Skocz do zawartości

Ilośc warek z 11kg butli


Spotter

Rekomendowane odpowiedzi

Tak jak w temacie - na ile wam wystarcza 11kg butla z gazem? Taborety gazowe mają podane, że zużywają 570g/h, przy czym średnio przy jednej warce grzeję w sumie jakieś 3-3,5h, ale przy gotowaniu nigdy na fulla (żeby wrzało, ale nie jak szalone). Zastanawiam się, bo nie chciałbym miec stuacji, że w połowie robienia warki zabraknie mi gazu - a to byłby klops :ble:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lub mieć drugą butlę w pogotowiu. Zawsze mam pełną drugą butlę na wszelki wypadek. Licz się z tym, że to duży palnik i ciężko jest całą butlę wykończyć na taborecie. Pod koniec płomień słabnie i trzeba potrząsać, albo przewracać na bok, lub miska z zimną wodą itd. Ja wtedy przepinam na nową, a tą podpinam do kuchenki i jeszcze dużo można z niej korzystać na mniejszym palniku. Ja robię teraz około 7-10 warek po 28l i dodatkowo używam też przy odkażaniu butelek itd. Mam gar emaliowany 50l, z tego co ostatnio rozmawiałem z elroyem to jemu wystarcza na około 3 warki 45l, tyle że on grzeje w kegach, a to już inne przewodnictwo cieplne i inne gabaryty - keg wąski i wysoki, mój garnek niski i szeroki. Inaczej się grzeje. Więc to również musisz wziąć pod uwagę. Najlepiej jak sprawdzisz sam. Ja mam tak, że jedną butlę mam swoją, a drugą wypożyczoną ze sklepu. Może masz jakiś zaufany sklep, gdzie na przód będziesz mógł wziąć drugą butlę, a za pare dni im oddać pustą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na butli powinna byc podana waga butli bez gazu. Tak wiec sprawdz ile wazy calosc, odejmij wage butli i bedziesz wiedzial ile zostalo gazu.

Zrob to przed warzeniem piwa i po a bedziesz wiedzial ile mniej wiecej gazu idzie na warke. U mnie to sie sprawdza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie z tymi butlami to jest kłopot. Musiałem na początku kupic nową by od razu wymienic na pełną (nie swoją już). Nigdzie nie chcą sprzedac gazu z butlą za kaucją a to by mi najbardziej odpowiadało. Bo średnio mi się uśmiecha kupowac kolejną butlę, ale to by było najwygodniejsze. Póki co zrobiłem 4 na jednej butli i spadków ciśnienia nie zauważyłem. Zastanawiam się, czy po 5 już nie wymienic butli. Jeżeli nawet gaz mi się skończy po wysładzaniu, to nie będzie wielki problem - jadę, wymieniam na nową i po kłopocie. Ale gorzej, jakby się skończyło podczas zacierania :ble:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na butli powinna byc podana waga butli bez gazu. Tak wiec sprawdz ile wazy calosc, odejmij wage butli i bedziesz wiedzial ile zostalo gazu.

Zrob to przed warzeniem piwa i po a bedziesz wiedzial ile mniej wiecej gazu idzie na warke. U mnie to sie sprawdza.

Faktycznie na butli jest napisane 11,6. Ale czy to możliwe, żeby sama butla tyle ważyła, czy to może jest ilośc faktycznie napchanego gazu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie na butli jest napisane 11,6. Ale czy to możliwe, żeby sama butla tyle ważyła, czy to może jest ilośc faktycznie napchanego gazu?

Dokladnie nie pamietam ile wazy moja ale jest to waga mocno zblizowa. Inna sprawa ze uzywam troche wiekszej niz ty bo 13kg butli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wracam do tematu. Przy warzeniu ostatnich warek sprawdziłem wagę butli przed i po. Okazało się, że po zrobieniu już 4 warek, zużyłem tylko 4kg (średnio). Wydawało mi się to dziwnie mało. Ale po 5'tej zeszło tylko 1 kg a po 9'tej o 1,3kg. Więc z moich obliczeń wynika, że spokojnie 8 warek na butli się zrobi z małym zapasem bezpieczeństwa -> zakładając, że średnio zejdzie 1,2~1,3kg i zostanie ok. 1 kg rezerwy. Ale i tak każdemu zalecam zważenie nowej butli a później kontrolowanie wagi po 7'mej warce - w zależności od browaru, wyniki mogą się różnic.

Edytowane przez Spotter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracam do tematu. Przy warzeniu ostatnich warek sprawdziłem wagę butli przed i po. Okazało się, że po zrobieniu już 4 warek, zużyłem tylko 4kg (średnio). Wydawało mi się to dziwnie mało. Ale po 5'tej zeszło tylko 1 kg a po 9'tej o 1,3kg. Więc z moich obliczeń wynika, że spokojnie 8 warek na butli się zrobi z małym zapasem bezpieczeństwa -> zakładając, że średnio zejdzie 1,2~1,3kg i zostanie ok. 1 kg rezerwy. Ale i tak każdemu zalecam zważenie nowej butli a później kontrolowanie wagi po 7'mej warce - w zależności od browaru, wyniki mogą się różnic.

U mnie z reguły wychodzi 7 warek i zostaje jeszcze trochę gazu w butli. To pewnie wina zacierania dekokcyjnego , które jest bardziej czasochłonne i energochłonne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.