Jump to content
Sign in to follow this  
c-not

Pierwszy brewkit w ciepłe dni

Recommended Posts

Witam,

Po wielokrotnej degustacji przeróżnych piw chcę sam zabrać się za warzenie. Problem w tym, że w większości zestawów startowych oferują lagera, a z tego co wyczytałem na forum, potrzebuje on obniżonej temepratury, której nie byłbym mu w stanie zapewnić o tej porze roku. Stąd moja prośba o polecenie jakiegoś ekstraktu, który nie wymaga temperatury leżakowania niższej niż te 20-22 st. C i w ogóle niezbyt wymagającego na początek;]

Mam jeszcze pytanko odnośnie butelek - nie chcę z każdym przelewaniem ich kapslować, toteż zastanawiałem się nad zakupem 'piw' w szklanych, półtoralitrowych butelkach z zamknięciem a'la Grolsch. Nie są nadzwyczajnie drogie, bo około 7zł/sztuka, a pić ich nie będę, potrzebowałbym tylko butelki. Korzysta ktoś z takiej opcji? Warto? Wytrzymałe są w ogóle?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witaj!

 

Po pierwsze musisz zdecydować czy kupujesz ekstrakt nachmielony, czyli tzw. brewkit, czy ekstrakty słodowe niechmielone. Ogólną zasadą jest, że piwa jasne, raczej nie wychodzą dobrze z ekstraktów, więc np. pszenica odpada. Na pierwszy ogień spróbuj może jakiegoś ale'a. Wyjdzie dobre, szybkie piwo =].

 

Zamknięcie a'la Grolsch to tzw. zamknięcie patentowe lub popularna krachla. Zabutelkowałem parę sztuk na próbę, ale nie widzę sensu takiego rozwiązania, poza "bajernością" =]. Gumki ponoć trzeba co kilka razy wymieniać, ale pytaj bardziej doświadczonych. Poza tym kapslowanie to przyjemność =]

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kapslowane piwo to szok dla częstowanych tym piwem znajomych "jak ty je kapslujesz ??" :rolleyes:

A zamknięcie patentowe to bajer, jest fajne ale: więcej zabawy z dezynfekcją zamknięcia i gumki - gumkę trzeba co jakiś czas wymieniać.

Mam 20 takich butelek i wolę kapslować.

Jasne piwo z brew kita ?? Mogę coś polecić wg własnych smaków i preferencji lub wg rankingu z internetu - http://www.hbkitreviews.com/ (klikasz w CATEGORIES a potem w producenta - w Polsce masz dostępne Coopers, Muntons, Geordie/brak w rankingu, EDME/brak w rankingu, Brewferm, Brewmaker, Woodfordes i polski WES. Czasem na allegro pojawiają się bodajże dwie inne marki (Finlandia i coś jeszcze).

Z pewnością piwa wyjdą inne niż popularne marki ze sklepu. Ale każdy ma inny smak i preferencje i piwo skrytykowane przez wytrawnych piwoszy i piwowarów zostało docenione przez "statystycznego konsumenta" :beer:

Polecam zestawy Coopersa. Może Coopers Draught lub Australian Pale Ale. Podobno bardzo dobre są produkty Woodforders (sam jestem ciekaw ich Bittera) - z jasnych mają Great Eastern Ale.

Te zestawy dostępne są na sklepach internetowych (BA, HB lub w innych bądź na allegro). Oczywiście nikt nie zagwarantuje Tobie, że ten czy tamten zestaw Tobie na pewno zasmakuje.... Ja zrobiłem 10 piw z brew kitów i tylko z jednego nie jestem zadowolony (i to nie był Coopers;) ). Polecam ten wątek o smakach piw z brew kitów (jak będę mieć więcej czasu to tamten wątek uzupełnię o inne piwa).

Jak co to pytaj na PW.

 

EDIT: tu zestawy do samodzielnego chmielenia - troszke bardziej skomplikowane ale "efekt smakowy" lepszy.

Edited by coelian

Share this post


Link to post
Share on other sites

Smak piwa w pierwszym podejściu nie jest dla mnie tak ważny, jak samo zapoznanie się z procedurą:beer: na eksperymenty przyjdzie czas. Na początek wybrałem Australian Bittera od Coopersa - piszą, że koneserskie, więc na dwoje babka wróżyła jeśli chodzi o przypadnięcie do gustu, ale tak jak pisałem - teraz liczy się samo zrobienie. Zdecydowałem się też na kapslowanie - chyba lepiej kapslować niż bawić się z wymianą uszczelek. I teraz tak: jest jakiś słód/drożdże, które możecie polecić specjalnie do tego piwa, czy nie zepsuję go jeśli wybiorę coś sam?

Share this post


Link to post
Share on other sites
I teraz tak: jest jakiś słód/drożdże, które możecie polecić specjalnie do tego piwa, czy nie zepsuję go jeśli wybiorę coś sam?

Drożdże Coopersa są w komplecie ... :beer:

A nie słód tylko ekstrakt słodowy... może być Coopersa jasny w syropie (albo WES też jasny, 1,5 lub 1,7 kg) lub suchy ekstrakt (proszek) kilogram lub jak można kupić po 500g to tyle + 300 do 500g glukozy (do dostania w każdym sklepie).

Edited by coelian

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mam 50 butelek po Grolschu . 5 raz piwko w nich siedzi . Nie traktuje iż w żaden specjalny sposób odmienny niż zwykłe butelki . Do tej pory problemów brak. Uszczelek też nie wymieniałem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.