Skocz do zawartości

Meszka w rurce fermentacyjnej


Afro

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem co najlepiej, ja osobiście delikatnie wyciągnąłbym rurkę i wyszorował. Uważaj żeby przy wyciąganiu nie zaciągnęło ci wody do fermentora. Później załóż rurkę, a wylot przykryj jakąś gazą i załóż gumkę recepturkę (powietrze może uciekać a nic ci nie wlezie do środka). Ja tak robię, ale może ktoś bardziej doświadczony ma inne zdanie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie jakby zostały to się nic nie stanie, ale załóżmy, że piwowar zapomni o tych muszkach i podniesie zbyt energicznie fermentor i woda z rurki zostanie zaciągnięta... Ja osobiście wolę mieć czysto w rurce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywaliłem intruzów z rurki i wlałem do rurki wódke zamiast wody' date=' może to je odstraszy na przyszłość...[/quote']

Ja daję spirol , to skutecznie odstrasza te małe potwory.

Eee... Z rurki potem niewygodnie pić ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma się co przejmować, wygląda dobrze. Najlepiej oceń po smaku próbki do badania °Blg jak nie jakiś okrutny wybitnie kwas czy coś w tym stylu lej w butelki, co najwyżej trochę więcej roboty przy wylewaniu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma się co przejmować, wygląda dobrze. Najlepiej oceń po smaku próbki do badania °Blg jak nie jakiś okrutny wybitnie kwas czy coś w tym stylu lej w butelki, co najwyżej trochę więcej roboty przy wylewaniu :)

Od razu nie przelewam tylko na cichą chcę dać, co do cichej to się tak robi, że zlewam to z burzliwej do 2 fermentatora wężykiem znad osadów, potem to trzymam tydzień po czym znowu zlewam do fermentatora z kranikiem za pomocą wężyka i dopiero rozlewam kranikiem? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od razu nie przelewam tylko na cichą chcę dać, co do cichej to się tak robi, że zlewam to z burzliwej do 2 fermentatora wężykiem znad osadów, potem to trzymam tydzień po czym znowu zlewam do fermentatora z kranikiem za pomocą wężyka i dopiero rozlewam kranikiem? ;)

Nie doczytałem wybacz, jeśli piwo jest dalej na burzliwej to jasne zlewaj na cichą :), a co do rozlewu to polecam rurkę z zaworkiem grawitacyjnym, bardzo ułatwia życie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od razu nie przelewam tylko na cichą chcę dać' date=' co do cichej to się tak robi, że zlewam to z burzliwej do 2 fermentatora wężykiem znad osadów, potem to trzymam tydzień po czym znowu zlewam do fermentatora z kranikiem za pomocą wężyka i dopiero rozlewam kranikiem? ;)[/quote']

Nie doczytałem wybacz, jeśli piwo jest dalej na burzliwej to jasne zlewaj na cichą ;), a co do rozlewu to polecam rurkę z zaworkiem grawitacyjnym, bardzo ułatwia życie :beer:

Mierzyłem właśnie blg, jest na poziomie 1-2, czyli zlewać? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zlewasz nie wtedy, kiedy będzie ileś tam °Blg , tylko wtedy kiedy przez dwa dni wynik pomiaru pozostanie taki sam. Chociaż najprawdopodobiej fermentacja burzliwa już się zakończyła.

Piwo już zlane, choć jak by miało coś odfermentować to przecież i tak odfermentuje skoro jest szczelnie zamknięte z rurką tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wyłowiłem ostatnio muszkę z fermentora i mimo to piwo wyszło wyśmienite więc wrzuć na luz, prawdopodobnie wszystko będzie dobrze. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam takie pytanko, mój browar od 9 dni stoi na fermentacji cichej, można już zlewać do butelek?

 

ps. W ogóle czy dobrze zrozumiałem, fermentacja cicha polega zlaniu piwa znad osadów po fer. burzliwej do innego pojemnika, potem ponownym zlaniu piwa po paru dniach do kolejnego pojemnika z którego od razu rozlewamy piwo do butelek? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I pamiętaj, żeby syrop nie był zbyt gęsty bo inaczej Ci sie źle rozmiesza i możesz miec jedną lub dwie butelki ostro przegazowane. Mi się tak zdarzyło. Wprawdzie granatu nie było, ale nie piło się smacznie takiego szampana - szczególnie, że to było ciemne piwo :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.