Skocz do zawartości

Piwa fermentacji spontanicznej: lambik, flandryjskie


coder

Rekomendowane odpowiedzi

Chodzi mi o wysokość błony bakteryjnej jaka powstaje w czasie cichej.

 

U mnie na powierzchni niewiele się działo po dodaniu blendu Wyeasta - piany praktycznie nie było. Błona też jakaś spektakularna się nie pojawiła (ale podobno nie musi, to bardziej kwestia dostępności tlenu), ot trochę bąbli, jakiś filmo-nalot. Pewnie dopiero po przelaniu i dodaniu owoców coś się więcej zacznie dziać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info,

pozostaje zakup słojów i zabierać się do warzenia.

Chcę uwarzyć 2 warki po 20 litrów. Wspomniano wcześniej, że jedno opakowanie Wyeast Lamic poradzi sobie z 40 litrami na cichej. Co o tym sądzicie ? Czy pomimo zmniejszonej ilość na starcie, drożdże i bakterie namnożą się w trakcie na tyle, żeby "prawidłowo" przeprowadzić cichą ??

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie po pierwszej fermentacji w dwóch wiadrach zlałem ich zawartość do balona 50l i zadałem jedną paczką. Po jakimś czasie - miesiąc albo półtora zaczęły pojawiać się naloty na powierzchni. Grudki, błona, itd. Myślę że w tym czasie bakterie się mnożyły i pokazały się po uzyskaniu odpowiedniej biomasy. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można użyć butli 5 galonowych (18,9l) po wodzie. Wykonane są z poliweglanu i stosowane z powodzeniem w wielu krajach. Używane można znaleźć nawet za 10zł.

Edytowane przez galadh
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do mnie właśnie dojechał ten słój. Nie wiem jak sprawdza się w praktyce, ale sprawia dobre wrażenie i pewnie wezmę jeszcze ze dwa w przyszłości. Za te szelki bym nie nosił, bo jakoś średnio wierzę, że wytrzymają bujanie się z ponad 20kg i nie chcę się utwierdzać w tym przekonaniu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Na allegro są 2 rodzaje takich słoi, różniące się z tego co widzę zamknięciem.

 

http://allegro.pl/uniwersalny-sloj-balon-galon-dymion-na-wino-25l-s-i5043315817.html

http://allegro.pl/uniwersalny-sloj-balon-galon-dymion-na-wino-25l-nw-i5043317491.html

 

Jest tu jakaś różnica w wygodzie używania czy tylko czysto kosmetyczna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Druga wersja ma tylko inny system zamykania, w pierwszej dość szybko wysycha woda w zgałębieniu i trzeba dolewać, druga wersja ma mniejszy pojemnik na wodę - czy lepszy to nie wiem, popytaj Undeath, widziałem że kupił tą drugą wersje.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim słoju bardzo szybko z pojemnika znika woda... Zastawiałem się czy to nie sprawka psa, ale zabezpieczyłem na tydzień słój i faktycznie samo wysycha i raz na tydzień trzeba uzupełnić tą wodę. Za to do cichej nadają się idealnie ;) Słój obsłużył już 2-3 piwa i jest dość wygodny choć widzę, że wersja moja jest robiona trochę po kosztach - poszły mi paski do noszenia słoja i z zamknięciem stałym słoja trzeba uważać bo po kilkudziesięciu użyciach plastik na bank pęknie... Zobaczymy z czasem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jakiego rodzaju owoce nadają się do Lambica? Czy np. śliwki węgierki albo brzoskwinie mogą być? Mam ich zwykle dużo w ogródku i się marnują, a w tym roku postanowiłem, że zrobię Lambica. Myślałem jeszcze o winogronach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiego rodzaju owoce nadają się do Lambica? Czy np. śliwki węgierki albo brzoskwinie mogą być? Mam ich zwykle dużo w ogródku i się marnują, a w tym roku postanowiłem, że zrobię Lambica. Myślałem jeszcze o winogronach.

 

Myślę, że każde z tych owoców będą dobre do zrobienia Fruita. Śliwki spotęgują na pewno kwaśny smak, ale myślę że to też bardzo dobra opcja. Stosunek owoców 1kg-3-3,5l piwa

Typowy Kriek jest z wiśniami, do Fruitów dodaje się najróżniejszych owoców. Polecam dodatek truskawek. Próbowałem też czarnej porzeczki i wynik bardzo zadowalający.

Na cichą polecam Wyeast 3278 Belgian Lambic Blend

 

Edit: Śliwki porozcinaj, ale nie dryluj. Zostaw z pestkami.

Edytowane przez vettis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiego rodzaju owoce nadają się do Lambica? Czy np. śliwki węgierki albo brzoskwinie mogą być? Mam ich zwykle dużo w ogródku i się marnują, a w tym roku postanowiłem, że zrobię Lambica. Myślałem jeszcze o winogronach.

 

 

Powinieneś już go uwarzyć. Przefermentować (S-33) zlać do balona i zadać mieszankę Wyeast. A po pojawieniu się owoców późnym latem/ początkiem jesieni dodać owoce i potrzymać je do lutego 2016, wtedy rozlać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z dosładzaniem bym uważał. To że dany cukier jest nieferermentowalny dla drożdży piwowarskich nie znaczy, że pozostałe organizmy z blendu lambikowego też nie będą w stanie sobie z nim poradzić. Ale tu niech się wypowie ktoś mający większe doświadczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dosładzam czasem kwas chlebowy ksylitolem, dziwna sprawa,ale to ustrojstwo jest bakteriobójcze (zresztą później przeczytałem,że wciera się go w zęby,właśnie w tym celu), no więc  jak dałem 300 g na 25 l kwasu to z kwasu zrobił osie piwo,prawie kompletnie się nie skwasiło,normalnie kwasi się w 24 godz. być może inne bakterie też zostaną wybite przez ten cukier,ale to trzeba by sprawdzić na sobie ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam pytanie odnośnie pobierania pracującego lambika w celu zaszczepienia nowego. Kiedy to najlepiej zrobić i w jaki sposób ? Będę miał dwa balony 10 i 15 litrów. Jeden z nich dostanie owoce jak przyjdzie sezon. O ile domyślam się że wystarczy pobranie po prostu wężykiem jakiejś ilość lambika i dodanie do nowego , to nie wiem właśnie kiedy to najlepiej zrobić i ile pobrać do zaszczepienia około 20 litrów nowego ( po fermentacji normalnymi drożdżami ) lambika.

Edytowane przez pepek84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.