Skocz do zawartości

Pierwsze kroki kolejność


Rekomendowane odpowiedzi

Sorry, że podbije stary wątek, ale:

 

Ważne jest tylko, żeby przelewać na cichą po skończonej fermentacji burzliwej - więc lepiej przelać trochę później niż za wcześnie.

.. no właśnie, co się może stać przy za wczesnym przelaniu z burzliwej fermentacji?? Mam obawę, że tak właśnie zrobiłem.. piwo stało 7 dób, a cukromierz nie tonął już bardziej, więc zlałem...

Edytowane przez korek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważne jest tylko' date=' żeby przelewać na cichą po skończonej fermentacji burzliwej - więc lepiej przelać trochę później niż za wcześnie.[/quote']

.. no właśnie, co się może stać przy za wczesnym przelaniu z burzliwej fermentacji?? Mam obawę, że tak właśnie zrobiłem.. piwo stało 7 dób, a cukromierz nie tonął już bardziej, więc zlałem...

Może się zdarzyć, że przedwczesne przelanie spowoduje niedofermentowanie piwa na skutek niewystarczającej ilości drożdży. W najgorszym wypadku, przy natlenieniu piwa podczas butelkowania, może nastąpić namnożenie drożdży, które dokończą sprawę w butelkach. Efekt może być wybuchowy :beer:

A ile wskazywał cukromierz? I jakie to piwo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli pójdzie jeszcze na cichą, to powinno dofermentować a jak do butelek z pominięciem cichej to jest duże prawdopodobieństwo ze będą granaty.

 

edit

kolega Swiaderny szybszy :).

Edytowane przez mateos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedź. Piwo to lager firmy Geordie plus pół kilo ekstraktu jasnego plus pół kilo glukozy. Cukromierz był... hmm.. gdzieś tak w połowie drogi w przedziale piwnym (jest taki zaznaczony na nim). Szczerze, to nie mogę rozkminić, jak go czytać.. Stoi jeszcze na cichej i myślę, że postoi tak conajmniej do wtorku (7 dni). Na burzliwej stało też 7 dni.. zobaczymy, co wyjdzie.z tego eksperymentu.. w sumie to pierwsza warka i tak mi się z nią paliło :(.. teraz trochę poszerzyłem swoją wiedzę i wiem, ile błędów popełniłem.. grunt, żeby miało procenty, to zrobi się bibę :(.. mam nadzieję, że nikt się nie zatruje :(..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...] Szczerze, to nie mogę rozkminić, jak go czytać.. [...]

Wrzuć cukromierz do czystej wody o temp. ~20°C (chyba, że gdzieś na przyrządzie jest inna informacja) - będziesz miał rozeznanie gdzie jest 0°Blg. Myślę, że to pomoże w prawidłowym odczytywaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.