Skocz do zawartości

Nieopłacalność zestawów surowców ze słodów.


leech

Rekomendowane odpowiedzi

zapewne masz rację.

Ale to jest wg mnie oczywiste, bo przecież skompletowanie odpowiedniej receptury i podzielenie składników też jest swoistą usługą.

Sprawa porównania cen zaczyna byc klarowna, gdy zakupisz większe ilości słodów. Dla porównania worek 50 kg strzegomskiego pilznańskiego to koszt ok. 150 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nieopłacalność, można by dyskutować. Owszem wychodzi trochę drożej ale po pierwsze dostajesz zapakowany gotowy zestaw, tylko wrzucić do gara i zacierać (no ew. ześrutować), do tego łopatologiczną instrukcję jak dany styl uwarzyć, więc płacisz więcej za wygodę. A jak chcesz sam odważać słody, kompletować chmiele i układać receptury to nic nie stoi na przeszkodzi. W piwowarstwie domowym masz pełną wolność, jak zażyczysz sobie nawet piwa zacieranego razem z schabowym i kapustą kiszoną to nikt ci wyprodukowania takiego wynalazku nie zabroni :beer:

Edytowane przez Marmur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy coś źle liczę ale wychodzi mi, że tańszy jest zakup wszystkich składników osobno?

Odkrycie godne co najmniej Paszportu Polityki, a jeśli policzyłbyś jeszce po cenach słodu kupionego prosto w słodowni,

w ilości powiedzmy 2 ton - to dopiero byłoby taniej... :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszą warkę robiłem z zestawu surowców z puch. Wychodziło taniej niż kupowanie wszystkiego osobno więc pomyślałem sobie, że ideą zestawów jest niższa cena. Dlatego zdziwiłem się, że przy zakupie zestawu ze słodów wychodzi drożej i tym bardziej mnie to dziwi, że kupując osobno, sklep też musi odważyć zamawianą przeze mnie ilość. Argument z dołączoną instrukcją, czyli skserowanym świstkiem :beer:, mnie nie przekonuje.

 

Nieopłacalne czytaj mniej opłacalne.

Edytowane przez leech
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko aby wyszukać sobie recepturę musisz poświęcić trochę czasu, trochę się już znać, przebrnąć przez dziesiątki receptur po czytaniu których będziesz miał mętlik w głowie i dalej nic nie będziesz wiedział. :beer: Czas też kosztuje.

 

Co jest w tym dziwnego, że sklep musi odważyć? Przecież słodownie nie sprzedają gotowych zestawów.

Edytowane przez jacer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jest to jak najbardziej logiczne, że w zestawie kosztuje więcej. Przecież nie od dziś wiadomo, że gdy się kupuje więcej (czytaj -> w większym opakowaniu, np. 2l Coli, Proszek do prania 10kg itp.) to cena na jednostkę wychodzi znacznie taniej (mimo, że kupujesz więcej i płacisz więcej). I tak samo jest z zestawami. Kupujesz mniejsze ilości, więc płacisz więcej. Gdybyś od razu zamówił sobie 25kg pilzneńskiego, to cena na 1kg wyszłaby Ci znacznie niższa. No ale gdy kupuje się więcej, to istnieje ryzyko, że się wszystkiego nie wykorzysta i częśc się zmarnuje (np. gdy kupuj 2 Coli, to zazwyczaj 0,5l trafia w zlewie, bo już jest tak rozgazowane, że się nie nadaje do picia. Dlatego kupuje tylko 1l butelki), a wtedy cena za 1kg wykorzystanego rośnie. Bo jeżeli np. kupisz 25kg za 100,- PLN, to za 1 kg wychodzi 4,- PLN. Ale jeżeli wykorzystasz tylko 20kg a 5kg Ci się zmarnuje, to wtedy już jest 5,- PLN/kg. A w zestawie nie masz tego problemu - wszystkie jestodmierzone i gotowe do zrobienia.

 

A poza tym - jeżeli nie chcesz i Ci się nie opłaca, to nie kupuj i w sumie nie rób problemu, bo później przyjdą inni młodzi, przczytają to i będą miec totalny mętlik w głowie! Moim zdaniem zestawy są super dla początkujących, bo nie muszą się martwic o przepisy itp. jak również mogą wypróbowac wiele stylów i zobaczyc, co im najbardziej odpowiada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W piwowarstwie domowym masz pełną wolność, jak zażyczysz sobie nawet piwa zacieranego razem z schabowym i kapustą kiszoną to nikt ci wyprodukowania takiego wynalazku nie zabroni :)

E tam, napewno znajdzie się ktoś kto będzie mówił o niezgodności ze stylem, albo o świętym prawie czystości piwa 1516 w którym nie mieści się zasyp schabowy... :):beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spotter nie chodzi o zakup większej ilości tylko takiej samej ilości, która osobno wychodzi taniej.

Robisz problem z niczego.

Kup sobie słód po 100g (chyba tylko w Browamatorze), chmiel po 15g (żaden sklep tak się nie bawi) i nie zawracaj ludziom głowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spotter nie chodzi o zakup większej ilości tylko takiej samej ilości, która osobno wychodzi taniej.

Podchodzisz do tematu z niewłaściwej strony. Stworzenie receptury i zestawu surowców, poprzedzone jest latami nauki, pracy i doświadczeń. Sklep sprzedający zestaw surowców, gwarantuje uzyskanie piwa o parametrach przewidzianych dla danego stylu, można mieć uzasadnione pretensje i roszczenia, gdyby było to niewykonalne. Kupując "luzem" słody, nikt nie będzie gwarantował piwa o określonych parametrach.

Edytowane przez bogdan62
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś przeliczyłem to dla HB - wychodziło identycznie. Nie wiem jaki jest stan aktualny.

 

Sklepy nie sprzedają np 2,7kg pilzneńskiego, tylko 1, 5, 25 kg, więc potem trzeba myśleć co dalej...

Wyjściem jest konkretny plan i kupno surowców z góry na np. 10 warek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co wy ludzie tacy nerwowi. Sklepy biorą 20-25% więcej za samo odważenie składników ale niech będzie, że to cena za "stworzenie receptury i zestawu surowców, poprzedzone latami nauki, pracy i doświadczeń" :beer:

Coś Ty taki sknera? Żałujesz ludziom zarobku?

 

Kup sobie słody, receptury masz na stronach sklepów, zacieranie znajdziesz na forach i będziesz miał zestawy sklepowe taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na razie warzę tylko z zestawów. Jest taniej niż kupowanie koncernowych produktów o walorach smakowych nie wspomnę.

Zestawy są może mniej opłacalne, ale żeby kupować osobno różne słody trzeba sobie zorganizować magazyn słodów i kupić od razu większe ilości. Sklepy chyba nie odważają np. 0,3 kg jakiegoś słodu, albo 10g chmielu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś Ty taki sknera? Żałujesz ludziom zarobku?

 

Kup sobie słody, receptury masz na stronach sklepów, zacieranie znajdziesz na forach i będziesz miał zestawy sklepowe taniej.

Z Poznania w końcu jestem :) Zrobiłem tak jak napisałeś. Zamykam się już bo mnie lobby sklepowe przeklnie :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na razie warzę tylko z zestawów. Jest taniej niż kupowanie koncernowych produktów o walorach smakowych nie wspomnę.

Zestawy są może mniej opłacalne, ale żeby kupować osobno różne słody trzeba sobie zorganizować magazyn słodów i kupić od razu większe ilości. Sklepy chyba nie odważają np. 0,3 kg jakiegoś słodu, albo 10g chmielu.

Dokładnie!

Mam w mieście 2 sklepy to i bez problemu kupuję po kilogramie słodu. Podstawowe kupuję po 5 kg.

W przypadku wyprzedaży podstawowych skusze się na worek. Przy mojej częstotliwości warzenie (1-2 razy w miesiącu) w zupełności mi to wystarcza.

 

Browamator sprzedaje słód na gramy, minimalne zamówienie to 50g.

 

Z chmielem jeszcze nikt tak się nie bawi ale kto wie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś Ty taki sknera? Żałujesz ludziom zarobku?

 

Kup sobie słody' date=' receptury masz na stronach sklepów, zacieranie znajdziesz na forach i będziesz miał zestawy sklepowe taniej.[/quote']

Z Poznania w końcu jestem :) Zrobiłem tak jak napisałeś. Zamykam się już bo mnie lobby sklepowe przeklnie :beer:

Od razu zauważyłem lokalizację ale nie chciałem wypominać. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi drodzy doświadczeni piwowarzy kiedy to ostatni raz warzyliście piwo z zestawów... no właśnie, większość z was (doświadczonych) odpowie że dawno temu i o to chodzi. Myślę sobie że zestawy stworzono po to by wciągnąć do piwowarstwa jak najwięcej ludzi lubiących dobre piwo. Masz młody piwowarze odmierzone surowce, instrukcję i próbuj samodzielnie zrobić dobre piwo - a zestaw praktycznie gwarantuje 100% sukcesu jeśli zastosuje się podstawowe środki higieny i stosowanie się do instrukcji. Według mnie warto dać kilka złotych więcej i spróbować czy produkcja własnego piwa mi się w ogóle podoba czy nie, jeśli tak to wtedy zaczyna się myśleć o wymyślaniu własnych receptur i kupowaniu odpowiedniej ilości produktów. Nie wiem czy ja zacząłbym robić piwo jak by nie było zestawów. Zrobiłem dopiero cztery warki, jedną z nachmielonego brew-kita i trzy zestawy z suchych ekstraktów - teraz widzę że mi się to podoba i po wakacjach zaczynam robić piwo z wszystkimi etapami, ale już nie z zestawów.

Więc nie ma co narzekać na cenę tylko się trzeba cieszyć że takie zestawy istnieją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem leech zauważa to zjawisko, i słusznie ma dylemat. Ja go popieram.

Mnie również dziwi to zjawisko i postaram się przekonać do mojej racji na prostych przykładach.

1.Idziemy do restauracji spod znaku M, zamawiamy kanapkę, frytki, napój, wszystko osobno i płacimy. W zestawie mamy taniej!

2. Na zakupach, wyżej wspomniany napój, kola kosztuje powiedzmy 5zł, a zestaw kola, sprajt, fanta i tonik kosztują przypuśćmy 18zł, gratis dostajemy szklankę.

Zawsze ktoś musi podać, zapakować itd, a jednak w zestawie wychodzi taniej, a w sklepach piwowarskich odrobinę drożej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włączę się w temat. Przeliczyłem zestaw Bitter nieśrutowany z BA. Wyliczenia z obowiązkowymi minimalnymi ilościami, które można kupić w detalu.

Zestaw Bitter koszt: 42zł.

24zł (4kg) - pale ale Weyermann - 3,2 kg,

6zł (1kg) - słód monachijski typ II Weyermann ? 0,25 kg,

1,5zł - słód karmelowy ciemny Caraaroma? - 0,15 kg,

4zł - chmiel goryczkowy Challenger - 30 g (granulat),

10zł (100g)- chmiel aromatyczny East Kent Goldings - 30 g (granulat),

9,5zł - Safale S-04

Daje to 55zł. W nawiasie minimalne ilości dostępne w sklepie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.