Skocz do zawartości

Piwa fermentacji spontanicznej: lambik, flandryjskie


coder

Rekomendowane odpowiedzi

moje robaczki startowały bardzo długo, ale może dlatego że były stare, możesz rozbić wcześniej i najwyżej przetrzymasz parę dni w lodówce, moje startowały tydzień.

 

Moje od wtorku starują i lekko spuchły, wygrzewam pod lampką, a tak tylko pytam, bo to mieszanka jest i byłem ciekaw.

Poza tym na opakowaniu mam datę AUG2010, więc sobie poczekam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na cichą, podejrzewam że chyba w takim przypadku nie muszą się w pełni aktywować??

 

ja tak zrobiłem. Nie do końca się aktywowały, ale dałem je na cichą. Było to w kwietniu i nadal pracują więc chyba dają radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Cześć,

 

Mam pytanie jaki zapach wydziela Lambic po paru miesiącach fermentacji? Mój na mieszance Wyeast Lambic Blend fiołkami nie pachnie, a raczej czymś odwrotnym, wali skunksem, ale za to w smaku bardzo dobry ;)

Edytowane przez vettis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Hej, przymierzam się w niedługim czasie do rozlania mojego Framboise z truskawkami ;) Mam zamiar rozlać do typowych bączków 0,33l, mam nadzieję, że wytrzymają.

Pytanie jest jak z refermentacją? Na pewno nie chodzi mi o szybkie nagazowanie, ale żeby w ogóle się nagazował 1-1,5 roku. Dodaje się gęstwę w celu szybkiego nagazowania i potem leżakowanie czy wystarczy sam środek do refermentacji i wolna karbonizacja. Ile dać surowca do refermentacji? Jak do standardowych piw czy może więcej, mniej?

Myślałem 2-2,5g - 0,33l i leżakowanie 1-1,5 roku.

Kto ma doświadczenie przy rozlewie takich piw, niech się odezwie. Będę wdzięczny ;)

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swójego krieka butelkowałem z podobną ilością cukru, dodałem suchych drożdzy.

Teraz po roku nagazownie jest spore.

Natomiast zabutelkowałem też kilka butelek lambika, każda butelka z jednym cukierkiem mistrza sladka, bez drożdzy.

Nagazowały się znacznie póżniej, ale teraz nagazowanie jest podobne jak w krieku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 1 rok później...
  • 8 miesięcy temu...

Przypominam miłośnikom lambików owocowych, że sezon truskawkowy w pełni :):beer:

 

Nawet nie odszypułkowujesz truskawek? :D

 

no nie chciało mi się, nie wiem czy ma to jakieś znaczenie

owoców do tej pory w żaden sposób nie przygotowywałem choć wiem, że może się zdarzyć z tego coś niespodziewanego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z racji tego, że refermentacja trwa długo, czy miałoby sens użycie do tego drożdży fermentisa F2, które w teorii do tego są?

 

nie wiem czy post został napisany w odpowiednim wątku ?

ja nie daje drożdzy do refermenatcji lambików

w piwach fermantacji spontanicznej, myślę, że bardziej prawdopodobne jest przegazowanie niż problem z niedogazowaniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Pytanie do bardziej doświadczonych. Czy jedna fiolka/saszetka kultury lambikowej dodana na cichą do 40l piwa zda egzamin, czy też lepiej zaopatrzyć się w dwie?

 

Ja bym dał jedną saszetkę i się nie przejmował choć powinno się dać dwie :)

(aby proopcje mikroorganizmów były zrównoważone).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do bardziej doświadczonych. Czy jedna fiolka/saszetka kultury lambikowej dodana na cichą do 40l piwa zda egzamin, czy też lepiej zaopatrzyć się w dwie?

 

Wystarczy jedna (nie robić startera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czy lambica można zaszczepić poprzednim lambikiem, który już fermentuje kilka miesięcy? Chodzi mi oczywiście o drugą fermentację, bo burzliwą mam zamiar przeprowadzić normalnie. Jeśli tak, to jaką ilość użyć?

Czy lepiej nie kombinować i użyć świeżej mieszanki lambikowej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy lambica można zaszczepić poprzednim lambikiem, który już fermentuje kilka miesięcy? Chodzi mi oczywiście o drugą fermentację, bo burzliwą mam zamiar przeprowadzić normalnie. Jeśli tak, to jaką ilość użyć?

Czy lepiej nie kombinować i użyć świeżej mieszanki lambikowej?

 

Ja bym dodał nieco poprzedniego lambika, robiłem już tak.

Dodawałem też krieka z butelki i też było ok. Gdzieś około 0,3 litra.

 

Efekty i tak do końca nie są do przewidzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.