Skocz do zawartości

Wątpliwości odnośnie przepisu


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, kupiłem w sklepie internetowym zestaw surowców do ciemnego pszeniczniaka.

I tu mam wątpliwości: instrukcja warzenia nakazuje warzenie dekokcyjne (pal sęk może dam radę).

Moje wątpliwości powoduje fakt, że w instrukcji pisze aby jednocześnie dodać do zacieru słody jęczmienne.

Tzn. monachijski 2 kg i cara-amber 0,5. I tu pytanie, czy te pół kilo słodu karmelowego nie spowoduje,

że brzeczka będzie tak ciemna, co wykluczy przeprowadzenie próby jodowej.

Nie chcę przytaczać tu przepisu bo nie wiem czy właściciele sklepu by sobie to życzyli.

Słód cara-amber 70EBC,pszeniczny i monachijski po 15 EBC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, kupiłem w sklepie internetowym zestaw surowców do ciemnego pszeniczniaka.

I tu mam wątpliwości: instrukcja warzenia nakazuje warzenie dekokcyjne (pal sęk może dam radę).

Moje wątpliwości powoduje fakt, że w instrukcji pisze aby jednocześnie dodać do zacieru słody jęczmienne.

Tzn. monachijski 2 kg i cara-amber 0,5. I tu pytanie, czy te pół kilo słodu karmelowego nie spowoduje,

że brzeczka będzie tak ciemna, co wykluczy przeprowadzenie próby jodowej.

Nie chcę przytaczać tu przepisu bo nie wiem czy właściciele sklepu by sobie to życzyli.

Słód cara-amber 70EBC,pszeniczny i monachijski po 15 EBC.

Na tyle warek co zrobilem z zasypem w 100% slodow nigdy nie mialem problemow ze skrobia w piwie, jesli termometr masz przetestowany na poprzednich warkach, to moim zdaniem, jesli nawet bedzie ciezko odczytac wynik proby jodowej, to nie masz specjalnie czym sie martwic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słód cara-amber 70EBC' date='pszeniczny i monachijski po 15 EBC.[/quote']

, jesli termometr masz przetestowany na poprzednich warkach, to moim .

Dopiero mam jedną warkę za sobą ;)

Odnośnie termometru, jestem automatykiem i stałem się właścicielem sterownika PID, w którym zepsuty jest moduł przekaźnikowy

ale temperaturę pokazuje idealnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i tą dekokcje możesz sobie śmiało odpuścić.

A mógłbyś podać mi dokładna instrukcję. Jako początkujący nie jestem w stanie samemu takową sporządzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A j a pojde nawet dalej, jako poczatkujacy odpusc sobie ten bardziej skomplikowany schemat i zacieraj w 67, czy nawet 68°C przez godzine, nastepnie wysladzaj "na raty", albo wrecz "bez wysladzania" zgodnie z opisem na wiki "Filtracja i wysladzanie .

 

A to czemu, wiele wad smakowych wynika z blednego wysladzania. Do tego by piwo nie odfermentowalo Ci zbyt gleboko bezpieczniej zastosowac zacieranie "po brytyjsku".

 

Te dwie metody daja bezpieczne wyjscie by nie popelnic kilku bledow, ktore wplywaja na smak piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40°C 15'

63°C 30'

72°C 30'

76°C 15' i filtracja

Ciemnę pszenicę ja bym bardziej na słodko zatarł, powiedzmy - 20/50? Albo nawet jeszcze słodziej?

 

Czyli mielibyśmy dla przykładu:

40°C 50' (goździki są dobre!)

63°C 15'

72°C 50'

76°C 10' (nie ma co przeciągać)

 

A odnosząc się do sugestii Makarona... Każde inne - jednotemperaturowo owszem, ale pszenicy niemieckiej bez przerwy w 40°C bym nie robił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.