Skocz do zawartości

Smocza Głowa Amber Ale


yapko

Rekomendowane odpowiedzi

Nie znalazłem odpowiedniego wątku...

Niektórzy mam nadzieję pamiętają takie piwo, było warzone na wypożyczonej linii browaru Relaxpol w Krakowie, serwowane w pubach z kranu i dostępne w butelkach. Dość szybko nastąpił konflikt miedzy Browarem Stary Kraków a Relaxpolem i po rozstaniu podróbka tego piwa była warzona w Relaxpolu a teraz jego spadkobiercą w pewnym sensie jest Zawiercie Bursztynowe.

 

Oryginalne piwo było bardzo ciemno bursztynowe, z mocna pianą, goryczką i aromatem chmielowym. Mimo amerykańskiego rodowodu chmielenie było raczej angielskie. Tyle pamiętam, wtedy dla mnie to był Bitter ale trochę się nauczyłem i wiem że parę cech nie pasuje do Bittera, raczej "American Amber Ale" podpadajace pod IPA.

 

Pytanie czy ktoś wie jakie były chmiele, słody i w ogole jak piwo było warzone i jak je sklonować. Ja bym stawiał na pilzneński + słody bursztynowe, angielskie chmiele i drożdże chyba że polskie chmiele były w użyciu?

 

Będę warzył bardziej gorzkiego Bittera na bazie Phoenix i EKG i barwiony Crystal 200 to poównam ale SGAE była chyba bardziej ekstraktywna niz 10-11 BLG? Moze ESB z zestawu HB troche zmodyfikowane to byłoby to??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To piwo jest dalej dostępne np. w Szynku na Kazimierzu (oczywiście z Zawiercia). Jest dość wierne temu co było warzone na Borkowskiej, tak przynajmniej mi się wydaje. Trzeba wpaść porównać ;)

Co do receptury - na pewno mocne chmielenie. To pierwsze co czuje się w tym piwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Dzisiejsza degustacja Ataku Chmielu wyznaczyła mi nowy kierunek w klonowaniu Smoczej Głowy. Dla mnie Smocza Głowa to było 80% Ataku Chmielu po prostu.

 

Ataku chyba jeszcze nie piłem (pamiętał bym), ale co do Smoczej Głowy to najlepiej jakby wypowiedział się piwowar we własnej osobie. Z tego co pamiętam była chmielona polskimi chmielami oraz chmielona na zimno. Słody też były polskie, bo z takich korzystał Relakspol. Drożdże US-05. Zatem każdy może próbować stworzyć takie piwo.

Edytowane przez e-prezes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ataku chyba jeszcze nie piłem (pamiętał bym), ale co do Smoczej Głowy to najlepiej jakby wypowiedział się piwowar we własnej osobie. Z tego co pamiętam była chmielona polskimi chmielami oraz chmielona na zimno. Słody też były polskie, bo z takich korzystał Relakspol. Drożdże US-05. Zatem każdy może próbować stworzyć takie piwo.

 

O! I o taka odpowiedź mi chodziło latem 2011 :) Słody zwyczajnie pilzneński + karmelowy pewnie a chmielenie to trzeba poeksperymentować. Może Marynka na zimno... Dzieki :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O! I o taka odpowiedź mi chodziło latem 2011 :) Słody zwyczajnie pilzneński + karmelowy pewnie a chmielenie to trzeba poeksperymentować. Może Marynka na zimno... Dzieki :beer:

 

Widziałem się w weekend z Tomkiem Jabłońskim, ale o recepturę nie pytałem - zwyczajnie zapomniałem. Niemniej Smocza Głowa jeszcze nie powiedziała ostatniego słowa, więc ujawniać nie będziemy.

 

Z wywiadu jakiego Tomek udzielił w 2005 roku dla miesięcznika Agro Biznes można wyczytać: "będzie to (...) amber ale (...) z użyciem słodu pilsneńskiego, karmelowego jasnego i ciemnego, a może też monachijskiego, zbalansowane umiarkowaną goryczką 27 IBU, którą dostarczą najlepsze chmiele polskie typu marynka oraz jeden z najlepszych chmieli na świecie - lubelski."

 

Wydaje mi się, że brawę SG można uzyskać z pilsneńskiego + karmelowe lub monachijskiego + karmelowy jasny. Nasz strzegomski karmelowy jasny ma dość intensywną barwę. Co do goryczki to wydaje mi się, że była większa, choć zmieniała się i była w przedziale 25-40 tak jak winno być w stylu american amber ale. Do chmielenia na zimno jednak bardziej widziałbym lubelski. Oczywiście wszystkie składniki winny być świeże :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A ja sobie taką recepturę sprawiłem i sprawdzę ją następnym razem:

 

Zasyp:

3 kg pilzneński 2,5-5 EBC

1 kg monachijski 10-27 EBC

0,25 kg karmelowy jasny 80-150 EBC

0,1 kg karmelowy ciemny 540-850 EBC

 

słody strzegomskie; karmelowe wrzuciłbym nieco później np. 15 minut przed końcem.

 

Zacieranie:

Infuzyjne ~60' w temp 67 stopni C

podgrzanie do 78 st. i koniec

 

Chmielenie:

15 g Marynka granulat 9% AA na 60'

10 g Sybilla granulat 6,2% AA na 30'

10 g Sybilla granulat 6,2% AA na 15'

25 g Lubelski granulat 3,9% AA na 1'

 

Dodatkowo dodam na zimno 15 g Lubelski granulat.

 

Drożdże: US-05

 

Powinno wyjść 20 litrów 12 BLG

 

 

 

[edit]

Można spokojnie ograniczyć monachijski do minimum i koniecznie ograniczyć chmielenie poniżej 30 IBU.

Edytowane przez e-prezes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 7 miesięcy temu...

Pierwsze nalanie w Non Iron w Krakowie.

 

Pozdrawiam smoczo.

 

Przepis dla tych co tesknia"

 

Slod pilznenski slowacja

Slod monachijski Strzegom

Karmel jasny 100 EBC Strzegom

Karmel ciemny 400 Ebc Strzegom

 

Cmiel Marynka/Lubelski 50/50

60min

10min

3min

0min

Safale s-04

 

Rszta jest tajemnica.

Pozdrawiam smoczo.

post-5381-0-59656600-1352977627_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Fajnie, wymyślę coś podobnego na surowcach które mam. Udanej warki i napisz jak wyszło!

 

Na razie było pierwsze podejście, niekoniecznie udane. Po filtracji okazało się, że zbyt głęboko odfiltrowałem i wyszło 9,5 blg. Fajny biterek wyszedł, ale to nie Smocza Głowa :D

Spróbuję drugi raz i tym razem na S-04. Wtedy na WLP001 California Ale Yeast - White Labs

Edytowane przez e-prezes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuję drugi raz i tym razem na S-04. Wtedy na WLP001 California Ale Yeast - White Labs

a nie szkoda Ci kasy na WLP001, ponoć to ten sam szczep co US-05. Chociaż osobiście wolę WLP090 Sandiego Super niż US-05

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuję drugi raz i tym razem na S-04. Wtedy na WLP001 California Ale Yeast - White Labs

a nie szkoda Ci kasy na WLP001, ponoć to ten sam szczep co US-05. Chociaż osobiście wolę WLP090 Sandiego Super niż US-05

 

Moim zdaniem piwa z pierwszej partii po uwodnieniu nie są tak dobre jak WLP001. Dopiero gęstwa daje w pełni zadowalające efekty.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuję drugi raz i tym razem na S-04. Wtedy na WLP001 California Ale Yeast - White Labs

a nie szkoda Ci kasy na WLP001, ponoć to ten sam szczep co US-05. Chociaż osobiście wolę WLP090 Sandiego Super niż US-05

 

Planowalem kilka piw na nich, więc wolałem płynne. Słabo startowały, bo były grubo po terminie. Wolę US-05, ale nie miałem. Zgodnie z sugestią Tomka następnym razem będą S-04.

Edytowane przez e-prezes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Pierwsze nalanie w Non Iron w Krakowie.

 

Pozdrawiam smoczo.

 

Przepis dla tych co tesknia"

 

Slod pilznenski slowacja

Slod monachijski Strzegom

Karmel jasny 100 EBC Strzegom

Karmel ciemny 400 Ebc Strzegom

 

Cmiel Marynka/Lubelski 50/50

60min

10min

3min

0min

Safale s-04

 

Rszta jest tajemnica.

Pozdrawiam smoczo.

Ile IBU miała oryginalna receptura?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy na jakim etapie rozwoju marki. Z tego co pamiętam z tamtych czasów to było 28 IBU (we fragmencie tekstu z wywiadem z początku działalności Tomek wspomina o 27 IBU - patrz powyżej), ale nie wiem czy to było już po korektach czy przed.

Edytowane przez e-prezes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtedy to był szok, ale na dzisiejsze standardy nie byłoby nawet zbytnio gorzkie. Robiłem kilka prób tej receptury i dobrze się sprawdza do picia. Brakuje rzeczywiście aromatu, ale z prawie rocznych granulatów ciężko uzyskać dobry efekt. Czekam na nowe zbiór i zrobię z szyszkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cmiel Marynka/Lubelski 50/50

60min

10min

3min

0min

Czy to oznacza, że do wszystkich dawek używany był mix tych dwóch chmieli w stosunku pół na pół?

 

A jakie BLG miał oryginał? 12,13?

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blg 12 % wag było na etach. Relakspol odfermentowywał do 5,5, ale BSK do 4,8% alko.

 

Z tego co pamiętam z rozmów z Tomkiem był to mix chmieli. O ile się nie mylę w oryginale były szyszki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.