzedać na wolnym rynku. No i kto sieje wiatr ten zbiera burzę.

 

Ciekawa sprawa jest jednak z naszego podwórka. Powiem wam szczerze, że ja w ostatnim sezonie za wiele Lubelskiego czy Marynki nie użyłem. Jestem zauroczony, jak pewnie wielu, chmielami amerykańskimi, a przecież niemieckie czy angielskie też są fajne, a jeszcze pojawiają się nowozelandzkie. No i jak to z tą Marynką i Lubelskim będzie? :okey:

Edytowane przez kopyr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem wam szczerze, że ja w ostatnim sezonie za wiele Lubelskiego czy Marynki nie użyłem. Jestem zauroczony, jak pewnie wielu, chmielami amerykańskimi, ;)

Jakby powiedział Ci człowieczek nikłego wzrostu, a za to wielkiej zajadłości, patriotą to Ty kopyrku nie jesteś, bo nie wspierasz polskich plantatorów, ja za to tak, ponieważ nie użyłem jak do tej pory ani grama amerykanckiego chmielu, za to używałem właśnie marynkę i lubelski, choć od czasu do czasu jakiś hellertau czy inny spalt się przyplątał, i właściwie tu akurat można mieć na mnie haka i posądzić mnie o zakamuflowaną opcję niemiecką :okey:;) A tak poważnie, to tak jak koledzy już wyżej powiedzieli, plantatorzy są sami sobie winni, kilka lat temu szalejąc z cenami, wtedy kiedy chciałem kupić po rozsądnej cenie, to chmielarz miał mnie głęboko w poważaniu, a teraz łazi i się prosi żeby brać od niego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, czyli poszło im o cenę. :okey: Chcieli się cwanie dorobić. Chciałbys robic z kimś interesy z kim sie umówiłeś na dostawę a on później się wypiął? Stracili wiarygodność. Do tego uwierzyli w swoją propagandę, że mają jakiś cudowny chmiel, że drugiego takiego ze świecą szukać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacer, bo z rolnikami tak niestety bywa. Jeśli któryś ma warunki to przetrzymuje zboże od żniw do przednówka, by zarobić więcej. W kuj-pom była raz wizja budowy farm wiatrowych. Firmy płaciły bodajże 2 tys. euro za miejsce na jeden wiatrak. Efekt? Sprzedawali wszyscy, umów nie studiowali i po paru miesiącach okazało się, że firma X której kawałki pola sprzedali wcale nie musi ich tam stawiać, bo może odsprzedać to firmie Y albo Z. Do tego w umowach były dwie istotne klauzule, pierwsza nie precyzowała miejsca usytuowania wiatraka, druga (która wynikała z pierwszej) zabraniała jakiegokolwiek podziału pola, więc rolnik nie mógł nawet wydzielić 1000 m działki budowlanej dla syna. No, ale przecież taki wiatrak to czysty zysk, pewnie z 50 czy 100 m kw. z kilku ha pola...

Widać z chmielem chcieli tak samo, ale Bozia ich pokarała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Wątpię' date=' chodzi tylko o jedno. O cenę. Polscy chmielarze sami sobie zaszkodzili kilka lat temu.[/quote']

No właśnie nie chodzi o cenę, tylko o przewidywalność. W branży mówi się, że jest to pokłosie sytuacji sprzed kilku lat, kiedy chmielu brakowało i polscy chmielarze zamiast sprzedawać tam gdzie zakontraktowali, postanowili potrzymać w stodole i sprzedać na wolnym rynku. No i kto sieje wiatr ten zbiera burzę.

Kopyr ale przecież oni zerwali umowy nie dla jakiejś górnolotnej idei tylko dlatego żeby więcej zarobić na wolnym rynku. Ja wiem że takie stwierdzenie polskich chmielarzy stawia w złym świetle, ale ja właśnie tak to widzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kopyr ale przecież oni zerwali umowy nie dla jakiejś górnolotnej idei tylko dlatego żeby więcej zarobić na wolnym rynku. Ja wiem że takie stwierdzenie polskich chmielarzy stawia w złym świetle, ale ja właśnie tak to widzę.

W rolnictwie powinnny panować te same zasady etyki co w biznesie. I prawda jest taka że raz na jakiś czas rynek reguluje to. Tak było w przypadku małopolskiego żywca (świniny;-) "dopychanego' solanką przed sprzedażą, czy podrabianego wagowo rzepaku... Jeśli mieli faktycznie zakontraktowanie to popełnili grzech najcięższy - zerwali umowę. Na krótką metę swoje zarobili.

Ale dla przykładu: w powiecie krakowskim (pn od miasta) w przyszłym roku, maksymalnie do dwóch lat podobna sytuacja w skali mikro będzie miała na rynku czosnku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Wątpię' date=' chodzi tylko o jedno. O cenę. Polscy chmielarze sami sobie zaszkodzili kilka lat temu.[/quote']

No właśnie nie chodzi o cenę, tylko o przewidywalność. W branży mówi się, że jest to pokłosie sytuacji sprzed kilku lat, kiedy chmielu brakowało i polscy chmielarze zamiast sprzedawać tam gdzie zakontraktowali, postanowili potrzymać w stodole i sprzedać na wolnym rynku. No i kto sieje wiatr ten zbiera burzę.

Kopyr ale przecież oni zerwali umowy nie dla jakiejś górnolotnej idei tylko dlatego żeby więcej zarobić na wolnym rynku. Ja wiem że takie stwierdzenie polskich chmielarzy stawia w złym świetle, ale ja właśnie tak to widzę.

Spoko ich wola, za to na wolnym rynku GŻ i CP wybrały ofertę, może droższych, ale za to bardziej słownych Niemców. Wolny rynek. Po prostu w biznesie niekoniecznie najlepszą strategią jest "sprzedaj i uciekaj".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

 

Spoko ich wola, za to na wolnym rynku GŻ i CP wybrały ofertę, może droższych, ale za to bardziej słownych Niemców. Wolny rynek. Po prostu w biznesie niekoniecznie najlepszą strategią jest "sprzedaj i uciekaj".

Sam nie jednokrotnie pisałeś że w dużych browarach są koszty są najważniejszą sprawą, każdy wat energii, każdy litr wody. Myślę że wynegocjowali dobrą cenę na niemieckim rynku.

 

OT. Ja się nie zakochałem w amerykańskich chmielach ;-) Czuję że to będzie znajomości w której szybko nie pękną lody :okey:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko ich wola' date=' za to na wolnym rynku GŻ i CP wybrały ofertę, może droższych, ale za to bardziej słownych Niemców. Wolny rynek. Po prostu w biznesie niekoniecznie najlepszą strategią jest "sprzedaj i uciekaj".[/quote']

Sam nie jednokrotnie pisałeś że w dużych browarach są koszty są najważniejszą sprawą, każdy wat energii, każdy litr wody. Myślę że wynegocjowali dobrą cenę na niemieckim rynku.

Są koszty i koszty. Myślisz, że jak nagle musieli kupować chmiel na wolnym rynku mimo podpisanych umów, to ich to nie kosztowało? Otóż kosztowało, a w dodatku w centrali (w Amsterdamie czy Kopenhadze) śmiali się z nich jacy są nieudolni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześc :)

 

Sam nie jednokrotnie pisałeś że w dużych browarach są koszty są najważniejszą sprawą, każdy wat energii, każdy litr wody. Myślę że wynegocjowali dobrą cenę na niemieckim rynku.
Są koszty i koszty. Myślisz, że jak nagle musieli kupować chmiel na wolnym rynku mimo podpisanych umów, to ich to nie kosztowało? Otóż kosztowało, a w dodatku w centrali (w Amsterdamie czy Kopenhadze) śmiali się z nich jacy są nieudolni.

Ja myślę że nikt się nie śmiał. Prędzej leciały premie czy głowy. Masz zupełną rację że kontrakt na niemieckim rynku był ruchem w kierunku stabilizacji dostaw, ale sam używasz słów "może droższych" dwa posty wyżej , więc pewności że niemiecki chmiel jest droższy jak rozumiem nie masz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podobną sytuację miałem z lomikiem. Facet mi sprzedał 0,5 kg chmielu, karczował uprawy bo nie szło. Jak chciałem sobie dokupić za parę miesięcy kolejne 0,5 kg to cena magicznie wzrosła dobre 30%. Poczuł że mam ochotę na ten chmiel i spróbował mnie wydoić. Przeliczył się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może oni po prostu chcą warzyć z Hallertau zamiast z Lubelskim? Może oni chcą nieco inny, bardziej popularny smak chmielowy w lekkich pilsach/lagerach?

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, z pewnością chodzi o niuanse smakowe! ... :okey:

Tak mi się wydaje. Ze wszystkich popularnych "lagerów"/"pilsów" na Świecie, wszystkie używają jakiś rodzaj Hallertau. Piwa które używają Lubelski/Saaz możesz policzyć na palcach (poza PL/CZ). Jedynym miejscem gdzie Saaz/Lubelski jest w miare popularny to mikrobrowary. Komercyjne browary raczej preferują różne odmainy Hallertau w ich popularnych pilsach/lagerach.

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.