Skocz do zawartości

problem z fermentacją


Pierog

Rekomendowane odpowiedzi

no wiec stało się. 3 lipca 2011 moje pierwsze zacieranie... i raczej poległem totalnie ;( starałem sie z instrukcją zrobić pale ale, niestety temperatury słabo się trzymały. Jakoś wybrnąłem. filtracja poszła w miarę później wysładzanie i chmielenie. ale wyszło mi jedynie 9,5°Blg. powiedziałem trudno... dodałem drożdże safeale S-04 i po tygodniu sprawdzam a tam żadnej piany i 5,5°Blg :rolleyes: przedwczoraj tez sprawdzałem to było również tyle i teraz nie wiem co zrobić... ;(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

Napisz coś więcej. Czy robiłeś zgodnie z instrukcją (zakładam że zestaw kupiłeś w HB), w czym zacierałeś i jak zacierałeś, jak długo chłodziłeś, w jakiej temperaturze trzymasz fermentator itp.. Czy robiłeś próbę jodową na koniec zacierania? Może tu tkwi problem ze słabym Blg początkowym i odfermentowaniem.

Piszesz że robiłeś Pale Ale - otóż ja w sobotę też pierwszy raz zacierałem to samo piwko kupione w HB i nie mam jak na razie żadnych problemów. Blg początkowe 12 Blg jak w instrukcji, fermentacja ruszyła po 6 godz. od zadania drożdży, wczoraj patrzyłem i fermentuje całą parą (do momentu startu trzymałem w pokoju w ok 23 st., potem przeniosłem do piwnicy gdzie mam 17-18 stopni).

 

pozdrawiam i powodzenia życzę :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak. zestaw w HB.

Słód pilzneński jasny 4kg

Słód karmelowy jasny Carahell 0,2kg

Chmiel goryczkowy Marynka 30g

Chmiel aromatyczny Lubelski 30g

Drożdże piwowarskie SafeAle S-04

zacieram w garnku 40 litrowym na kuchence domowej.

14l wody do 72°C później zeszło do 65°C to starałem się utrzymać przez 30 min ale ciągle było powyżej 3-4 stopnie lub za mało. pozniej 72°C to 20 min. podgrzałem do 75, przefiltrowałem i wysłodziłem. wyszło 23 litry to wstawiłem do gara i chmieliłem jak w instrukcji. chłodziłem w wannie bo nie mam nic innego to zajęło 4h ;l wtedy sprawdziłem poziom blg to wyszło te marne 9,5.

fermentator trzymam w 17-18°C i tam dodałem drożdże z zestawu tak jak w instrukcji (rozsypałem po powierzchni i nie mieszałem)

próby jodowej nie robiłem ale widzę ze chyba będę musiał zacząć :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No robiliśmy podobnie, z tym że zacierałem w lodówce (z utrzymaniem temp. nie miałem problemów). 2 przerwę w 70-72 stopniach zrobiłem trochę dłuższą bo 30 min, ale to chyba nie powód słabego odfermentowania twojej warki bo robiłeś jak w instrukcji. Robiłem jednak próbę jodową, dużo czasu nie zajmuje a miałem pewność że jest ok.

Niech się bardziej doświadczeni koledzy wypowiedzą i coś doradzą. Na pewno pomogą :/.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Jestem raczej zielony ale widzę, że chyba nie zrobiłeś 2 rzeczy:

 

1. Dobre natlenienie piwa przed zadaniem drożdży

2. Uwodnienie drożdży - piszesz że rozsypałeś po powierzchni piwa a powinno się je rozpuścić w wodzie żeby "odtajały"

 

Żeby pobudzić fermentację koledzy na forum zalecają:

 

1. Poruszenie (ale bez przesady) fermentorem żeby wzruszyć drożdże

2. Dodanie cukru aby sprowokować fermentację

 

Proszę mnie poprawić jeżeli się mylę

 

Pozdro

Edytowane przez WielkiX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Jestem raczej zielony ale widzę, że chyba nie zrobiłeś 2 rzeczy:

 

1. Dobre natlenienie piwa przed zadaniem drożdży

2. Uwodnienie drożdży

 

Żeby pobudzić fermentację koledzy na forum zalecają:

 

1. Poruszenie (le bez przesady) fermentorem żeby wzruszyć drożdże

2. Dodanie cukru aby sprowokować fermentację

 

Proszę mnie poprawić jeżeli się mylę

 

Pozdro

Nie zrobienie tych dwóch rzeczy, tj uwodnienia drożdzy i natlenienia brzeczki nie ma nic wspólnego z osiągnięciem oczekiwanego Blg. Póki co mam za sobą raptem 5 zacieranych warek, ale przy każdej wydajnośc wyszła mi znacznie lepsza niż ta podana w instrukcji HB.

 

Problem leży tutaj raczej po stronie zacierania. A co dokładnie - nie odważę się mówic, bo moje doświadczenie jeszcze jest za małe. Póki co mam problemy z odfermentowaniem :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Spotter mi nie chodziło o osiągnięte BLG tylko właśnie o odfermentowanie, BLG uzyskał niskie bo miał słabą wydajność prawdopodobnie - do autora wątku - pilnowałeś BLG filtratu ? Może ściągnąłeś filtrat z mocno "rozcieńczonym" BLG ?

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestawy są zazwyczaj planowane na 20 l . Wyszło 23 czyli tu chyba jest pierwszy problem . temperatura skakała podczas zacierania , a może podskoczyła dużo bardziej niż udało Ci się odczytać z termometru , może słabo mieszane podczas warzenia . Co do napowietrzania to ja jak do tej pory wlewałem do fermentatora przez sitko i to wystarczało . Drożdże zawsze uwadniałem a z tego co wiem to znacznie poprawia ich start i dalsze działanie . Przy podgrzewaniu brzeczki zawsze palnik trzeba wyłączyć ciut przed temperaturą oczekiwaną ze względu na bezwładność całego układu to jest : palnik , kocioł , brzeczka, termometr .

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dużo wody nie dolewałem przy wysładzaniu. jedynie tyle żeby uzupełnić do 22-23 litrów przed chmieleniem i tyle wyszło. po chmieleniu zrobiło się 20 litrów ;p

tylko teraz nie wiem co z tym 5,5°Blg zrobić :(

Edytowane przez Pierog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odfermentowanie z 9,5 do 5,5 czy nawet 4 jest bardzo słabe. Przyczyna najprawdopodobniej leży w zacieraniu. Zrób test stopnia końcowego odfermentowania (pobierz 150-200ml piwa, dodaj 1-2g drożdży piekarniczych, potrzymaj w cieple (25-30°C) 2-3dni, zmierz ekstrakt) i sprawdź czy piwo nie zawiera skrobi (do kilku kropel piwa na białym talerzyku dodaj kroplę lub dwie roztworu jodu w jodku potasu (płyn Lugola) - niebieska barwa oznacza nie przerobioną skrobię)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WielkiX napisał/a:

 

Witam

 

Jestem raczej zielony ale widzę, że chyba nie zrobiłeś 2 rzeczy:

 

1. Dobre natlenienie piwa przed zadaniem drożdży

2. Uwodnienie drożdży

Robiłem to samo piwo - rozsypałem drożdże na powierzchni i ruszyły po 6 godzinach, więc nie w tym tkwi problem.

 

WielkiX napisał/a:

 

Zestawy są zazwyczaj planowane na 20 l . Wyszło 23 czyli tu chyba jest pierwszy problem .

Też się nie zgodzę. Filtrowałem do uzyskania 25 l - po gotowaniu i ostudzeniu brzeczka miała 12°Blg wiec to też nie powinno stanowić problemu. Według mnie źle poszło zacieranie - próba jodowa by to wykazała.

Ja bym jeszcze poczekał z kilka dni, przelał na cichą i potem w zależności od smaku piwa butelkował. Ewentualnie zrobił trochę syropu z cukru/glukozy i wlał do piwa żeby pobudzić drożdże i czekał.

 

Pierog a w jakiej temperaturze mierzyłeś Blg??

Edytowane przez ronin210
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14l wody do 72°C później zeszło do 65°C to starałem się utrzymać przez 30 min ale ciągle było powyżej 3-4 stopnie lub za mało. pozniej 72°C to 20 min. podgrzałem do 75, przefiltrowałem i wysłodziłem.

Najprawdopodobniej poszła ci za wysoka temperatura, zabiłeś wszystkie enzymy i słabo się zatarło.

Też kiedyś miałem coś takiego, piwo słabo odfermentowało, miało brzeczkowo-chlebowy smak i było "obmierzłe".

Zdecydowanie bezpieczniej jest zacierać klasycznie, stopniowo podnosząc temperaturę.

Warto zrobić test jak radzi jkocurek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i jak zrobi te testy to co ma dalej zrobić ?.

Test końcowego odfermentowania powie mu czy ma sens czekać dalej z fermentacją, przedsięwziąć jakieś kroki by ją ponownie uruchomić jeżeli końcowy ekstrakt będzie znacząco niższy od obecnego (np. dodać świeżych drożdży w fazie wysokich krążków). Obecność skrobi to już gorzej, bo nie dość, że piwo nie zejdzie niżej z ekstraktem to dodatkowo będzie nietrwałe, czyli do szybkiego wypicia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a dlaczego ta masa która tam się znajduje nie może ich skonsumować,a świeże miałyby na to ochotę,chodzi o inny szczep,bardziej żarłoczny ?.

ja bym to zostawił tak jak jest,bez żadnego grzebania,bo może ono przynieść więcej szkody niż pożytku .

pierog,powinieneś spróbować piwa przed przelewaniem na cichą,jak w smaku nie mdłe,to nie ma co robić ratujących operacji,zrobiłem parenaście piw o początkowym 9-10 blg,zjechały do 4-5 i na mój smak były w porządku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a dlaczego ta masa która tam się znajduje nie może ich skonsumować,a świeże miałyby na to ochotę,chodzi o inny szczep,bardziej żarłoczny ?.

Dość często sie zdarza, że drożdże dostały szoku i normalnie poszły spać. Świeże drożdże w fazie wysokich krążków są bardzo energiczne i pełne wigoru, praktycznie nie ma takiej brzeczki, której by nie ruszyły. Pod warunkiem, że są tam cukry fermentowalne. W tym akurat przypadku, może być tak że ze względu na zacieranie w wysokiej temperaturze takich cukrów nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.