Skocz do zawartości

Pierwszy brewkit wartość BLG


Raczek

Rekomendowane odpowiedzi

Kiedy nastawiłeś to piwo?

Piwo nastawiłem w środę ale był to brewkit a czytałem że one dość szybko odfermentowują.

 

pepek84: Temperaturę jaką mam w pomieszczeniu to 21-23st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamierzam pod koniec tygodnia zabutelkować mojego pierwszego brew kita ale nie chcąc zrobić granatów chciałbym dowiedzieć się w jaki sposób najlepiej dodać glukozę do refermentacji....

 

Czy rozrobić ją z wodą w oddzielnym fermentorze (do cichej jak i do burzliwej używam fermentorów bez kranika dlatego że po przelaniu na cichą w fermentorze z kranikiem ciekło uszczelką nie dużo ale ciekło dlatego postanowiłem że fermentor z kranikiem pozostanie tylko do rozlewu w butelki)

 

A więc wracając do tematu czy wsypywać w każdą butelkę łyżeczkę glukozy ?? czy lepiej zrobić roztwór i przelać piwko z cichej właśnie do fermentora z kranikiem w której będzie roztwór wody z glukozą ?? jeśli tak jaka ilość glukozy i w ilu litrach wody to zrobić ?? aby nie mieć granatów a żeby piwo było odpowiednio nagazowane....

 

Początkowo było 23 litry, po zlaniu na cichą było trochę osadu na dnie którego nie wykorzystałem później troszkę wyleciało z fermentora z kranikiem (znowu musiałem zlewać do fermentora bez kranika) więc jest około 22.5litra

 

Pomóżcie koledzy określić odpowiednią ilość glukozy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja daję na 20l brzeczki ok 160-170g glukozy z fermentatora odlewam jakiś litr półtora i doprowadzam do wrzenia na gazie z glukozą jak się rozpuści wlewam do fermentatora i delikatnie mieszam potem już tylko w butelki na 40 warek jakoś granat mi się nie trafił ale chyba tylko dla tego że max stoją po jakieś 2-3 miesiące i są wypite ;)

Edytowane przez danol148
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy lepiej zrobić roztwór i przelać piwko z cichej właśnie do fermentora z kranikiem w której będzie roztwór wody z glukozą ?? jeśli tak jaka ilość glukozy i w ilu litrach wody to zrobić ?? aby nie mieć granatów a żeby piwo było odpowiednio nagazowane....

Pomóżcie koledzy określić odpowiednią ilość glukozy

Nic nie będę pomagać tylko podam link do Kalkulatora rezerwy brzeczki do refermentacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja daję na 20l brzeczki ok 160-170g glukozy z fermentatora odlewam jakiś litr półtora i doprowadzam do wrzenia na gazie z glukozą jak się rozpuści wlewam do fermentatora i delikatnie mieszam potem już tylko w butelki na 40 warek jakoś granat mi się nie trafił ale chyba tylko dla tego że max stoją po jakieś 2-3 miesiące i są wypite ;)

Nie czaję za bardzo tego kalkulatora.... jeśli dodam 170gram glukozy odleję litr i zagotuję żeby się glukoza rozpuściła a później wleje to do reszty mieszając będzie ok ?? mam niecałe 23 litry wartość początkowa BLG była tylko niecałe 8 a po odfermentowaniu 3. Zje...em trochę na początku dając za dużo wody stąd taka niska wartość brzeczki początkowej ale przy następnym piwku już będę mądrzejszy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czego nie rozumiesz w tym kalkulatorze? Gęstość brzeczki (na górze) wpisujesz odpowiednio 8 i 3, Pożądany poziom nasycenia - powiedzmy 2,3, objętość 23, temperatura przy rozlewie - sam musisz to wiedzieć. I ile otrzymujesz? Rozpuszczasz to w 0,5 l wody, albo jak Ci się chce to tak jak napisał danol148.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Nie wytrzymałem i otworzyłem po 2 tygodniach od zabutelkowania moją pierwszą brewkitową warkę Irish stouta od Muntons'a i smak nie był najgorszy chociaż dość spora gorycz i posmak drożdży który można było wyczuć zniechęciło mnie do otwarcia drugiej butelki.

 

Dzisiaj kupiłem sobie dla porównania Belfast-a i stwierdzam że to zupełnie nie ten sam smak Belfast jest lekko słodkawy taki posmak karmelowy i w ogóle prawie nie czuć w nim goryczy.... mam nadzieje że moja warka się jeszcze ułoży w końcu to dopiero 2 tygodnie jak leżakuje, a w poniedziałek na zabutelkowanie pójdzie drugi brewkit Real Ale od Coopers-a a później to już chyba zacieranie od września :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.