Skocz do zawartości

Pierwsze zacieranie doradźcie


Rekomendowane odpowiedzi

witam chce uwarzyć 1 warke i odrazu zaczynam od zacierania bo troche poczytałem i to nie jest skomplikowana cynność mam jednak pytanie co polecacie na 1 warke ja myśle nad

4kg słód pilzneński

0.5kg słód wiedeński

30g chmiel marynka

30g chmiellubelski

pytanie czy to dobre rozwiązanie i jak zacierać?? drożdże s-33 albo us-05 może wiedeński zastąpić pszennym?? fermentować chce w około 15-16 °C a po zabutelkowaniu odstawie do pomieszczenia o temp. 8-10 stopni prosze o porady doświadczonych piwowarów pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepis OK. Zacieraj np 20min w 64°C i 30min w 72°C. Chyba, że chcesz więcej alkoholu to wtedy wydłuż pierwszą przerwę. Lub zacieraj jednotemperaturowo - jeszcze prościej. Po butelkowaniu zostaw kilka dni w temperaturze pokojowej i później przenieś do zimnego - szybciej się nagazuje.

Edytowane przez grzechu_k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok a jak długo chmielić?? moge zrobić pierwszą przerwe 30 min w temp 64 i 40 min w temp 72 ?? i czy mam na coś zwrucić szczególną uwaga poza dezynfekcją itp bo to podstawa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok a jak długo chmielić?? moge zrobić pierwszą przerwe 30 min w temp 64 i 40 min w temp 72 ?? i czy mam na coś zwrucić szczególną uwaga poza dezynfekcją itp bo to podstawa

Chmielić 70 minut od początku marynka , w 50 minucie 15gr lubuskiego i w 65minucie 15gr lubuskiego.

Uważaj na muszki owocówki podczas chłodzenia , to zmora lata i jesieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chmielenie:

http://www.wiki.piwo.org/index.php/Chmielenie

Ewentualnie wykorzystaj jakikolwiek przepis (na przykład po przeczytaniu jakiegoś tematu w "degustacja piw domowych")

i czy mam na coś zwrucić szczególną uwaga poza dezynfekcją itp bo to podstawa

Zwróć uwagę, żeby się dobrze bawić. Nie stresuj się za mocno. :smilies:

 

Edit:

Możesz chmielić tak jak napisał bubuś.

Edytowane przez grzechu_k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja uważam, że jakichkolwiek drożdży użyje będzie zadowolony. W tej temperaturze powinny poradzić sobie oba szczepy. Dla pewności można na koniec fermentacji (na 2-3 dni) przenieść do cieplejszego, żeby nie było kuku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam się, że nie miałem kontaktu z us-05, ale na forum większość osób miała problem z utrzymującą się warstwą piany/drożdży na powierzchni pomimo zakończenia fermentacji. A właśnie na wypadek takich problemów zaproponowałem przeniesienie fermentatora do cieplejszego pomieszczenia pod koniec fermentacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tych dwóch szczepów lepszym do fermentacji w 15 stopniach jest S-33, ale nie ma co oczekiwać dobrego odfermentowania. Sam nie używałem, ale z relacji innych wynika, że w powyzszej temperaturze dobrze sprawdzą się Danstar Nottinham. Dla osoby której smak domowego piwa, to nowość, a smak ugruntowany na wysoko odfermentowanych piwach dostępnych w sprzedazy, ważne aby skupić się na dobrym odfermentowaniu i uniknięciu zbytniej treściwości piwa. Przy zdecydowaniu się na S-33 sugeruję długą przerwe w temp. 63 stopni i krótką (symboliczną) w temp. 72 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to dam s 33 a co do przepisu to dobre piwko z tego wyjdzie?? czy coś innego doradzacie?? i tylko 2 przerwy??

Im mniej przerw na poczatek tym lepiej. Opanuj sprzet i proces a wtedy bierz sie za cos trudniejszego.

Jak sie nic stanie po drodze to z piwa bedziesz zadowolony :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to dam s 33 a co do przepisu to dobre piwko z tego wyjdzie?? czy coś innego doradzacie?? i tylko 2 przerwy??

Osobiście jestem zwolennikiem US-05. S-33 nie spełniły moich oczekiwań. Raczej pożegnałem się z tymi drożdżami. Opisywana wcześniej piana po fermentacji burzliwej jest dla mnie wielce pożądana. Z niej pozyskuję dobrą gęstwę do kolejnych warek, gęstwa US-05 z dna nie była już tak dobra, ze względu na obecność truposzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to dam s 33 a co do przepisu to dobre piwko z tego wyjdzie?? czy coś innego doradzacie?? i tylko 2 przerwy??

Przy tych niskich temperaturach i takim zasypie wyjdzie całkiem dobre kolońskie. Ja bym zmniejszył ilość marynki do 20gr.

2 przerwy 40/20.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok to tak zrobie a ile fermentować i ile dodać glukozy na refermentacje i jak długo musi leżakować takie piwko dzięki wszystkim za cenne informacje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie offtopa, ale muszę: funekp proszę, używaj kropek, przecinków, czasami wielkich liter.

 

Co do czasu fermentacji - ja nie chcąc zlewać na cichą robię tak, że gdy przestanie pracować intensywnie to czekam kilka dni i mierzę blg. Po dwóch dniach znowu i tak dalej. Na ogół pszenice fermentują u mnie ok. 8-10 dni w 17 stopniach.

Tymniemniej -cichą warto zrobić przy większości piw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.